Osmimetrový predátor vážil zhruba tisíc kilogramů. Byla tak delší než slon africký a těžší než bizon. Vědci tvora nazvali Ulughbegsaurus uzbekistanensis, podle Ulugha Bega, astronoma, matematika a sultána z 15. století z území, kde leží dnešní Uzbekistán.

Co vědce překvapilo byla zejména velikost dinosaura, který by měl být dvakrát delší a více než pětinásobně těžší než jeho současník ze stejného ekosystému, dominantní masožravý predátor, tyranosaurus. Kus jeho čelisti byl nalezen na poušti Kyzylkum v Uzbekistánu v osmdesátých letech. Vědci kost objevili v uzbeckém muzeu až v roce 2019.

O přesné podobě dinosauřího páření neexistují žádné důkazy
Záhada dinosauřího sexu. Rozmnožování pravěkých tvorů nabízí bizarní teorie

Částečná čelist U. uzbekistanensis stačí k tomu, aby naznačila, že šlo o carcharodontosaura či dinosaura s tzv. žraločími zuby. Tito masožravci byli podle serveru Science Alert „bratranci“ a konkurenti tyranosaurů, jejichž nejznámějším druhem je tyranosaurus rex.

Obě skupiny dinosaurů si byly podobné. Carcharodontosauři však byli štíhlejší a lehčí postavy, než mohutní tyranosauři, uvedla spoluautorka studie Darla Zelenitská, docentka paleobiologie na univerzitě v Calgary.

Větší než tyranosaurus

Carcharodontosauři byli obecně větší než tyranosauři. Dosahovali váhy až šesti tisíc kilogramů. Vymizeli zhruba před 90 až 80 miliony lety. Tyranosaurus následně povyrostl a stal se tak dominantním masožravým predátorem v Asii a Severní Americe.

Novým zjištěním je tedy zejména zcela první objevení carcharodontosaura ve střední Asii. Vědci již věděli, že na stejném místě a ve stejném čase žil tyranosaurus Timurlengia, ten však měřil jen 4 metry na délku a vážil asi 170 kilogramů. Byl tedy násobně menší, než U. uzbekistanensis. To by mohlo znamenat, že byl U. uzbekistanensis dominantním masožravým predátorem svého ekosystému.

„Náš objev dokazuje, že byli carcharodontosauři stále dominantními predátory v Asii před 90 miliony lety,“ uvedl pro server Science Alert šéf výzkumu Kohei Tanaka, asistent profesora na univerzitě v Cukubě v Japonsku.

Tyrannosaurus rex byl jeden z největších masožravých dinosaurů (teropodů) a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob.
Kolik tyranosaurů chodilo po Zemi? Vědci došli k překvapivému závěru

Tento objev potvrdil i profesor paleontologie na univerzitě v Minnesotě, Peter Makovicky, který se výzkumu nezúčastnil. Ten uvedl, že je „velmi pravděpodobné“, aby byl U. uzbekistanensis na vrcholu lokálního potravinového řetězce. „Domnívám se, že je ta kost tak velká, že to musel být opravdu velký predátor, velmi pravděpodobně hlavní predátor svého ekosystému,“ uvedl pro Live Science Makovicky.

Tým vědců rovněž poznamenal, že objevení U. uzbekistanensis je posledním známým výskytem carcharodontosaura a tyranosaura ve stejné době a na stejném místě předtím, než první zmíněný vyhynul.