Nadšenec do ochotnického divadla Vladimír Riederer (68 let) se vyučil číšníkem, pak vystudoval Střední hotelovou školu v Mariánských Lázních. Ve Strakonicích byl číšníkem, pracoval jako inspektor provozu v podnikovém ředitelství Restaurace Strakonice a následně od roku 1989 do roku 2011 byl vedoucím učňovského střediska a následně učil odborný výcvik ve Středním odborném učilišti ve Strakonicích.

Pavel Lohonka, lépe známý jako muzikant Žalman, se ve vodách hudebního průmyslu pohybuje už přes padesát let
Písničkář Žalman si užívá na chatě: Křičí na mývaly, pozoruje UFO a stále skládá

Jeho život je spojen se školstvím, ale také s ochotnickým divadlem v Mladějovicích u Strakonic, vesnici, spadající pod správu Čejetic. Když mu bylo patnáct, začal hrát v místním ochotnickém souboru.

„Amatérské divadlo mě začalo bavit. Moje první role byla role Honzy v pohádce Honza a čaroděj. Následně jsem hrál v různých komediích a pohádkách celkem devět rolí,“ ohlíží se za svoji aktivní hereckou kariérou,"

Začínali s dílem Na letním bytě


V roce 1986 převzal režii po režisérovi Václavu Čížkovi a začal režírovat místní soubor.

„První režírované divadlo byla komedie Na letním bytě. V té jsem zároveň ještě hrál roli profesora Havelky. Pak jsem hrál ještě ve dvou komediích a dál už jsem se věnoval jen režii,“ říká.

Marek Němec
Marek Němec: Děti se teď za mě stydí, ale jako fotbalistu mě snad budou brát

Po roce 1989 se ochotníci v Mladějovicích přejmenovali na divadelní soubor Skupa. „Bylo to na počest loutkáře Josefa Skupy, tvůrce loutek Spejbla a Hurvínka. Josef Skupa před 120 lety navštěvoval v Mladějovicích pátý ročník tehdy nové obecné školy, kde řídícím učitelem byl jeho strýc Antonín Kubeš,“ vysvětluje.

Specialisté na komedie

V současnosti má soubor 18 členů včetně přespolních účinkujících. Zaměřují se především na komedie. V roce 1989 se zúčastnili přehlídky amatérských divadel Volyňské divadelní jaro. S komedií Nepožádáš o manželku bližního svého obsadili 3. místo.

Nepožádáš o manželku bližního svého je jednou z nabízených her mladějovického souboru.Nepožádáš o manželku bližního svého je jednou z nabízených her mladějovického souboru.Zdroj: Se svolením Vladimíra Riederera

„Členy souboru si vybíráme z našich kamarádů a je dost obtížné získat nováčka, hlavně mladého, aby se k nám připojil. Zkoušíme v místní škole, přestavěné na divadelní scénu, kde pořádáme mikulášské besídky s krátkou pohádkou pro děti. Od roku 2011 jsme naše představení hráli na místním hřišti, kde je přírodní scéna, kam přijde vždycky velký počet diváků a ti by se nám do našeho divadla nevešli," vysvětluje. 

Petr Kotvald
Petr Kotvald zastavil čas. I s šedinami vypadá líp než před dvaceti lety

Na hřišti sehráli komedie Na letním bytě, Nepožádáš o manželku bližního svého, Paní Fantomasová se zlobí, Postel pro anděla, Nejlepší jsou studený, Třicet vteřin lásky, Benátky pod sněhem a Kdo uvaří večeři. Všechny hry ještě reprízujeme na jevištích v blízkém i vzdálenějším okolí,

Snem je Jiráskova Lucerna


Divadelním snem pana Vladimíra vždy bylo nacvičit Jiráskovu Lucernu. „Dvakrát jsme se o to pokusili, ale vždy nám do toho něco zasáhlo nehledě na to, že je tam opravdu hodně postav a ty jsme s naším malým souborem nemohli obsadit,“ podotýká.

Specialitou souboru je pořádání Staročeské konopické. Jejím autorem je mladějovický rodák a sběratel lidových písní Josef Janda. „Konopická je starodávná dívčí vesnická zábava. Je to krajová záležitost a vyskytuje se pouze v prácheňském kraji na jihu Čech,“ vysvětluje Vladimír Riederer.

Doplnil, že název konopická souvisí se sklizní lnu, původně konopí, dříve se konala právě u příležitosti ukončení práce se lnem.

Šlágr v podobě hry Staročeská konopnická.Šlágr v podobě hry Staročeská konopnická.Zdroj: Se svolením Vladimíra Riederera


„V dřívějších dobách v prácheňském kraji na jihu Čech stávala u každé vesnice vedle rybníčku malá chatrč. Říkalo se jí konopice nebo také pazderna a v té se dříve sušil a lámal len. Konopická náleží tedy do skupiny sklizňových slavností a představuje jakýsi dramatický komediální útvar na způsob lidové veselohry se zpěvy a typickými rolemi Konopičáka, Konopičky a tlampače,“ objasnil Vladimír Riederer.

Přirozenou kulisou exteriéru pak bývá vesnická náves, štít s vikýřem, kde bydlí Konopičák a slaměná bouda, kde bydlí Konopička.

Konopnická začíná shromážděním dívek


Průběh konopické má zhruba pět částí. V první se shromáždí dívky na místě vzdáleném od mládenců, vyžádají si muziku a jdou do stavení vyzvednout máječek, s nímž se odeberou v průvodu ke Konopičákovi. Tam probíhá v režii tlampače dohazování a přemlouvání Konopičáka k ženění. Třetí část se odehrává u boudy Konopičky, kde proběhne namlouvání nevěsty a ženicha a poté oba odjíždějí na vyzdobeném voze k oddavkám.

Exprezident Donald Trump v oranžovém mundůru za mřížemi sledované věznice - AI tvorba
Umělec poslal exprezidenta Trumpa za mříže. Co vy na to? Oranžová mu prý sluší

Před hospodou pak následuje obřadné vyžádání vstupu, povolení muziky a pozvání do hostince, kde celá konopická končí tancem, zpěvem a všeobecnou zábavou.

„Na přípravě a provedení se podílí prakticky celá vesnice ať už jako účinkující, pořadatelé nebo při přípravě scény,“ podotýká režisér souboru a připomíná, že kromě divadel pořádají ochotníci každoročně divadelní veselici v místním hostinci.

Láska k divadlu nezmizí

Ochotnickým divadlem se aktivní důchodce Vladimír Riederer zabývá více než padesát let. „Protože se zaměřujeme hlavně na komedie a pohádky pro děti, nejvíce mě těší, když jsou diváci spokojení a dobře se baví. Divadlo mám rád odmalička a to mi zůstane. Ruch kolem prken, která znamenají svět, mě nabíjí. Mám ho neskutečně rád,“ říká spokojeně Vladimír Riederer, který si pochvaluje podporu obce Čejetice.

„Například nám obec zrenovovala naši divadelní scénu a sál a každoročně nám přispívá určitou finanční částkou.. Hlavní ale je, že všichni děláme divadlo srdcem,“ dodává duše Divadelního souboru Skupa v Mladějovicích na Strakonicku.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová