1983 Komik s titulem

Své okolí bavil Rowan Atkinson už jako malý. Že by se ale rozesmíváním druhých mohl živit, ho ani nenapadlo. Ještě na Oxfordu plánoval kariéru v oboru elektroinženýrství. Pak ale v experimentální divadelní skupině potkal scenáristu Richarda Curtise a skladatele Howarda Goodalla, s nimiž o pár let později vytvořil kultovní komediální seriály.

Černá zmije, série historek o prospěchářském smolaři Edmundovi Blackadderovi ve víru britských dějin, poprvé spatřila světlo světa v roce 1983.

Rowan Atkinson hrál v seriálu Černá zmije postavu kapitána Edmunda.

Oblíbený herec trpí poruchou řeči, takzvanou koktavostí. Ta se nejvíce projevuje při vyslovování určitých souhlásek. Atkinson dokázal tento handicap obratně přetavit ve svůj prospěch. K překonání problematických souhlásek využil přehnané artikulace a určitých zvuků. Tento styl se stal jedním z jeho charakteristických komických prvků.

1992 Pocta grotesce 

Poslední díl Černé zmije se vysílal roku 1989 a už na Nový rok se na obrazovkách objevil zbrusu nový hrdina, díky němuž se z Rowana Atkinsona stala hvězda světové úrovně.

Rowan AtkinsonV roli Mr. Beana zná Rowana Atkinsona snad každýZdroj: Profimedia

Kde se vzal Mr. Bean? „Inspiroval mě Chaplin a pak francouzský komik Jacques Tati byl pro Mr. Beana velká inspirace. Prázdniny pana Hulota jsem viděl, když mi bylo sedmnáct. Dílo mělo takovou náladu, postoj a pomalé tempo, jaké jsem do té doby v komediálním filmu neviděl. Nápad vyjadřovat jen tělem a výrazem, ne slovy, se zrodil právě tady,“ prozradil Atkinson.

Duna: Část II
Duna, Joker i Kaiser na zahradě. Do kin letos míří nostalgická smršť

2003 Nenápadný anděl 

V romantické komedii Richarda Curtise Láska nebeská si zahráli ti nejlepší z nejlepších a nechyběl ani Curtisův přítel ze studentských let v malé, ale o to zásadnější roli. Původně měla mít postava Rowana Atkinsona na jeden z příběhů ještě větší dopad.

Zdroj: Youtube

Nekonečné balení náhrdelníku pro budoucí milenku Harryho – v podání Alana Rickmana – údajně v jedné z prvních verzí scénáře Harryho od navázání poměru s Miou úplně odradilo. K tomu ve výsledném filmu nedošlo, přesto Rowan Atkinson ve vánoční klasice zanechal nesmazatelnou stopu.

2005 Škatulky

Mr. Beana Rowanu Atkinsonovi nikdo neodpáře. Třebaže mu je charakterově nejvzdálenější, převtěloval se do něj nejraději. Zároveň to bylo ale i psychicky a fyzicky náročné a vracet se k němu už nehodlá, jak několikrát prohlásil.

Bean není ale jediná škatulka, do které Atkinsona filmový průmysl umisťuje. Kupříkladu kněze si zahrál už třikrát – v romantické komedii Čtyři svatby a jeden pohřeb, v krimi komedii Univerzální uklízečka a v kněžském rouchu je k vidění i ve filmové novince Wonka.

Timothée Chalamet v roli Wonky
S bonbóny a dobrou náladou. K divákům míří Wonka, ideální dárek do vánočních kin

2013 Rozvod a nový život

Atkinson si kromě barvité profesní kariéry prošel i soukromými životními etapami. Když se na konci osmdesátých let potkal s maskérkou televizní stanice BBC Sunetrou Sastryovou, byla z toho láska jako trám. Svatba proběhla v únoru 1990 a pár spolu zplodil dva potomky - syna Benjamina a dceru Lily.

V ideálním manželství se trhliny objevily v roce 2013, kdy se Atkinson zakoukal do o šestadvacet let mladší komičky Louise Fordové. 

Rowan AtkinsonRowan Atkinson se v osmapadesáti letech podruhé osudově zamiloval. S komičkou Louise Fordovou ho svedla dohromady divadelní hra Quartermaine's TermsZdroj: Profimedia

Jejich vztah vyvolal značnou pozornost médií i veřejnosti. Především kvůli výraznému věkovému rozdílu mezi partnery. Herec se zdržel komentářů a do soukromí si mluvit nenechal. V prosinci 2017 se páru narodila dcera Isla. Atkinson je trojnásobným otcem.