Jednou z příjemných výhod vstupu do královské rodiny je získání titulu. Když se Diana Spencerová provdala za prince Charlese, stala se známou jako Její královská Výsost, princezna z Walesu. Poté, co si Sarah Fergusonová vzala prince Andrewa, byla titulována Její královská Výsost, vévodkyně z Yorku…

Princezna Diana - milostný trojúhelník, osobní zpovědi a tragická nehoda:

Zdroj: Youtube

S tituly to není jen tak

Tituly vysílaly do světa sdělení, že nové nevěsty jsou součástí královské rodiny s postavením a výsadami, které k tomu patří. Pokud ovšem královské manželství ztroskotá, mohou přivdané dámy (někdy přiženění pánové) o výsady, ale i titul, rychle přijít.

Neodejít od dvora s holým pozadím a ještě bez titulu, pomůže jen taktická hra: stačí vycházet s panovníkem a nedělat z rozvodu divadlo. Jen tak se neodejde s prázdnou.

Dianiny elegantní i odvážné modely plnily titulní stránky médií. Slavné černé koktejlky pocházely z dílny Christiny Stambolian.
Tak trochu jiná princezna: Diana neslíbila světu poslušnost, ale lásku

Při historickém rozchodu Charlese a Diany neměla královna problém s tím, aby si princezna z Walesu titul ponechala. Charlesovi se ten nápad ale nezamlouval, proto s matkou královnou Alžbětou II. došli ke kompromisu. Diana zůstala princeznou z Walesu, leč už neměla nárok na čestné označení Její královská Výsost.

O pár let později se rozváděl princ Andrew se Sarah Margaret Fergusonovou a byl uzavřen podobný kompromis. „Fergie“ přišla o oslovení Její královská Výsost, ale dál se jí říká Sarah, vévodkyně z Yorku. Aby to nebylo jednoduché, diplomaticky vyřešená věc má háček; v obou případech platilo, pokud se ženy opět vdají, o tituly přijdou.

Štědrá panovnice

Ve chvíli, kdy se královské manželství rozpadne a přivdané (přiženění) jsou zvyklé žít na úrovni, kterou jim monarchie dopřávala, nezbude dotyčným nic jiného než se pokusit udělat ze sebe nepostradatelného člena královské rodiny. Tak šikovný tah se vyplatil Dianě.

Díky své popularitě, dobrým kontaktům s královnou a postavení matky budoucího krále dostala princezna nejen štědré finanční vyrovnání v hodnotě dvaadvaceti milionu dolarů v hotovosti, ale také šest set tisíc dolarů na udržování soukromé kanceláře.

Diana si mohla nechat byt v Kensingtonském paláci a s Alžbětiným výslovným svolením využívala i další královské zdroje, například soukromá rodinná letadla. Princezna z Wallesu byla liška mazaná. Věděla, že když nebude dělat problémy, vyplatí se jí to. 

Na rozvodu nevydělali

Ostatní rozvedení členové královské rodiny tak výsadní práva jako princezna Diana neměli. Třeba manžel Charlesovy sestry Anne, kapitán Mark Phillips. Proč? S ním se Anne rozvedla poté, kdy se ukázalo, že zplodil nemanželské dítě, tudíž byl údajně z královské rezidence vyhoštěn rychle a nenesl si nic. Své děti ale mohl navštěvovat dle libosti.

Olivia Colmanová nebyla vždy Olivia. Sarah Caroline Colmanová musela přijmout nové umělecké jméno, aby mohla vstoupit do svazu britských herců, kde už jedna herečka toho jména byla
Jak šel čas s Olivií Colmanovou: Z hvězdy epizodních rolí až ke královně Alžbětě

Ani Sarah, vévodkyně z Yorku, na tom nebyla po rozvodu s princem Andrewem dobře. Udělala totiž strategickou chybu. Královský rod si znepřátelila.

(Ne)úspěšná manželství monarchů 

Její královská Výsost – zmíněná princezna Anna – je druhým dítětem královny Alžběty a její jedinou dcerou. V roce 1992 se rozvedla s manželem, kapitánem Markem Phillipsem, přičemž k rozvodu došlo tři roky po jejich rozchodu!

princezna AnnaPrincezna Anna na historickém svatebním snímku.Zdroj: Profimedia

Princezna Anna se ještě téhož roku vdala za současného manžela Timothyho Laurence. Bylo to poprvé, kdy dítě britského panovníka stálo po rozvodu znovu před oltářem a vzepřelo se anglikánské církvi, protože vlídnější zákon ještě nenabyl účinnosti (až roku 2002). Anna vše obešla tím, že se provdala ve Skotsku.

Nový král Karel III.

Nynější král se s první chotí Dianou rozešel roku 1992, ale k oficiálnímu rozvodu došlo po dlouhých čtyřech letech. Pokud se začnou královská manželství hroutit, je okamžité opuštění vztahu výjimečným, až téměř nemyslitelným řešením. Páry jsou nabádány, aby se snažily situaci překonat, ustát.

V květnu čeká usměvavou a zřejmě zdravou Charlene cesta na korunovaci krále Karla III. Kníže Albert s manželkou jsou tak natěšeni, že dokonce jako první panovníci ze zemí EU potvrdili účast na této velkolepé události
Charlene se směje, ale prošla si peklem. Zdraví trápí i jiné královské rodiny

Princezna Diana v rozhovoru pro BBC vzpomínala na emocionální tlak, který na ni byl ze strany dvora vyvíjen. Měla před veřejností budit dojem, že její manželství s Charlesem je spořádané, ač se její vztah s princem rozpadal.

„Museli jsme s manželem táhnout za jeden provaz, protože jsme nechtěli zklamat veřejnost. Přitom se ve stěnách naší domácnosti odehrávala spousta úzkostí,“ řekla tehdy.

Princ Andrew, Vévoda u Yorku 

Obdobné jako u Diany to bylo téměř ve stejné době (roku 1992) u její švagrové. Sarah, vévodkyně z Yorku, se rozcházela s princem Andrewem. I u nich došlo napřed k manželské odluce a poté čtyři roky partneři čekali, než byli oficiálně rozvedeni.

Manželství třetího mužského potomka královny Alžběty II., prince Andrewa, vydrželo funkční celkem deset let.

Alžbětina sestra jako černá ovce

Margaret byla jedinou sestrou nedávno zesnulé královny. V mládí se zamilovala do kapitána Petera Townsenda, byl rozvedený, a navíc neurozeného původu. Aby si ho mohla vzít, musela by se tedy stát „obyčejnou ženou“, proto se své lásky veřejně zřekla. Ovšem roku 1960, tedy v době, kdy už její sestra seděla na trůnu, se vdala za dvorního fotografa Antonyho Armstronga-Jonese.

O osmnáct let později se ale manželé rozvedli.

Princ Harry a Meghan Markle
Princ Harry opět rozčeřil vody. Promluvil o užívání psychedelik

Nyní už panovník královským párům nemůže rozvod zakázat. Zatímco královna Alžběta II. bedlivě sledovala milostný život rodinných příslušníků a jeho možný dopad na image a pověst celého rodu – historicky měla nad potenciálními partnery členů rodiny právo veta – král Karel III. se námluvami, rozvody a pletkami členů rodiny nebude muset zabývat. Nicméně tradice velí…