Příroda si totiž miliony let žila v klidu bez lidí, ale teď každý víkend očekává nápor návštěvníků z města. A pro některé je takový obyčejný výlet do lesa dobrodružná akční výprava srovnatelná s expedicí Emila Holuba do Afriky.

První, koho v lese potkáte, je klasický mladý pár, co si vyšel před sobotní diskotékou. Autem dojedou k prvnímu stromu, zaparkují mezi pařezem a mraveništěm. Holka do lesa vystrojená jako na módní přehlídku a namalovaná, aby i srnka ocenila, jak je krásná.

Komik a herec Lukáš Pavlásek
Fejeton na paVlásku: Párová terapie

Za ní kráčí její borec, v ruce peněženku nabitou všema kreditkama, protože co kdyby někde na pasece narazili na kavárnu a k těm jahodám, co najdou, si chtěli dát pravé šampaňské. V druhé ruce nese sáček z mekáče, protože mekáč v lese je mekáč v lese. Našlapují po mechu, ptáci zpívají, stromy se kývají a oni si připadají úplně jako Indiana Jones a Xena.

A vtom se příroda předvede. Holka ukazuje: „Jé, zlato, koukej houba.“ A houbu utrhne, ale ne proto, aby ji snědla, ale aby se s ní vyfotila na Instagram. Hashtag – houba. Ze křoví je pozorují liška se zajícem a zajíc povídá: „Tak to jsou ti lidé, co o mě vymýšlejí ty vtipy. Taky znám jeden, jde do lesa tramp, cyklista a houbař. Kdo první uteče, až bude bouřka? Všichni!“ Liška se zasměje a řekne: „Koukej, teď je trochu vyděsím.“ A přeběhne jim přes cestu. Holka vyděšeně zaječí: „Pomóc, tygr!“

Další kategorií, kterou potkáte, jsou houbaři. Každou sobotu se k lesu blíží auta, autobusy, letadla, lodě, ponorky, vrtulníky plné lidí s nožíkama a jedinou otázkou, zda rostou nebo nerostou. Zajímavé je, že většinou nerostou. A proč? Zalezly strachy pod zem, protože je vyhnali další návštěvníci lesa, a to jsou cyklisti. Těm se zvířata smějí, že se neumějí maskovat, protože ty pestrobarevné dresy to není přírodní zvířecí krytí.

Snadný úlovek, pochechtává se vlk. Pak v lese narazíte na trampy. Já také jezdím na čundry a vzpomínám, že před třiceti lety jsme vyráželi jen se spacákem a ešusem a ostatním jsme se smáli, že jsou mastňáci, ale teď jsme my ještě horší mastňáci než oni.

Komik a herec Lukáš Pavlásek
Fejeton na paVlásku: Život s influencerkou

Máme dvacet druhů spacáků, do každého teplotního stupně jeden, vařič který funguje na všechna paliva, a když do něj naplivete, tak stejně hoří, karimatku velikosti matrace a místo stanu si postavíme luxusní dvoupatrovou vilu, ve které usínáme s rukou nahoru, protože před spaním chytáme signál na mobil a hledáme wi-fi.

A poslední návštěvníci lesa jsou rodiny s dětmi. Matky jim řekly, ať zhluboka dýchají a okysličí plíce a ať sní hodně borůvek, protože obsahují antioxidanty, takže děti co nejvíc ječí, lapají po kyslíku, pak kolem proběhne první zvíře a celá rodina skončí na stromě. Kolem jde kluk s holkou a holka na ně ukáže: „Jéé, zlato, koukej, divoši.“ A akční dobrodružná výprava je dokonána.