O tom, že šedivění není jen důsledkem stáří, se již napsalo mnoho slov. Co ale skutečně způsobuje šedivění vlasů? Proč někdo objeví první šediny ještě před dovršením plnoletosti a jiný najde v šedesáti pár stříbrných vlasů za ušima? A jak odhadnout, kdy začnout růst šedivé vlasy i vám? Jedno je jasné, jen stářím to není.

Co způsobuje šedivění vlasů

Kdy se vaše kštice začne lesknout prvními šedinami, je velice individuální záležitostí. Dermatoložka Lucia Mansfeldová vysvětluje na webu Vitalia, že se jedná z velké části o genetiku.

Různé recepty na bylinkové přípravky, které by měly bránit šedivění vlasů, lidé sdílejí i na youtube:

Zdroj: Youtube

„První šediny objeví většina z nás kolem třicátého roku života, ale některým začnou vlasy šednout i dříve. Lze ale říci, že většina lidí pozoruje alespoň nějaké šediny kolem čtyřiceti let. Kdy k tomu dojde u vás, záleží především na predispozici,“ vysvětluje kožní lékařka.

Pokud se tedy první šediny u vašich rodičů začaly objevovat ve pětatřiceti, je velice pravděpodobné, že je v tomto období začnete objevovat také. Stojíme si však za tím, že je to někdy zatraceně trendy.

Za šediny si někdy můžeme i sami

Dědičnost je ale i podle Jordánské studie pouze jedním z faktorů. Za předčasné šedivění vlasů mohou stát i určité autoimunitní poruchy, jako například onemocnění štítné žlázy, či jiná onemocnění, ale můžeme si ho způsobovat i sami nevhodnými stravovacími a dalšími návyky.

Šedé vlasy jsou však pro některé ženy úmyslnou módní úpravou:

Velký vliv má podle studie hlavně kouření, které zvyšuje pravděpodobnost časného šedivění vlasů až dvaapůlkrát. Další důvod, proč s ním ihned přestat. Jak na to, se dozvíte na webu Kuřákova plíce. 

Dalším faktorem předčasného šedivění je špatná strava a nedostatek vitaminů. Podle Medical News Today se jedná především o nízký příjem vitaminů B-6, B-12, biotinu, vitaminu D a vitaminu E.

Barvu lze někdy získat zpět

V článku, který publikoval časopis Development, se tvrdí, že pokud je šedivění způsobeno nedostatkem určitého vitaminu, existuje možnost šedivění zastavit a navrátit vlasům jejich původní barvu.

Otevřená ústa při spánku mohou signalizovat závažná onemocnění
Spaní s otevřenými ústy ovlivní zdraví člověka už po deseti dnech

Jedná se především o šedivění v důsledku nedostatku vitaminu D-3, vitaminu B-12, mědi a jejich vzájemného poměru. Vytrhnutím šedivého vlasu však proces šedivění nezvrátíte. Nový vlas totiž bude vyrůstat ze stejného folikulu a jeho barva bude totožná.

Jak šedivění vlasů zastavit

Aby bylo jasné, proces šedivění vlasů je přirozenou součástí života, které se nelze úplně vyhnout. Můžete ho ale do jisté míry oddálit volbou správného jídelníčku a omezením některých návyků. "Zdravá strava a životní styl jsou dobré nejen pro vaši celkovou pohodu, ale také pro zdraví pokožky a vlasů," říká pro Eating Well dermatolog Ted Lain.

Zpěvačce Martě Kubišové šediny sluší.Zpěvačce Martě Kubišové šediny sluší.Zdroj: Deník/Radek Cihla

Pozdější šedivění vlasů můžete podle určitých zdrojů ovlivnit i některými potravinami. Podle webu NDTV se jedná především o zelenou listovou zeleninu, která obsahuje železo, foláty, vitaminy a vápník, tedy složky, které zlepšují zdraví vlasů.

Hořká čokoláda je bohatá na antioxidanty, které vylučují z těla toxiny, jež mohou způsobovat předčasné stárnutí vlasů. Mléčné výrobky obsahují vitamin B-12 a další živiny, které napomáhají tvorbě pigmentu melaninu, jež přímo ovlivňuje barvu vlasů. Web zmiňuje ale například i houby, čočku, sójové boby či fermentované potraviny, o kterých jsme psali již dříve například v tomto článku. K bujnější kštici může pomoci i pití kávy, jelikož kofein zmírňuje vypadávání vlasů a podporuje jejich nový růst.

Nejzdravější je káva černá, bez mléka a cukru.
Káva může být zdraví prospěšná. Češi si ji ovšem stále neumí správně objednat

Lze zešedivět stresem? Určitě jste už někdy slyšeli tvrzení: „Já z tebe snad zešedivím!“ Bohužel vás však musíme zklamat, ani odborníci stále nevědí, jestli může být stres viníkem předčasného šedivění, nebo nikoliv. Všichni jistě známe příběh Marie Antoinetty, které v důsledku obrovského stresu před vlastní popravou zbělaly všechny vlasy.

„Stále nejsou jasné důkazy, zda se jedná o mýtus, či nikoli. Některé studie naznačují, že by mohl mít vliv hormon norepinefrin, který se v těle vylučuje vlivem intenzivního stresu a poškozuje kmenové buňky, jež hrají klíčovou roli v obnově pigmentu ve vlasových folikulech,“ zmiňuje na závěr dermatoložka Mansfeldová.