Začalo to nevinně. Zpočátku drobně zapršelo. Déšť znenadání zesílil a v Protivíně, asi jako kdekoli jinde, lilo a lilo.

Pršelo celý den a celou noc a ráno Vosí řeka strčila svoji šumavskou vodu mezi stromy Švehlova parku. A voda stále stoupala.

Vlaky z Bavorova na Šumavu už vzdaly svůj boj s živlem a železniční doprava se zastavila. Apokalypsa zde na jihu Čech začínala.

Ďábelská voda

Lidi okolo řeky evakuovali, hasiči pomáhali vynášet majetek na přistavená auta a další rozváželi pytle s pískem. Husinecká přehrada je přeplněná a začíná upouštět vodu.

V sobotu je v okolí Milenovic veliké jezero, lidé se stěhují do náhradních domovů a v okolí Vodňan se prý začalo rabovat.

Protivínská velká voda z 8. na 10. srpna zanechala dost značné škody, ale byla jen předehrou k hrozivé vodní spoušti, která se připravovala ke své premiéře na příští dny.

Okolo poledne 12. srpna začíná voda v Blanici drsně stoupat. Tlačí se do města i kanalizací a za několik minut je na úrovni předešlé povodně z minulého týdne. Znovu znějí městem sirény. Lidé z domků u řeky jsou vyzýváni k opuštění svých obydlí.

Odpoledne již stojí voda na protivínském náměstí. Spodní část je pod vodou. Do hřmění vrtulníku, který zachraňuje lidi ze zatopených domů, slyším pláč staré ženy, která ztratila vše.

Na pomoc přijíždějí první vojáci, největší díl všeho přesto leží na dobrovolných hasičích.

Oblast uzavřena

Celá zatopená oblast je uzavřena. Náhodou se ocitám na železničním mostě, do kterého již narážejí vlny rozbouřené řeky. Po mostě projíždí poslední vlak.

Pohled na řeku je přímo úděsný. Po proudu široké obludy pluje vše, co ještě před několika dny sloužilo lidem. Veliké trámy, pražce, kusy plotů, zbytky chatek, utonulá zvířata. Strašné.

Na skautském ostrově se utrhla z kotvení klubovna, odplula a rozbila se o most v Blanické ulici. Pryč je úroda z polí, zatopená je i čistička u rybníka.

Příští den již voda ztrácí sílu, zanechává však za sebou strašnou spoušť. Městem se šíří zápach bahna. Pohled na domy při řece je skličující.

Město se pomalu vzpamatovává z velké vody a já pevně věřím, že zapálené svíčky v oknech budou vyjadřovat další naději a život.