Noc z 12. na 13. srpna byla pro obyvatele města, ale i dalších míst okresu nocí hrůzy. V Písku jindy klidná řeka Otava ukázala svou , v historii zřejmě zatím nejhorší tvář. Zaplavila domy, areály firem, zahrady a směrem k Orlickému jezeru odnášela vše, co se jí postavilo do cesty.NOVÝ MOST. Zcela neprůjezdný byl několik dnů Nový most v Písku.

Stovky lidí dlouho do noci z nábřeží mlčky sledovaly ničivý živel. Děsivý hukot vody násobilo praskání skel ve výlohách v Čechově ulici. Kolem dvaadvacáté hodiny se kalná voda vydala přes historický most, svalila jeho zábradlí a část sochařské výzdoby.

Když se rozednilo, byl pohled na cennou stavbu hrozivý, za slzy se nestyděli ani otrlí chlapi.

Most to ustál

„Hlavní a nejdůležitější je to, že i když je most poškozený, stojí. Je zatím těžké říci, zda jeho statika utrpěla, ale první poznatky tomu nenasvědčují. Věřím, že nebude dlouho trvat a most bude město opět zdobit v plné kráse,“ uklidňoval lidi památkář Jiří Hladký. Jeho slova se naplnila. I díky sbírce, do které přispěli lidé z celé republiky i ze zahraničí, byl opravený most již v květnu roku 2003 slavnostně otevřen.

V okrese povodeň poškodila mimo jiné na pětadvacet kulturních a historických památek. Celkově se škody na státním, obecním a soukromém počítaly na stovky milionů.

PÍSEK 2002. Třída  Národní svobody byla „sjízdná“ jen na lodích. Obyvatelé museli být evakuováni. Zničena byla obydlí, prozovny podnikatelů, vážně poškozená byla budova  Střední zdravotnické školy.Voda zastavila výrobu v píseckém Jitexu, zahradnictví Čapek, až postřechu zaplavila supermarket Billa , zemědělci v okrese spočítali škody na 12 milionů Kč.

Bezprostředně po opadnutí vody se vedle ostraňování škod začalo také s protipovodňovými opatřeními.

Například Písek investoval již statisíce korun, mimo jiné byly zmodernizovány zábrany u Kamenného mostu a upraven terén na sídlišti Portyč. Město chystá studie protipovodňových opatření na potocích Jiher a Mehelnický. Předpokládané náklady jsou kolem 24 mil. Kč. Usiluje rovněž o výstavbu dvou klapek na Václavském jezu, které by měly ochránit část města před padesátiletou vodou. Náklady se odhadují na šedesát milionů korun.PÍSEK 2007. Většina   lidí se do svých bytů a provozoven po povodni  velmi rychle vrátila, někteří však už  řece  nevěřili a přenesli sídlo podnikání jinam.