Přesně před pěti lety totiž přišel malý Miroslav v písecké porodnici na svět.

„Bylo to docela dramatické. Já jsem přišla do porodnice po největší povodňové vlně, v úterý ráno, s tím, že jsem už přenášela – Mireček se měl narodit v sobotu,“ vzpomíná paní Marie Salfická. Když ji její partner přišel ve čtyři hodiny navštívit, byl prý úplně vyřízený, skoro spolu brečeli, protože je truhlář a v Jitexu jim to úplně vyplavilo dílnu.

„Při loučení unaveně povídal – Hlavně, aby to nebylo dneska… – No a v osm večer jsem mu volala, že už to vypadá na porod,“ směje se paní Salfická. Malý plaváček se pak narodil pět minut po desáté, tatínek stihl být u porodu.

Miluje vodu

„Mireček je moje třetí dítě a na rozdíl od těch prvních neustále doslova ryčel, dostal přezdívku Malajský tygr. Narodil se ten den v Písku jako jediný,“ vzpomínají rodiče na první okamžiky.

Bydlí na Logrech, takže zaplaveni naštěstí nebyli, ale protrhla se hráz rybníka v Píseckých horách: „A auto nám ta vlna zaplavila až po podlahu,“ vzpomíná na dramatické dny manžel.

Maminky v porodnici vnímaly dramatické události jen zprostředkovaně a o to možná citlivěji. „Do nemocnice létaly helikoptéry, které evakuovaly babičky z nejpostiženějších míst. Vedle mne ležela maminka z Protivína, která byla totálně vytopená a vracela se pak z porodnice někam k cizím lidem,“ vzpomíná Marie Salfická. Těžko bylo pochopitelně také pacientkám z Čechovy ulice, jedna z nich prý tam někde měla zavřeného psa a nemohli se k němu dostat.

Jak je patrné z druhého snímku,  vyrostl z „Plaváčka“ čilý a zdravý kluk, který ničivé povodně bude znát naštěstí jen z fotografií.Malý Mirek se měl k světu a brzy byl s maminkou doma. „Asi mu ta voda něco dala, protože ji velmi miluje,“ dodává tatínek a přidává ještě jednu perličku: “Zajímavé bylo, že místní týdeník tehdy otiskl, že se nám narodila Miroslava Koloušková.“