I přes jejich vysoké nasazení se jim boj s ohněm, který komplikoval silný vítr, povedlo zvládnout až ráno.
Ze smutné události se zatím nemůže úplně vzpamatovat místní biskup Církve československé husitské Filip Štojdl. Přesto říká: „Moc děkuji všem hasičům za jejich devatenáctihodinový zásah bez přestávky. Předvedli úžasnou práci, smekám před nimi. Zachránili mi tchána, který tam působil jako kostelník, a vystěhovali mu i nábytek z bytu." Podařilo se jim zachránit i část vybavení kostela včetně oltářního obrazu, ale už se nepovedlo zachránit oltář a polovinu lavic.

Kostel chtějí podle něj určitě obnovit. Vzhledem k tomu, že se zřítily všechny stropy, bude dnes posuzovat stav obvodových zdí statik. „Jsem dojatý z široké solidarity. Spousta lidí mi nabízí pomoc a finanční příspěvek. Jsou to lidé z církve i mimo ni. Jsou úžasní, dodávají mi sílu to zvládnout," dodal Filip Štojdl. Římskokatolická farnost Mirovice nabídla dočasné prostory a vyhlašuje sbírku na obnovu kostela, pomoc nabídl i ministr Pavel Bělobrádek, Církev československá husitská už vyhlásila sbírku.

Těžký maraton, kdy ledový vichr přinášel silné přeháňky sněhu s deštěm, všichni hasiči zvládali s maximálním nasazením. „Po celou noc se na požářišti v Mirovicích střídaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. Před půlnocí z místa odjel automobilový jeřáb a část zasahujících jednotek. Střechu a krovy pak dohašovali písečtí profesionální hasiči společně s místní dobrovolnou jednotkou. V sedm ráno se znovu vystřídali písečtí hasiči, kdy do práce nastoupila nová odpočinutá směna. V 9.24 hodin velitel zásahu nahlásil úplnou likvidaci požáru," informovala tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Práci hasičům komplikovalo počasí. „Největším problémem byl silný vítr a to, že byla střecha v minulosti přestavována z rovné na sedlovou a byly nad sebou opakovaně vrstvy prken a trámů, mezi kterými oheň stále rozdmýchával silný vítr. Každou hodinu až do rána z míst, která jen doutnala, šlehaly plameny," vysvětlil velitel zásahového družstva píseckých profesionálních hasičů Roman Kačírek.

„Naštěstí to byl východní vítr, kdyby byl od západu, bylo by to horší, odnesly by to okolní domy, ale oheň šel na nezastavěnou část," konstatoval Zdeněk Bárta.

Problémy s telefonickým a internetovým spojením po celou dobu mají podle starosty lidé ve městě, kteří jsou připojeni na společnost O2, jejíž vysílač na střeše kostela shořel. Po příčinách požáru zatím pátrají vyšetřovatel HZS Jihočeského kraje a policisté za přítomnosti místního biskupa Církve československé husitské. Při požáru nebyl naštěstí nikdo zraněný. Škoda zatím nebyla vyčíslena.

Můžete pomoci obnovit kostel

Diakonie a misie Církve československé husitské společně s patriarchou a biskupským sborem CČSH vyhlašuje finanční sbírku na obnovu vyhořelého husitského kostela v Mirovicích.

Vaši finanční pomoc můžete
posílat na účet DM CČSH
0164298309/0800,
variabilní číslo 311,
do poznámky je možno uvést jméno náboženské obce.

Historie kostela

0 roku 1936 byl postavený jako funkcionalistická klasická stavba
0 roku 1937 byl slavnostně otevřený

Ohlédnutí za zásahem hasičů

úterý 31. března:
13.58 hodin – ohlášení požáru na tísňovou linku, jako první byli na místě mirovičtí hasiči, zároveň s nimi vyjížděli ke kostelu profesionální hasiči z Písku a Blatné
a jednotky dobrovolných hasičů z Čimelic, Rakovic a Zalužan.
14.56 hodin vyhlášen II. stupeň poplachu
16.15 hodin lokalizace požáru
středa 1. dubna
9.24 hodin úplná likvidace požáru


Čtěte více:

V Mirovicích hoří kostel. Hašení komplikuje silný vítr
Požár mirovického kostela se podařilo úplně zlikvidovat až ráno