Informaci o požáru přijali hasiči na tísňovou linku v pátek 3. prosince krátce před půl třetí odpoledne. Operační důstojníci podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů na místo vyslali profesionální jednotku ze stanice Milevsko a svolalo dobrovolné sbory z Bernartic a Chrášťan. K ohni se dostavila také jednotka místních dobrovolných hasičů. Jako další posilové jednotky do Nemějic vyjeli profesionální hasiči ze stanice Týn nad Vltavou a dobrovolní hasiči z Podolí I.

"Událost byla nahlášena jako požár dílny s uloženými akučlánky do vrtaček. Když k požáru přijely první jednotky, hořela v plném rozsahu dílna, která stavebně navazovala na obytnou část stavení. A požár se dál rychle šířil střechou právě nad bytovou část. Pro majitele, který se snažil požár uhasit, musela být povolána záchranná služba. Ta ho po ošetření popálenin a pro nadýchání se zplodin hoření odvezla do nemocnice," popsala Vendula Matějů.

Ilustrační foto.
Zahradník chtěl pomocí pyrotechniky vyhubit krtka. Výbuch muži zlomil obě nohy

Bylo zřízeno čerpací stanoviště pro dodávku dostatečného množství vody na požářiště. V 15.49 hodin velitel zásahu nahlásil lokalizaci požáru, tedy skutečnost, že jednotky dostaly oheň pod kontrolu. "Následovaly likvidační práce, kdy bylo nutné veškeré konstrukce střechy, jež se propadla do obytné části, rozebrat a dohasit. Velitel zásahu si vyžádal z písecké stanice osvětlovací balón a další baterie do termokamery. Protože jen tak bylo možné nalézt i případná skrytá ohniska požáru," pokračovala mluvčí.

Okolo 20. hodiny, kdy byl požár zlikvidován, část jednotek zásah ukončila. Na požářišti zůstala pouze dobrovolná jednotka z Bernartic kvůli monitoringu. V noci byla vystřídána jednotkou z Chrášťan. Příčina vzniku požáru je předmětem šetření.