Informaci o požáru přijali hasiči na tísňovou linku v pátek 3. prosince krátce před půl třetí odpoledne. Operační důstojníci podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů na místo vyslali profesionální jednotku ze stanice Milevsko a svolalo dobrovolné sbory z Bernartic a Chrášťan. K ohni se dostavila také jednotka místních dobrovolných hasičů. Jako další posilové jednotky do Nemějic vyjeli profesionální hasiči ze stanice Týn nad Vltavou a dobrovolní hasiči z Podolí I.

"Událost byla nahlášena jako požár dílny s uloženými akučlánky do vrtaček. Když k požáru přijely první jednotky, hořela v plném rozsahu dílna, která stavebně navazovala na obytnou část stavení. A požár se dál rychle šířil střechou právě nad bytovou část. Pro majitele, který se snažil požár uhasit, musela být povolána záchranná služba. Ta ho po ošetření popálenin a pro nadýchání se zplodin hoření odvezla do nemocnice," popsala Vendula Matějů.

Bylo zřízeno čerpací stanoviště pro dodávku dostatečného množství vody na požářiště. V 15.49 hodin velitel zásahu nahlásil lokalizaci požáru, tedy skutečnost, že jednotky dostaly oheň pod kontrolu. "Následovaly likvidační práce, kdy bylo nutné veškeré konstrukce střechy, jež se propadla do obytné části, rozebrat a dohasit. Velitel zásahu si vyžádal z písecké stanice osvětlovací balón a další baterie do termokamery. Protože jen tak bylo možné nalézt i případná skrytá ohniska požáru," pokračovala mluvčí.

Okolo 20. hodiny, kdy byl požár zlikvidován, část jednotek zásah ukončila. Na požářišti zůstala pouze dobrovolná jednotka z Bernartic kvůli monitoringu. V noci byla vystřídána jednotkou z Chrášťan. Příčina vzniku požáru je předmětem šetření.