Zásah je komplikovaný tím, že štěpka je uskladněna na ploše přibližně jednoho hektaru s tím, že hromady dosahují výšky až pět metrů. Aby hasiči zamezili rozšíření požáru na celý hektar, je nutné hromady doutnající a hořící uskladněné štěpky rozhrabat a prolít vodou. V první fázi likvidace požáru zajistil majitel místní nakladač. "Požár pak likvidovali společně písečtí profesionální a dobrovolní hasiči. Ukázalo se však, že je většího rozsahu a je třeba zásah těžší techniky," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Žádost o vyslání techniky odeslalo operační střediska HZS Jihočeského kraje v úterý krátce po poledni na operační středisko Generálního ředitelství HZS ČR. "Jihočeský sbor zažádal o techniku, kterou sám nedisponuje a která je nezbytná pro zvládnutí požáru," konstatovala mluvčí s tím, že se jednalo o tři nákladní vozy, nakladač a pásové rypadlo.

Ve středu 24. ledna v dopoledních hodinách byla požadovaná technika v Chlaponicích připravena k zásahu. Velitel zásahu měl k dispozici nákladní automobily Tatra 815, pásové rypadlo CAT 329E a nakladač JCB 437 ze Záchranných rot HZS ČR ve Zbirohu, Hlučíně a Jihlavy. Z jihočeských jednotek na místě zasahovali s cisternami profesionální hasiči ze stanic Písek a Strakonice a jednotky SDH obcí Písek, Protivín, Mirovice, Štěkeň a Blatná. Těžká technika rozebírala a odvážela skladovanou štěpku. Cisternami hasiči dováželi dostatečné množství vody na prolití.

Hasební práce hasiči ukončili v 21 hodin. Pro dohled nad požářištěm na místě zůstala osádka jedné cisterny profesionálních hasičů ze stanice Písek, která se zde v průběhu noci několikrát vystřídala.

Ve čtvrtek 25. ledna se pak na požářišti těžká technika Záchranného útvaru HZS ČR shromáždila znovu v 8 hodin, aby pokračovala v zásahu. Z jihočeských jednotek dnes budou na místě zasahovat velkoobjemové cisterny ze stanic Český Krumlov, Suché Vrbné, Prachatice, Soběslav, Strakonice a Písek. "Jedinou dobrovolnou jednotkou je zde dnes jednotka SDH obce Písek," dodala Vendula Matějů.
Předpoklad ukončení zásahu zatím není daný.