Od roku 2009 pracuje jako zoolog Prácheňského muzea v Písku a podílí se na mnoha aktivitách souvisejících nejčastěji s ochranou a výzkumem ptáků. Jeho oblíbeným místem a častým cílem je národní přírodní rezervace Řežabinec u Ražic, která je podle Šebestiana zároveň nejlepší rybniční rezervací v Jihočeském kraji. Mezi TOP desítku by lokalitu zařadil i na úrovni celé České republiky. „Podmínky jsou tady stále výborné, pro ptactvo je tu nejvíc potravy v okolí. O tom svědčí i fakt, že se řada ptáků z okolí před tahem na jih přesune sem, zde se vykrmí, aby měli dostatečnou tukovou zásobu, a pokračují dál. Zastavují tu i dálkoví migranti, vykrmí se a letí dál,“ vysvětlil zoolog s tím, že Řežabinec by se dal s nadsázkou přirovnat k čerpací stanici pro ptactvo.

Ornitologové život v rezervaci především pozorují. „Do ekosystémů je lepší nijak nezasahovat, pokud všechno funguje,“ míní zoolog, který má spolu se dvěma dalšími kolegy na starost celý Jihočeský kraj. Když se v roce 1949 Řežabinec vyhlásil rezervací, byl i botanickou rezervací. Rostly zde květiny, které jinde nebyly. Postupem let ale vyhynuly. Díky tomu, že je dnes lokalita ornitologickou rezervací, daří se zabraňovat úpravě a vyhrnutí břehů. I tak však rákosí postupně mizí.

Na Řežabinci coby jedné z ornitologicky nejvýznamnějších národních přírodních rezervací v České republice pořádá přírodovědné oddělení píseckého Prácheňského muzea od roku 1977 odchytovou kroužkovací akci, kterou od roku 2002 vede právě Jiří Šebestian. Letošní desetidenní prázdninová akce byla podle něj lehce nadprůměrná, co se týče odchycených a okroužkovaných ptáků. Bylo jich 1137 a dlouhodobý průměr je 915.