„Na tuhle podporu se díváme tak trochu jako na sociální. Nejvyšší čásky získávají ti, co mají nejmenší platy a naopak. Příspěvek dostanou rovněž rodinní příslušníci, i když u nás nepracují,“ řekla pracovnice personálního oddělení Olga Procházková.

Příspěvek na dovolenou není ale jedinou výhodou. Po roce práce ve firměmají zaměstnanci možnost získat ještě permanentky na masáže, návštěvu fit centra, plaveckého bazénu a další.

Podle vzdálenosti pracoviště od svého bydliště berou příspěvek na dojíždění a ušetřit mohou i nákupem vlastních výrobků za režijní ceny, například při výměně elektroinstalace v bytě či domu.

„Samozřejmostí je rovněž příspěvek na dětské tábory a na penzijní pojištění, pokud si ho zaměstnanec sám uzavře,“ dodala Olga Procházková.
Nejrůznější přilepšení nemají ale jen pracovníci výrobních závodů, nýbrž také úředníci státní správy či samosprávy.

Zaměstnanci Městského úřadu v Písku mají zajištěný například příplatek na stravenky a mohou si vybrat permanentky na masáže, do plaveckého bazénu či nějaké jiné sportoviště, třeba bowling. Jednou měsíčně mají zdarma vstupenku do kina či divadla a zhruba třikrát do roka se mohou zúčastnit nějakého kulturního zájezdu, a to převážně na muzikály či do pražských divadel.

Odměnu ve formě naturálií pobírají zase zaměstnanci společnosti Lesy města Písku. Každý rok jim náleží deputátní palivové dříví o objemu dvanáct prostorových metrů.

Výhody zůstaly zachovány rovněž zaměstnancům Českých drah. „Za poplatek 200 korun získáme režijní jízdenku, s níž můžeme cestovat po celý rok osobním vlakem i rychlíkem po celé republice. Za doplatek 2000 korun pak můžeme jezdit první třídou,“ řekl průvodčí z jednoho vlaku, Jan Maruna z Tábora.

Pokud by zvolili jízdu pendolinem, k režijní jízdence přidají malý doplatek. Zvýhodněné jsou rovněž jízdy do zahraničí, kde pracovníci drah využívají mezinárodní jízdenku.

Pavel Hubka