Příspěvek na dopravu, na dovolenou, na tábor pro děti zaměstnanců, stáže v zahraničí. To vše nabízejí firmy, jimž stále chybějí pracovníci.

Už delší dobu se projevuje závažný nedostatek dělníků, a tak si firmy pomáhají jejich dovozem ze zahraničí. A to nejen ze Slovenska, Ukrajiny nebo Polska, ale v poslední době třeba z Mongolska.

To je také případ milevského závodu Pleas, který zahájil výrobu loni na jaře v objektu bývalého Jitexu. Ze sto sedmdesáti zaměstnanců jich téměř třetina přišla za prací ze zahraničí. A v dílnách šijí i muži.

Šance pro sto lidí

Zejména společnosti, které své závody umístily v průmyslové zóně Sever v Písku, potřebují obsadit některé profese.

„V současné době máme necelých tři sta pracovníků, ale v příštím roce budeme rozšiřovat závod a jejich počet bychom potřebovali doplnit na čtyři sta,“ uvedla včera Iva Kubáňová z personálního oddělení společnosti Aisin, dceřinného výrobního závodu japonské společnosti, který zde zajišťuje výrobu komponentů pro automobilový průmysl.

Upřesnila, že potřebují ještě pár lidí strojírenských profesí, ale nově budou hledat dělníky bez vymezení vzdělání nebo odbornosti, a to jak pro úsek kvality, tak pro výrobu.

„Nabízíme jednu z nejlépe placených prací v průmyslové zóně a snažíme se zde vytvořit domácí prostředí. Však u nás také pracují někdy celé rodiny,“ dodává Iva Kubáňová.

Aisin byl mezi třinácti zaměstnavateli, kteří se prezentovali na pondělní burze pracovních příležitostí. Tu pořádala Jihočeská hospodářská komora a úřad práce.

Zúčastnila se jí také společnost Schneider Electric. Aby oslovili při nabídce práce i zájemce ze vzdálenějších míst, vyplácejí příspěvek na dopravu a sami financují autobusy pro svoz lidí z Orlíka nad Vltavou a Týna nad Vltavou, delší dobu už k závodu jezdí i autobus z Blatné či Vodňan.