Své nabyté dovednosti mohou lidé bez ohledu na dosažené vzdělání uplatnit jiným způsobem. Od začátku srpna to umožňuje nový zákon o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Díky tomuto zákonu mají lidé možnost získat plnohodnotný doklad o dosažené kvalifikaci, aniž by museli absolvovat školu. Postačí úspěšné složení zkoušky.

Podle vyjádření Michaely Fouňové z Jihočeské hospodářské komory to v praxi znamená, že se zájemce o získání certifikátu přihlásí u autorizované osoby. „Většinou se jedná o školu, kde se požadovaný obor vyučuje. Škola mu přidělí konzultanta, který posoudí jeho dovednosti, případně poradí, jak si nějakou část vzdělání doplnit. Na závěr se uskuteční přezkoušení před komisí,“ upřesnila Michaela Fouňová.

„Tahle možnost by se mi hodila. Nedokončil jsem z rodinných důvodů střední školu, ale v práci mne pokládají za docela slušného řemeslníka. Pokud by zkoušky nebyly příliš náročné, zkusil bych to, abych měl potřebnou kvalifikaci. To by se odrazilo i na výplatě,“ se zájmem reagoval osmadvacetiletý Radek Borovanský.

„Určitým způsobem se nás tento zákon také dotkne, půjde jen o jiný doklad k doložení odborné způsobilosti v případě vyřizování živnostenského oprávnění,“ uvedla včera vedoucí Živnostenského úřadu v Písku Jana Švejnochová. Zde ale očekávají už premiérem Topolánkem avizovanou novelu živnostenského zákona. „Pokud bude její návrh odsouhlasen, přinese hodně změn ve prospěch podnikatelů,“ je přesvědčena Jana Švejnochová.