Podnik otevřel svůj provoz v rekonstruovaném areálu bývalého závodu Mirna v Miroticích, čímž vytvořil více než dvě desítky nových pracovních míst pro město a okolí.

Nepoužité odpady z výroby plenek, dámských vložek, operačních roušek a dalších materiálů jsou základem pro výrobu granulí. Vznikají při vysoké teplotě a tlaku a za předpokladu splnění určitého technologického postupu, jehož otcem je vynálezce František Jandejsek, který si svůj nápad nechal patentovat.

„Překvapila nás nejen obrovská sací schopnost, ale i velmi vysoká schopnost vázat pachy,“ uvedl při tiskové konferenci spojené s prohlídkou závodu jeho ředitel Vladimír Janicki. Dodal, že poločas rozpadu výrobku se blíží celulóze, tedy novinovému papíru, čímž je výrobek šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Podle jeho informací zvládne výrobní linku obsluhovat pět zaměstnanců v jedné směně, přičemž v Asanu plánují zřízení další linky. Firmu k tomu vede značný zájem o výrobek, který má podle slov ředitele Janického objednávky na deset let dopředu.

Při slavnostním představení závodu, které se konalo minulý týden, provázely návštěvníky hostesky ve stylových kočičích kostýmech a role moderátora se ujal herec Petr Rychlý. Hudební skupina navozovala atmosféru na nádvoří, na němž vystoupily i mažoretky z Bělčického sluníčka.

„Prodej chceme zahájit na veletrhu Propet, který se uskuteční od 22. do 24 června na brněnském výstavišti, spolupracovat chceme pak spíše s chovatelskými prodejnami,“ sdělil majitel firmy Tomáš Karafiát.

S vynálezcem Františkem Jandejskem uvažuje Asan už nyní o další spolupráci. Ta by měla spočívat ve využití technického konopí pro další ekologické výrobky.