Letos se Pražského maratonu zúčastnilo 9500 běžců. Nejrychlejším mužem byl reprezentant Kataru Kemboi Nicholas, který dosáhl času 2:08:51 hod. Mezi ženami zvítězila v čase 2:27:00 hod. Keňanka Caroline Rotichová. Nejlepší z českých můžu byl Jiří Homoláč, jenž v čase 2:21:37 hod. doběhl celkově dvanáctý a zároveň získal titul mistra republiky v maratonu.

Nejúspěšnějším Jihočechem se stal Mulugeta Serbessa, který časem 2:24:52 hod. obsadil třetí místo v mistrovství ČR. Ve startovním poli byl také vytrvalec klubu Atletika Písek Zdeněk Vosátka. Trať vedoucí srdcem metropole podél Vltavy i různými pražskými čtvrtěmi absolvoval Vosátka   v čase 3:42:06 hod. Po závodě se Zdeněk Vosátka podělil o své čerstvé dojmy.

S jakými ambicemi jste k závodu do Prahy jel?

„Bezprostředně po loňském, velmi vydařeném závodě (pozn. autora – dosažený čas 3:19:55 hod.) jsem si původně na letošek stanovil vylepšení tohoto, zatím mého rekordního času. Ale zdravotní problémy tomu nepřály, měsíc před závodem jsem dvakrát marodil.
Moji tréninkovou přípravu narušila chřipka a následně zánět nosních dutin. Tréninky jsem pak doháněl jak se říká na poslední chvíli, což pravděpodobně dost ovlivnilo můj výkon."

Takže nejste spokojen s dosaženým výkonem?

„Tak trochu jsem rozčarovaný z výsledného času. V porovnání  s předchozími ročníky mně letošní závod příliš nevyšel. Běžecká pohoda mě opustila již na osmém kilometru, kde jsem měl pocit těžkých nohou zřejmě v důsledku nedostatečné regenerace z tréninků na poslední chvíli.

Když opomenu časomíru, musím přiznat, že jsem nakonec s výsledkem spokojen. Potlačil jsem úvahy o vzdání závodu. Maraton jsem dokončil  v mírnějším tempu, které mě odměnilo lepším vnímáním celkové nálady. Běžel jsem alespoň jen pro dobrý pocit v cíli."

Co říkáte atmosféře, která provázela letošní ročník Pražského maratonu?

„Lidský faktor byl na jedničku, přírodní vlivy tak na trojku. Maratonská nálada v Praze byla perfektní, běžci výborní, pořadatelé, diváci, kvalitní zázemí, dokonalá organizace, spousta doprovodných akcí, hudební a taneční produkce podél trati, jedním slovem skvělý zážitek. Počasí nebylo zrovna moc příznivé, bylo až příliš slunečno."

Chtěl byste tímto něco někomu vzkázat?

„Spíše bych poděkoval, a to paní Pauknerové z píseckého centra Svět zdraví, která mě podporuje v oblasti stravování. Zejména osobní výživové plány sestavené na základě stavby těla mě udržují v dobré fyzické kondici. A všem, kteří chtějí opravdu něco zažít,  bych doporučil,  ať běží  maraton. Fakt to stojí za to."

Pořadí deseti nejlepších Jihočechů  v Pražském maratonu:

1.  Mulugeta Serbessa (Ortopedie Týn nad Vltavou)  2:24:52 (kategorie MM40), 2. Vít Malík (Rožmberské sklepy Borovany) 2:52:01 (MM40), 3. Karel Krejčí (HZS České Budějovice) 2:57:14 (MM40), 4. Michael Vaněček (Vlachovo Březí) 3:15:43 (AMM), 5. Stanislav  Jančář (SK Čtyři Dvory České Budějovice) 3:27:38 (MM45), 6. Miroslav Šimek (TC Dvořák České Budějovice) 3:35:57 (MM45), 7. Jiří Študlar (SINOP České Budějovice)  3:41:32    (AMM), 8. Zdeněk  Vosátka (Atletika Písek) 3:42:06 (MM50), 9. Jan Kocourek (Sayerlack Prachatice) 3:50:47  (MM45), 10. Michal Pinl (Rudolfov) 3:51:33 hodin (MM45).

První tři Jihočešky:

1. Klára Jakešová (Tábor) 3:27:02 (kategorie AMF), 2. Lenka Orlová (Sokol České Budějovice) 4:05:09 (MF50), 3. Petra Kleinová (BAK Bechyně) 4:23:19 hodin (MF35).