O současné situaci v týmu Deník jižní Čechy hovořil s předsedou oddílu a lékařem družstva žen Rudolfem Žabou.

Bylo konečné šesté místo v minulé sezoně pro vás zklamáním?

Ne, my hodnotíme uplynulou sezonu jako úspěšnou. Sice jsme v ní nenavázali na bronzový úspěch z předchozího roku, ale po odchodu řady opor družstva do zahraničních či domácích klubů odehrál hodně oslabený celek slušnou sezonu.

Po nevydařené podzimní části soutěže, kdy jsme byli dlouho bez bodového zisku, se nám ve druhé polovině soutěže podařilo sehrát několik vítězných zápasů, takže  po základní části interligy jsme skončili na jedenáctém místě. A v play out  jsme po pěti výhrách v řadě skončili v této skupině druzí hned za Olomoucí, což znamenalo šesté místo v české části WHIL.

Tímto umístěním jste se vyhnuli nepopulární baráži…

Až poslední kolo nadstavby rrozhodlo, že si baráž zahraje Zlín. Ten pak uspěl ve dvou zápasech s vítězem první ligy HC Plzeň a zachoval si tak interligovou příslušnost.

Dočkáme se v novém ročníku interligy nějakých změn?

Novinkou je to, že v interlize bude hrát jen dvanáct družstev, a to osm českých a čtyři slovenská. Chybí Nitra, která se nepřihlásila z finančních důvodů. Po základní části soutěže budou hrát první čtyři družstva play off o vítěze české části na tři vítězná utkání.

Další čtyři české týmy budou bojovat o sestup tak, že se střetnou celky z pátého a osmého a ze šestého a sedmého místa na tři vítězná utkání. Poražené celky se pak utkají v souboji na tři vítězná utkání. Poslední tým přímo sestoupí do první ligy, baráž tentokrát nebude.

Nastaly v Sokole Písek nějaké změny v realizačním týmu?

Došlo k jediné změně, kde asistenta trenéra Michala Horáka nahradil Antonín Pokorný. Je to trenér z Prahy, jenž má zkušenosti v práci v mužské složce. Trenérem zůstává Jan Slavík, vedoucí družstva Miloslava Vrabcová, masérem a kondičním trenérem je Jan Andrlík a předsedou a lékařem družstva jsem já.

Příznivci písecké házené jsou jistě zvědavi změny v hráčském kádru…

Do Mostu odešla naše dlouholetá opora Michaela Borovská, jejíž přestup do mistrovského klubu je však stále v jednání. Přestupní termín končí 31. srpna a já doufám, že bude celá tato záležitost řádně uzavřena mezi oběma kluby a nebude ji muset řešit svaz házené.

Pavla Sukdoláková, která v minulé sezoně velmi dobře zapadla do týmu, se připravuje na mateřské povinnosti a lze jí jenom popřát, aby těhotenství dobře zvládla. Já doufám, že po skončení mateřských povinností se k nám Pavla opět vrátí. Nadále jednáme s Lucií Vyhnalovou, které chce z pracovních důvodů ukončit sportovní činnost.

Monika Lidová, jež studuje v Praze medicínu, odchází na hostování do prvoligového Sokola Kobylisy II. Otazník visí u Zuzany Keslerové, která je v současné době soukromě v Kanadě, takže se nezapojila do přípravy. Čekáme na zprávu ohledně jejího návratu a dalším působení v našem týmu.

A pamatovali jste na posílení týmu?

Určitě ano. Do Písku se po třech letech vrací spojka Nikola Šichmanová, která naposledy hrála třetí ligu v Německu. S ní přichází z německé soutěže spojka a křídlo Nikol Jansová, což je levoruká házenkářka. Další posilou je spojka Anna Dolejšová z Českých Budějovic, kterou čeká v interlize premiéra.

V jednání je příchod hráčky z Mostu výměnou za Michaelu Borovskou. Tým by mělo doplnit několik děvčat, která hrála v minulé sezoně za písecký celek v lize starších dorostenek. Jsou to Dominika Bullová, Veronika Benešová a Dominika Pravdová.

Na jaře v týmu chyběla Jan Rusfelová, hrající na postu pivota, která byla v dubnu na  operaci křížových vazů a s tréninkem začne teprve začátkem září. Celý podzim bude chybět Kateřina Vrabcová, jež odcestuje na tři měsíce zajišťovat v Peru charitativní akci Péče o postižené děti.

Jak to bude s účastí družstva Písku v evropském poháru?

Letos nebudeme hrát evropský pohár, a to z finančních důvodů. Stejně tak jsme upustili od tradičního letního soustředění na Mozolově a připravujeme se v domácím prostředí. Trénujeme v hale a na atletickém stadionu, rehabilitační linku využíváme v Harmony Wellness Clubu.

Kdy a kde sehrajete první přípravné utkání?

Do zahájení interligy sehrajeme několik přátelských zápasů. První utkání nás čeká 19. srpna s juniorkou Slavie v Praze. Další zápasy jsou ještě v jednání, zejména s HC Plzeň. Ve dnech 24. až 26. srpna se zúčastníme turnaje v Otrokovicích, který jsme v minulých letech třikrát za sebou vyhráli.

Jaký očekáváte vstup do nového ročníku interligy?

Úvodní zápas nového ročníku WHIL sehrajeme v sobotu 31. srpna doma s Olomoucí. Pro první kolo je to velmi hratelný soupeř, proti kterému se nám daří. Navíc tým z Hané opustila velká opora, výborná brankářka Barbora Raníková, takže se pokusíme před našimi příznivci získat první body.

Už jste to nastínil, přesto, jak těžké je v dnešní době sehnat finanční prostředky na tak náročnou sportovní soutěž, jakou je interliga házenkářek?

Současná doba je nejen pro sport hodně složitá, zvláště na jihu Čech. Sponzoři ubývají, což se týká i nás. V nadcházející sezoně nás už nebude podporovat společnost Strabag a nejistá je i pomoc další firmy.

Velkým plusem je, že dopravu máme zajištěnu prostřednictvím firmy ČSAD Autobusy České Budějovice, a. s., za což jí patří velké poděkování. Vždyť právě doprava je jednou ze stěžejních položek. Čeká nás již devátý rok v interlize a hrát budeme i v Českém poháru.

S jakými cíli do sezony jedte?

Naší snahou bude poprat se o účast v play off  a konečné čtvrté místo v Česku.

V širší nominaci reprezentačního družstva žen ČR jsou hráčky, které hrají či v minulosti hrály právě za Písek. Těší vás to?

Samozřejmě. V reprezentačním týmu jsou Iveta Luzumová, Alena Stellnerová, Michaela Borovská, Kateřina Keclíková, Michaela Janoušková, Marta Krouská, Barbora Raníková a Veronika Malá.

To svědčí o tom, že základna házené v Písku je na dobré úrovni, včetně dorostenek. Vždyť mladší i starší dorostenky hrají první ligu. Starší hráčky skončily v minulé sezoně páté, i když to dlouho vypadalo, že získají medaili. Mladší děvčata skončila druhá  v české části ligy a čtvrtá v celém Česku, když v boji o bronz neuspěla v souboji se Zlínem.

Jaký další úspěch zaznamenala házená v Písku?

Velkým úspěchem je, že interligová hráčka Veronika Malá byla na jaře vyhlášena Talentem roku 2012. Kromě ní je v české juniorské reprezentaci i další hráčka z Písku, a to Dominika Bullová. Obě tyto hráčky v této době startují s českou reprezentací v Dánsku na mistrovství Evropy juniorek U19.

Které týmy budou v nadcházející sezoně patřit k favoritům na vítězství v interlize?

Jak už jsem zmínil, všechno se točí kolem peněz a náš oddíl nemůže v tomto směru konkurovat takovým klubům, jako jsou Most, Poruba či pražská Slavia. Lze jen doufat, že se časem situace ohledně financování sportu zlepší a nedojde k zániku některých oddílů, které mají i mládežnické celky.

V našem případě funkcionáři a trenéři Sokola Písek pracují zdarma, ale donekonečna to tak nelze dělat. Pevně věřím, že příznivci házené v Písku nám zůstanou i nadále nakloněni a budou nás chodit na zápasy povzbuzovat v co největším počtu. My si jejich podpory moc vážíme a já věřím, že se jim za to odvděčíme pěknými výkony i výsledky.