Na letních přátelských volejbalových turnajích se českobudějovičtí volejbalisté potkávají s českobudějovickými volejbalistkami docela běžně. Ale v prvoligové soutěži, navíc 140 kilometrů od jihočeské metropole? To se často nestává. Minulý pátek se tak ale stalo při dvou utkáních první ligy ve středočeských Dobřichovicích. Od 18 hodin zde proti zdejšímu týmu nastoupili hráči EGE České Budějovice, o dvě hodiny později pak v místní hale hrály své utkání volejbalistky Slávie PF.

„Zjišťovaly jsme si, proč hrajeme až v osm večer a dozvěděly se, že před námi hrají chlapi z Dobřichovic a jejich soupeři jsou kluci z EGE. Takže jsme se těšily, že se tam potkáme," vypráví jedna z nejzkušenějších hráček Slávie PF Eva Zachová.
V krajském městě mají oba prvoligové celky domácí prostředí v hale Jihočeské univerzity Na Sádkách. „My se ani doma moc nepotkáme. V hale Na Sádkách se při prvoligovém utkání setkáme tak dvakrát do roka. Kluci z EGE hrají obvykle doma, když my hrajeme venku a naopak. Potkat se venku, to je tedy rarita," přikyvuje Zachová.
Dobřichovická hala však pro českobudějovické prvoligové celky zůstala zakletá. Jak EGE, tak Slávia PF své souboje s Dobřichovicemi prohrály. Muži si po prohře 3:2 odvezli z Dobřichovic alespoň bod, Slávistky však prohrály jasně 3:0.
„Alespoň jsme klukům z EGE zafandily, i když jim to nakonec nepomohlo a prohráli," říká Zachová, která dorazila do haly se spoluhráčkami asi půl hodiny po začátku mužského duelu.
Jejich fandění samozřejmě zaregistrovali i hráči na palubovce. „Alespoň někdo nás v hale povzbuzoval. Domácí diváky sice holky nepřekřičely, ale jejich snaha nás samozřejmě potěšila," měl radost blokař EGE Miroslav Kozák.
Dobřichovická hala je pověstná svými stísněnými prostory a zejména extrémně nízkým stropem. „Bylo pro nás zajímavé sledovat v takové hale mužský volejbal. Ten strop je nízký i pro nás ženy, natož pro chlapy," nemá nejlepší zkušenost s halou v Dobřichovicích Zachová.
Na tak pozdní začátky nejsou volejbalistky Slávie zvyklé. Zvláště když zápas ve skutečnosti začal až ve 20.45. „Duel mužů se totiž protáhl na pět setů. Když jsme se vrátily před jedenáctou večer na ubytování, už nám tam ani nechtěli dát nic k jídlu. My jsme ale na to byly naštěstí připravené," říká Eva Zachová.
Druhý den hrály volejbalistky odvetu v Dobřichovicích, zatímco EGE se následující den utkalo s Dobřichovicemi doma. Kozák, jehož mužstvo cestovalo po utkání domů, slávistkám pozdní začátek rozhodně nezáviděl. Zvláště když sobotní odveta žen začínala už v deset dopoledne. „I tak jsme se domů dostali chvíli před půlnocí. Nechtěli bychom začínat po osmé večer jako holky," podotkl.
EGE neuspělo ani v sobotu a kleslo na sedmé místo. „Naše umístění není dobré, do play off se ale snad dostaneme. Potřebovali bychom především ustálit naší sestavu, která se v zápasech dost často mění," ohlíží se za dosavadním vystoupením EGE v první lize Miroslav Kozák.
Už vůbec nemohou být spokojeny volejbalistky Slávie PF, které jsou poslední. „Řekla bych, že zažíváme herní krizi. Příliš jsme nepočítaly, že bychom z Dobřichovic mohly přivézt body. Ani bychom si je nemohly přenést do skupiny o záchranu. Víc nás mrzí prohra se Žižkovem," hodnotí průběh sezony Eva Zachová.
Nejvíce z jihočeského trojlístku se daří druhému českobudějovickému zástupci v první lize žen, volejbalistkám VK ČEZ.
Aktuálně jsou druhé, ani trenér Milan Šimonek však nad výkony svých svěřenkyň zrovna nejásá. „Vstup do soutěže nám nevyšel tak jako vloni. Soupeřky nás již třikrát nachytaly na švestkách a bodů máme tedy méně," postěžoval si kouč.
K týmu ČEZ se v létě vrátila z Ameriky Zuzana Marková a na nahrávce nahradila Kateřinu Lundákovou. Z juniorky přišla Anežka Sebroňová.
Na vedoucí příčce jsou Dobřichovice. „Hraje tam naše odchovankyně Zuzana Dušilová, celkově tým posílil a je to znát," říká Šimonek a ujišťuje, že i letos směřuje snaha volejbalistek ČEZ k obhajobě loňského prvenství. „Zatím to není ono, ale jsme přesvědčen, že až přijdou ve finálové skupině těžší soupeři, holky se namotivují a pro úspěch udělají vše," míní Milan Šimonek.

I. liga ženy - sk. A:

1. Dobřichovice 12 9 2 1 0 32
2. ČEZ ČB 12 8 1 2 1 28
3. Rokycany 12 5 1 0 6 17
4. Nusle 12 3 2 2 5 15
5. Žižkov 12 3 0 2 7 11
6. Slavia PF ČB 12 1 1 0 10 5

I. liga muži:

1. SG LD Brno 12 9 1 1 1 24
2. Dobřichovice 12 8 2 0 2 23
3. Nymburk 12 7 2 2 1 23
4. ČZU Praha C 12 5 3 0 4 23
5. ČZU Praha B 12 5 1 3 3 15
6. Choceň 12 3 3 4 2 19
7. EGE ČB 12 4 2 2 4 18
8. Turnov 12 4 2 1 5 17
9. MFF Praha 12 4 2 0 6 16
10. Staré Město 12 1 1 3 7 8
11. Hradec Králové 12 0 2 3 7 7
12. Domažlice 12 1 0 2 9 5