České Budějovice – Do volejbalového Jihostroje přišla před sezonou výrazná posila, kterou je reprezentační blokař Vladimír Sobotka. Sedmadvacetiletý, 203 centimetrů vysoký hráč se již těší na čtvrteční duel Ligy mistrů v Berlíně.

Jak jste zapadl do mužstva a jak se vám v Českých Budějovicích líbí?
Zvykl jsem si rychle. Extraligu hraji nějaký ten rok, takže spoustu kluků tady znám. Všechno tu funguje perfektně. Zabydlel jsem se a jsem připraven týmu pomoci.

Jak vnímáte svou pozici v týmu? Mezi blokaři je v Českých Budějovicích velká konkurence.
Blokařů je v Jihostroji samozřejmě víc, ale každý je typově jiný. I soupeři jsou různí. Předpokládám, že nás trenéři využijí všechny a že se budeme pravidelně střídat. V týmu bude konkurence a to je jenom dobře. Pokud chceme dostávat příležitost musíme se snažit. Pro každého hráče je to výzva.

A nebál jste se, že vy jako reprezentant, který potřebuje pravidelně hrát, se do základní sestavy nemusíte dostat a že můžete zůstat mezi náhradníky?
Já věřím, že mám šanci hrát pravidelně v základní sestavě. Kdybych věděl, že jsou tu dva o hodně lepší blokaři a že bych mohl zůstat na lavičce, tak bych asi váhal. Takhle ale nemůžu přemýšlet, že se třeba neprosadím a nebudu hrát. Naopak cítím šanci a chci se poprat o to, abych hrál.

Proč jste si vybral angažmá právě na jihu Čech?
Ostrava, kde jsme naposledy hrál měla silný tým, se kterým jsme hrávali na špici ligy. Já už jsem se chtěl ale posunout dál. Chtěl jsem hrát evropské poháry. Proto jsem přišel do Českých Budějovic.

Neuvažoval jste o možnosti hrát v zahraničí?
Jednal jsem s několika zahraničními týmy. Ve hře byla Francie, Německo nebo Belgie. Já jsem ale taky studoval a žádná z těch nabídek mě neoslovila natolik, abych ji využil. Nakonec jsem rád, že mohu být v Jihostroji, českém mistrovském týmu. Preferoval jsem zůstat v Čechách a věřím, že tady mohu zažít ještě spoustu úspěšných sezon.

Jaká byla atmosféra kvalifikačních zápasů na mistrovství Evropy, kterých jste se také zúčastnil?
Překvapilo mě, kolik se přišlo podívat na kvalifikační zápasy diváků. V Ostravě moc lidí na extraligové zápasy nechodilo. Kvalifikace se hrála v hokejové aréně, která se naplnila a bylo to super.

Jak jste byl spokojen s tím, kolik jste dostával prostoru v reprezentačních zápasech?
Já jsem si zahrál hlavně na začátku v evropské lize, ale v závěru kvalifikace už jsem tolik šancí nedostával. Dívám se na to ale pozitivně. Je to další krok v mé kariéře. Jsem mladý, tak doufám, že mám vše před sebou.

Jaký byl přechod do Budějovic, kde právě probíhala fyzická příprava, zatímco vy už jste hrál zápasy?
Nebylo to pro mě jednoduché,  protože já jsem se cítil vlastně jako na konci sezony. Musel jsem se přizpůsobit jinému tréninkovému rytmu, protože tady byla příprava v jiné fázi.

Nemůže se to nějak negativně projevit v nadcházejících zápasech?
Doufám, že ne, i když vím, že silová příprava je pro volejbalistu důležitá, aby vydržel hrát ve formě celý rok. Já jsem si ji odbyl už na jaře. Moc si pochvaluji spolupráci s fyzioterapeutkou, která se nám věnuje. Procvičuje s námi hluboký stabilizační systém, což je pro hráče nesmírně důležité.

Jak na vás působí trenér Jan Svoboda?
S trenérem Svobodou jsem se poprvé potkal v Kladně, když jsem začínal a věřím, že spolupráce s panem Svobodou bude bezproblémová.