Vyhlášení se uskuteční 28. února v hotelu Bílá růže. A právě o sportu jsme před několika dny hovořili se starostou Písku Ondřejem Veselým (ČSSD).

Jaké jste měl pocity v závěru minulého roku, když jste viděl písecké týmy hrající vyšší soutěže v házené, ve fotbale či v ledním hokeji na spodních příčkách tabulek?

Je mi samozřejmě velmi líto, že po minulé sezoně, kdy písecké týmy dosáhly výborných, někdy až historických úspěchů, probíhá letošní sezona v opačném duchu. Věřím však, že zejména ženská házená, jež má perspektivní tým, který nyní doplácí spíše na nízký věk hráček než na jejich menší kvalitu, zaznamená ve druhé části soutěže  výsledkové zlepšení.

Vzhledem k tomu, že sehnat v regionu finanční prostředky od sponzorů je stále těžší záležitostí, myslíte si, že by město Písek mohlo těmto klubům více finančně pomáhat, než tomu bylo dosud?

Je nutné rozlišit podporu dospělého a mládežnického sportu. Město Písek není dost velké na to, aby zásadním způsobem podporovalo sport dospělých.

V rámci možností město přispívá na sport mládeže, a to nejen z hlediska dalšího rozvoje talentů, ale také v rámci prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže.

Pokud jde o výši podpory, je třeba si uvědomit, že oproti roku 2008 klesly příjmy města o téměř čtyřicet procent.  Přesto se podařilo udržet, a v některých aspektech i navýšit podporu sportu, měřeno k úrovni roku 2008.

To považuji za obrovský úspěch a potvrzení toho, že městu na sportu skutečně záleží. S přímými a nepřímými náklady tak město dává do sportu více než dvacet milionů korun.

Zaujaly vás v minulém roce některé výkony sportovců či sportovních oddílů z Písecka?

V minulém roce mě samozřejmě zaujal skvělý úspěch ženské házené, mám na mysli   sezonu 2011/2012.

Kterého sportovce byste zařadil na přední místa v anketě Sportovec Písecka 2012?

V čele pořadí by neměla chybět písecká házenkářka Iveta Luzumová, i když už za písecký klub nehraje, která byla hlavním tahounem týmu. A samozřejmě celý oddíl ženské házené.

Jak se Písek zhostil role pořádajícího města při loňském mistrovství světa juniorů v hokejbale?

Město Písek nebylo pořadatelem šampionátu. Musím tímto pochválit organizátory  mistrovství, zejména pány Víta Čapka a Václava Reichla, a celý jejich tým. Tuto významnou akci zvládli skvěle a udělali Písku velmi dobré jméno.

Jaké větší sportovní akce byste v Písku uvítal, třeba v rámci konání červnové městské slavnosti?

Samozřejmě bych byl rád za jakoukoliv sportovní akci, zejména s mezinárodní, nebo i s celonárodní účastí. V posledních letech mě zaujalo právě mistrovství světa juniorů v hokejbale, nebo také mistrovství České republiky v atletice do 23 let.

Najdete si vy osobně při svém pracovním zaneprázdnění čas na sportovní činnost?

Na sport mám samozřejmě daleko méně času než před rokem 2010, ale stále se mi daří urvat nějaký čas v létě pro to, abych si zahrál tenis a v zimě squash, a to i přes týden.

V létě pak volný čas věnuji vysokohorské turistice a v zimě, když mám dovolenou, jezdím na  snowboardu. Letos v létě se chystáme do Himálaje a na Korsiku. Každopádně času na sport mám daleko méně, než bych si přál.

Co byste popřál sportovcům z Písku do letošního roku?

Poslední dobou mi připadá, že sport je jenom o penězích. Přesto bych sportovcům popřál hlavně zdraví, bez kterého se sport dělá těžko. Dále pak kousek sportovního štěstí, radost z dosažených výkonů a také ze sportu samotného.