Letošní zima této atraktivní motoristické disciplíně vůbec nepřála. První a zatím také jediný domácí závod tohoto roku se odjel v sobotu v severočeském Hamru na Jezeře. Bylo to mezinárodní mistrovství republiky jednotlivců a opanovali ho jihočeští bratři Klatovští. Mistrem republiky se stal mladší Jan, druhý skončil starší Antonín.

Růžená figurovala v původním kalendáři už několikrát. „Byly to ale spíše jen takové náznaky, že bychom mohli nějaký závod uspořádat. Nic jsme na veřejnost netroubili a čekali jsme na pořádnou zimu," vysvětluje hlavní organizátor závodů v Růžené Miroslav Topinka.
V tomto týdnu by měly být podmínky na rybníku Pařezitý lepší. „Samozřejmě to není úplně ideální. Máme nějakých osmnáct centimetrů ledu. Minimum pro závod je patnáct, takže snad s tím vystačíme," doufá Topinka.

Na rybníku nedaleko Milevska se pojede mistrovský závod dvojic. I když Topinku by samozřejmě více lákalo prestižnější klání jednotlivců. „Oba bratři Klatovští jsou na mistrovství Evropy, takže můžeme odjet pouze dvojice. Nebyla by splněna podmínka, že pro závod jednotlivců musí být umožněno startovat všem českým jezdcům," dává Topinka nahlédnout do řádů ledové ploché dráhy. „Mrzí nás, že nemůžeme uspořádat jednotlivce. To je svátek. A svátky nebývají každý den."

Ale i závod dvojic slibuje zajímavou podívanou. Startovní listina čítá celkem sedm dvoučlenných týmů. „Pojede pět českých dvojic, jedna německá a jedna švýcarská," vypočítává Topinka.

Právě Němci by se mohli stát černými koni závodu. „Jell i Wiest jsou kvalitní piloti a určitě mají šanci. Dá se celkově očekávat hodně vyrovnaný boj," míní Topinka.

Příznivá je i předpověď počasí. „Mělo by být pořád stejně. A pokud to vydrží tak, že v noci bude mráz a přes den mírně nad nulou, tak bychom to měli zvládnout. Pokud by samozřejmě přišla nějaká obleva, tak  je to v háji. Definitivně by se mělo rozhodnout asi ve čtvrtek," uvádí Topinka.