Švantlák venku dvakrát prohrál a má nůž na krku

České Budějovice – Stejně jako v loňském play off i letos se proti HC ŠD Písek postavil tým Stars Suché Vrbné.

15.5.2013

Hokejbalistům HC ŠD Písek se v úvodních dvou zápasech semifinále play off krajské ligy nedařilo, na hřišti soupeře prohráli s týmem TJ Stars Suché Vrbné 2:5 a 4:5. Foto: Archiv Deníku

Písečtí nemohli na začátku série využít výhodu domácího hřiště, protože v základní části soutěže zaostali za svým soupeřem o jediný bod. Boj o finále tak začal na českobudějovické Vltavě.

TJ STARS SUCHÉ VRBNÉ – HC ŠD PÍSEK 5:2 (2:0, 0:1, 3:1). Stav série 1:0.

Sobotní utkání bylo náročné pro všechny hráče, jelikož se museli vyrovnávat s kluzkým povrchem způsobeným deštěm. Lépe se s těmito podmínkami vyrovnávali domácí. Ti se také v polovině první třetiny dostali do vedení zásluhou přesné teče Řehouta       v přesilové hře – 1:0.

O minutu později se pak Starsu povedlo zužitkovat další tlak v útočném pásmu. Lekešovu střelu sice David Gába v brance Švantláku ještě zastavil, ale proti Jirákově dorážce už byl bezmocný – 2:0.

O přestávce zkusili písečtí trenéři Čapek a Kabele promluvit ke svým svěřencům důrazněji a efekt se ihned dostavil. Ve 48. vteřině od začátku prostřední části se rychlou střelou prosadil Sýbek a snížil na rozdíl jediné branky – 2:1.

Přesto byli domácí stále nebezpeční, ale D. Gába svými zákroky držel naděje hostů na úspěch. V závěru druhé patnáctiminutovky se Píseckým naskytla přesilová hra, ale stav zůstal nezměněn.

Úvod poslední třetiny ale hosty hodně zmrazil, když ve 32. min. vrátil Unger týmu Stars dvoubrankové vedení – 3:1. Že může být pro hosty ještě hůř, potvrdil ten samý hráč v čase 39:00 a přidal svůj druhý gól v utkání – 4:1. Poslední jiskřičku naděje pro HC ŠD vykřesal o osmnáct sekund později Roth.

Hosté stáhli sestavu na dva útoky a zkoušeli ještě závěrečným náporem s utkáním něco udělat. O všem ale rozhodl minutu a dvě vteřiny před třetí sirénou Cikán, který dal utkání konečnou podobu – 5:2.

Branky a nahrávky: 5. Řehout (Štěrba, Čížek), 10. Jirák (Lekeš), 32. Unger (Krotký), 39. Unger (Cikán), 44. Cikán (Řehout) – 16. Sýbek (Habart), 40. Roth (O. Gába).

Střely 26:25, vyloučení 3:3, využití 2:0, v oslabení 1:0, 32 diváků. Sestava HC ŠD Písek: D. Gába (Buček) – Sup, Kozák, M. Všetečka, Suchý, Hronek, Marek, Pelc – O. Gába, Sýbek, Habart – Mergl,  D. Všetečka, Roth – R. Volf,  Kubeš, Vážný.

TJ STARS SUCHÉ VRBNÉ – HC ŠD PÍSEK 5:4 (2:2, 1:1, 2:1). Stav  série 2:0.

Ke druhému utkání nastupovali hosté s jasným cílem:  zlepšit svůj výkon a zvítězit. Písečtí začali viditelně lépe, ovšem stejně jako v sobotu i v neděli prohrávali od 5. min. zásluhou přesné teče Řehouta – 1:0.

Tentokrát však bylo o půl minuty později vyrovnáno, když se před domácí brankou prosadil D. Všetečka – 1:1. Jenže uběhlo něco málo přes minutu a domácí znovu vedli, těsný náskok jim vrátil Máče – 2:1.

Hráči Švantláku ale věděli, že je teprve začátek utkání a nepolevovali ve své bojovnosti. To se jim vyplatilo a znovu vyrovnali. Druhý gól oranžovo-černých přidal tvrdou a přesnou střelou od modré Sup – 2:2.

Brankové hody pokračovaly i v prostřední části hry. V jejím úvodu si Písečtí špatně rozebrali  hráče ve svém obranném pásmu a Lonsmín vrátil Starsu vedení – 3:2. Pak se zdálo, že hosté vyrovnali, Roth se již radoval z gólu, ale rozhodčí branku neviděli a skóre tak zůstalo nezměněné. V úvodu 27. minuty se již hráči Švantláku radovali naplno, přesná střela Sýbka zápěstím skončila za zády brankáře Hlaváče – 3:3.

Na začátku třetí třetiny hráli hosté dvě přesilové hry v řadě. První nevyužili, při druhé přišla chyba v rozehrávce a faul Píseckých, takže se  síly vyrovnaly. Při hře čtyři na čtyři pak navíc Jirák počtvrté poslal Stars do vedení a s Pískem to nevypadalo dobře – 4:3.

Dvě minuty před koncem již začaly přípravy oranžovo-černých na hru bez brankáře. Ovšem po vhazování v útočném pásmu hosté propadli a    z rychlého protiútoku Lonsmín svojí druhou brankou v utkání přiblížil domácí ke druhé výhře – 5:3.

Hráči HC ŠD se ale nevzdali a osm vteřin po domácím týmu se radovali také oni, když se konečně podruhé v utkání trefil také  Sup – 5:4. Následná  power – play ale již další změnu skóre nepřinesla, a tak i druhý semifinálový bod zůstal domácímu Starsu.

Branky a nahrávky: 5. Řehout (Štěrba, Houdek), 7. Máče (Unger), 17. Lonsmín (Štěrba, Cikán), 37. Jirák (Šefčík), 44. Lonsmín (Cikán)  –  6. D. Všetečka (O. Gába), 10. Sup, 27. Sýbek (Roth, D. Všetečka), 44. Sup (O. Gába).

Střely 28:31, vyloučení 4:3, využití 0:0, v oslabení 0:0, 48 diváků. Sestava HC ŠD Písek: D. Gába  (Buček) – Sup, Kozák, Suchý, Hronek, Marek, Pelc – O. Gába, D. Všetečka, Habart – Sýbek, Mergl, Roth – R. Volf , Kubeš, Vážný.

Písecký trenér Vít Čapek zhodnotil obě budějovická utkání takto:

„V sobotu jsme k utkání přistoupili dost lehkovážně. Po celou dobu jsme tahali za kratší konec a po zásluze prohráli. Druhé utkání jsme odehráli daleko aktivněji a hlavně jako tým. Udělali jsme několik individuálních chyb a soupeř je potrestal. Stars byl v obou utkáních hladovější po vítězství a zaslouženě vyhrál. Stav série 0:2 není hezký, ale ještě neskládáme zbraně. Rozhodně se ještě o postup popereme."

Tuto sobotu bude v písecké Orange Aréně pořádně horko. HC ŠD je na pokraji vyřazení, ale ještě neskládá zbraně. Od 11 hodin bude bojovat o čtvrté semifinálové utkání, které by přišlo na řadu v neděli ve stejném čase. Bližší informace k zápasu budou ještě zveřejněny na webových stránkách www.hcsdpiseck.cz.