V současné době je přihlášeno na 700 startujících a pořadatelé věří, že dalších 300 bikerů přibude v den závodu a počet účastníků tak překoná tisícovku.

Šumavský MTB maraton, závod na horských kolech pro všechny věkové kategorie i výkonnostní úrovně, je stejně jako v loňském roce zařazen do prestižní a nejoblíbenější cyklistické série Kolo pro život České spořitelny, která čítá celkem patnáct závodů.

Závody se vyznačují velice dobrým zázemím pro závodníky včetně občerstvení jak na trase, tak v cíli a bohatým doprovodným programem.

Mezi samozřejmosti patří parkoviště v místě závodu zdarma, sprcha po závodě, masáže, servis a půjčovna kol Specialized, úschovna a další zázemí zpříjemňující sportovní den. Na Zadově je navíc možné zkusit dovednosti a odvahu i v lanovém centru Proud, které je v prostoru zázemí závodu.

Nadmořská výška Zadova 1100 metrů zaručuje příjemné sportovní klima i v parných letních vedrech. Předpověď na víkend je navíc velice příznivá. Kategorie jsou vypsány od nejmladších dětí závodících na odstrkovadlech přes elitní závodníky i seniory.

Šumavský maraton odstartuje závody Junior Trophy – dětskými závody v prostoru běžeckého lyžařského areálu na Zadově. Začíná se od nejstarších dětí 12 a 13 let od 9.40 hodin a postupně dle kategorií, kdy dětská klání vrcholí závodem odstrkovadel v 11.50 hodin. Pro děti je v prostoru jejich závodiště přichystán bohatý doprovodný program.

Závody dospělých a hlavní závod na 61 kilometrů odstartuje z parkoviště pod sjezdovkou Kobyla v 11.30 hodin. Hlavního závodu se účastní i elitní čeští bikeři, pro které pořadatel ve spolupráci s místními podnikateli v úvodním výjezdu přichystal atraktivní finanční prémie, kdy bude po 3 km trasy prémie s odměnami celkově 7000 korun na price money.

V cíli potom dalších 25 tisíc korun. Věcné ceny jsou připraveny pro všechny vítěze kategorií na prvním až třetím místě. Pro všechny závodníky je přichystána tombola.

Hlavní trasa na 61 km zůstává stejná jako v loňském roce včetně styčných bodů jako je sjezd novohuťské sjezdovky, průjezd Vimperkem a výjezd okolo skokanských můstků zpět k cíli. O případných dílčích a drobných úpravách budeme případně předem informovat na webu.

Dalšími závody bude Fitness jízda na 15 km a závod na 31 km, které startují ve 12:30 hodin v prostoru lyžařského stadionu na Zadově.
Specialitou Šumavy je kategorie High Point Šumavák 2013, kdy se hodnotí nejnižší součet časů na dlouhých trasách Šumavského skimaratonu a MTB maratonu ve dvou kategoriích.

Vyhlašujeme nejlepší ženu a nejlepšího muže, kteří obdrží špičkovou hodnotnou cenu od výrobce outdoorového oblečení High Point. Ostatní Šumaváci dostanou stylové pásky na lyže s logem Šumavského skimaratonu.

Tratě závodu jsou vedeny převážně po lesních cestách a jsou dobře sjízdné.  Terénní pasáže lze očekávat tradičně okolo Vodníka ve Vimperku a Na Radosti.

Na tratích závodu bude připraveno více než padesát pořadatelů ze Ski klubu Šumava. Zveme všechny sportovně založené lidi na pohodovou sportovní akci pro celou rodinu s kvalitním zázemím a doprovodným programem.

PETR STEINBACH