Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ščasný: Být tu týden, asi bych padal na ústa

Třeboň - Začínající vozíčkáři hledali u rybníku Svět nový impulz. Zjistili, že i na vozíku se dá žít plnohodnotný život. V Třeboni plavali a hráli florbal

22.9.2015
SDÍLEJ:

PREMIÉROVÉHO Aktivity kempu se zúčastnilo sedm začínajících vozíčkářů. Na snímku z bazénu jsou zleva David Zouhar, Lukáš Trupl, Andrea Augstenová, Jiří Němec, Adam Šimonek, Tomáš Jelínek, Jan Janoušek, Zbyněk Sýkora, Ivan Nestával ml. a Jiří ŠčasnýFoto: Ivan Nestával st.

Chyť si hokejku do konečků prstů. To chce cvik. Ono to půjde, uvidíš. Podobné pokyny se rozléhají malou tělocvičnou přímo v třeboňských léčebných lázních Aurora. Florbalový trénink tu vedle zkušených hráčů na vozíku právě absolvují mladí účastníci Aktivity kempu.

Aktivity kemp, jehož hlavním organizátorem je Pro rozvoj Šumavy z.s., je kombinované sportovní soustředění zaměřené na florbal vozíčkářů a plavání tělesně handicapovaných. S nápadem na jeho uspořádání přišli Ivan Nestával, otec patnáctiletého kluka upoutaného na invalidní vozík, a Zbyněk Sýkora, aktivní sportovec na vozíku.
Dvojice se okamžitě pustila do realizace myšlenky, vypracovala propagační materiály, oslovila partnery a 20. srpna se v třeboňských lázních Aurora sešlo pět zkušených lektorů a sedm začínajících sportovců k prvnímu tréninku. „Chceme těmto mladým začínajícím vozíčkářům nabídnout sport jako prostředek k seberealizaci, integraci a samostatnosti. Sport jako životní směr," vysvětluje Zbyněk Sýkora.
Sám se před lety po vážné nehodě ocitl ve stejné situaci a i on potřeboval pomoc a první impulz. Dnes pracuje v energetické společnosti, doplňuje si vzdělání, je otcem dvouměsíčního syna a sportuje.
Kluci a jejich lektoři se rozdělí do dvou týmů a hrají proti sobě. „Plavu v českobudějovickém bB Kontaktu a teď chci zkusit také florbal. Přijde mi, že je to větší legrace, navíc v super kolektivu. V Třeboni jsem si florbal zahrál poprvé a hodně mě zaujal," říká po dopoledni stráveném v tělocvičně jeden z mladých účastníků kempu Jirka Ščasný. Ještě jako zdravý se vyučil automechanikem. Jako vozíčkář se Jirka dostal ke sportu docela zajímavým způsobem. Pochází z Kestřan, nevelké vesnice nedaleko Písku, a tamní restauraci občas navštíví jeden z našich nejzkušenějších paralympioniků Martin Kovář.
V restauraci shodou okolností pracuje Jirkova maminka a co následovalo, si každý domyslí.
Kovář sbíral světové vavříny v bazénech, a tak příliš nepřekvapí, že Jirka Ščasný začal navštěvovat českobudějovické občanské sdružení Kontakt bB, kde se vyučuje plavání lidí, kteří se musí vyrovnat s tělesným handicapem. Jirka pravidelně dojíždí do Českých Budějovic na plavecké tréninky, a protože občanské sdružení úzce spolupracuje s florbalovým klubem FBC Štíři (před sloučením FBC United), dostal začínající adept sportování možnost vyzkoušet si na Aktivity kempu v Třeboni i kolektivní sport.
Našli se však i tací, kteří po úrazu dostali možnost zasportovat si poprvé až v Třeboni. Jako třeba Lukáš Trupl z Hořic na Šumavě.
Před úrazem hrával aktivně hokej. „Florbal je svým způsobem hokeji blízký a když mě oslovil Franta Šindelář, jestli to nechci s děrovaným míčkem zkusit, neváhal jsem," popisuje Lukáš, jak se dostal na Aktivity kemp. Jak sám říká, mnoho příležitostí ke sportování na vozíku v šumavské vísce nemá.
Den začíná snídaní, následuje dopolední trénink florbalu, potom oběd a přichází kýžená chvíle odpoledního klidu. Odpoledne pokračuje program plaváním v lázeňském bazénu a v podvečer přichází ještě jeden florbalový trénink. To se opakuje tři dny po sobě. Mimo to si začínající sportovci na vozíku vyzkoušeli ještě basketbal.
„Podobného kempu se účastním poprvé a musím říct, že je to suprová věc. Musím ale přiznat, že ty tři dny mi stačí bohatě. Být tu týden, asi bych padal slušně řečeno na ústa," přiznává Jirka Ščasný. Jedním dechem ale dodává, že na pravidelné florbalové tréninky do Budějovic bych chtěl jezdit, co jen to půjde.
Spokojeni s třídenním pobytem v příjemném prostředí třeboňských lázní Aurora a hotelu Svět jsou i samotní organizátoři. „Jsem moc spokojený, protože se nám podařilo splnit cíl, který jsme si dali. To znamená ukázat mladým začínajícím vozíčkářům, že se nemají čeho bát a zpříjemnit jim návrat do života. Přesvědčili se, že i na vozíku se dá prožít plnohodnotný život," pochvaluje si Zbyněk Sýkora.
Pobyt na kempu si přes určitou únavu z nabitého programu chválila i zbývající šestice nováčků. Někoho bavil víc florbal, jiného plavání, každý si ale našel disciplínu, která mu sedla. „Kluci dokázali, že jsou šikovní a i podle jejich ohlasů se domnívám, že si to užili," všiml si Sýkora, který je duší Aktivity kempu.
Proto není tajemstvím, že Zbyněk Sýkora, Ivan Nestával a jejich spolupracovníci již vyhlížejí další ročník Aktivity kempu. Jsou přesvědčeni, že do toho půjdou znovu.
Za vydařenou premiéru organizátoři Aktivity kempu děkují Jihočeskému kraji a Lázním Aurora, jako hlavním partnerům akce.

Autor: Michal Havelka

22.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Robert Huneš, ředitel hospice, představuje novou knihu.

Prachatický hospic je hlavně o radosti

Písek, Svatotrojická koncertní síň. Ilustrační foto

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Neseďte doma aneb Kam vyrazit na venkově

Písecko - Co se chystá v obcích Písecka na víkend 21. a 22. října?

V Oslově vítali nové občánky

Oslov - V pondělí 16. října odpoledne se v zasedací místnosti zdejšího obecního úřadu uskutečnilo slavnostní vítání nových občánků.

Rýha v laku za třicet tisíc

Ostrovec - Vandal poškodil lak u vozidla značky Škoda Superb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení