Šéf Českého svazu cyklistů Marián Štetina odstartuje do roku 2015 pořádně zostra. Mistrovstvím světa v cyklokrosu v Táboře. Ve městě je na kruhovém objezdu pyramida, která nabíjí energií. Mrkněte se na video u tohoto článku…
Marián Štetina odpovídal na dotazy Deníku:

Jaký zvuk má podle vás česká cyklistika v otázce pořádání velkých světových akcí?

Z organizačního hlediska má česká cyklistika ve světě jenom tu nejvyšší kvalitu. Svědčí o tom skutečnost, že vždy, když jsme  požádali o pořádání světového šampionátu, tak jsme byli úspěšní.

Každá kandidatura byla  proměněna v pořádání velké světové akce?

Přesně tak. Ještě nikdy se nám nestalo, že bychom požádali o zařazení mezi kandidáty na pořadatelství mistrovství světa a byli bychom odmítnuti. To je nejlepší vizitka.

Táborský organizační tým, který usilovně pracuje na pořádání MS v cyklokrosu, asi netřeba kontrolovat, přesto se říká: Důvěřuj, ale prověřuj…

S táborskými organizátory jsme v pravidelném kontaktu. To už platí od okamžiku přidělení světového šampionátu. Organizační výbor v Táboře je složen z hodně zkušených lidí, kteří jsou velmi schopní. Je ale pravda, že pár drobností jsme oproti minulému šampionátu museli vyřešit. Věřím, že toto mistrovství bude už absolutně na jedničku.

Když se vrátíme na začátek, na dobu podávání kandidatury na MS 2015, kdo byl pro Tábor největším soupeřem?

Nejvýraznějším konkurentem bylo Hoogerheide z Holandska. To je v tomto směru velký, ba dokonce obrovský soupeř, který byl vyhlášen několikrát po sobě nejlepším pořadatelem Světového poháru.  A závod Světového poháru v Hoogerheide je vlastně takové malé mistrovství světa.  Uspět proti Holanďanům byl nejen  úspěch organizační, ale zcela jistě také diplomatický.

Byla třeba i vaše angažovanost?

Český svaz cyklistiky vždy při takovýchto akcích táhne za jeden provaz. Všichni se snažíme, abychom získali světový šampionát pro Českou republiku. Nejinak tomu bylo třeba při kandidatuře na mistrovství světa horských kol.

Dostanete se konkrétně v Táboře v průběhu roku přímo na cyklokrosovou trať?

Shodou okolností jsme v tomto roce měli přímo v Táboře zasedání prezidia Českého svazu cyklistiky.  Bylo to v době, kdy se na trati konaly silniční závody, takže minimálně dvakrát ročně se spolu s organizátory na trati šampionátu 2015 objevuji.

Obrovskou zásluhu na pořadatelských úspěších českého cyklokrosu má táborský  Čestmír Kalaš. Letos opět „vyhrožuje", že končí. Přemlouváte ho?

Přemlouvám nejen Čestmíra. Bohužel. Tato funkcionářská garnitura už se dostala do  „pozdně důchodcovského" věku. Konkrétně Čestmír Kalaš bude ale ještě mít mnoho let  českému cyklokrosu co říct. Jeho odchod by byl velmi znatelný. Už činím kroky, aby k němu nedošlo.

Jaké je vaše přání pro poslední lednový víkend? Přejete si sluníčko, déšť, sníh, mráz?

Mám stejné přání, jako má prezident UCI. Chtěl bych, aby byl sníh a mráz. K českému cyklokrosu to patří. Chci, aby byla změna oproti belgickým a holandským cyklokrosům na blátě.