Do Tábora se vrací šampionát po pěti letech, vůbec poprvé ho ale navštívil už v roce 2001. Ani v jednom případě nevyšly české reprezentační barvy naprázdno a tuzemští fanoušci cyklistiky věří v medailový úspěch i letos.

Program očekávané akce zahájil dopolední závod juniorů. Do boje na zpočátku promrzlou, ale postupně povolující trať vyslal reprezentační kouč Stanislav Bambula pětici českých mladíků včetně zástupce domácího ČEZ Cyklo Teamu Tábor Martina Matějčka. V minulosti se stala právě juniorská kategorie hlubokou studnicí medailových úspěchů, letos v ní byly ovšem české plány o poznání skromnější. „Věřím, že se s tím kluci poperou a dosáhnou na nejlepší výsledek této sezony," podělil se Stanislav Bambula před závodem o své přání. Tím nejlepším sezónním pořadím českých juniorů bylo doposud 22. místo Jonáše Březiny.

Papírové předpoklady se od úvodních pasáží naplňovaly. Zmiňovaný Jonáš Březina se sice v úvodu závodu dokázal prokousat na velice slibnou sedmnáctou pozici, potíže s namotanou přehazovačkou ho ovšem záhy srazily až na chvost celého startovní pole. A bylo po nadějích… Jeho týmoví kolegové se v průběhu závodu pohybovali na rozhraní čtvrté a páté desítky startovního pole, které čítalo pětasedmdesát borců.

Na čele závodu se brzy odpoutala dvojice borců, a to dánský reprezentant Simon Andreassen a belgický ústřední favorit Eli Iserbyt. Prvně jmenovaný závodník svého soka vzápětí utrhl a belgický mladík byl odsouzen ke stíhací jízdě. Na záda mu navíc šlapali americký cyklokrosař Gage Hecht a Nizozemec Max Gulickx.

Suverénní Simon Andreassen už otěže závodu ze svých rukou nepustil a s výrazným náskokem se stal prvním zlatým šampiónem letošního mistrovství světa v Táboře. Cílem projel triumfálně na zadním kole a s dánskou vlajkou v ruce.

Za ním se ovšem odehrával urputný a divácky fantastický boj o zbylé dva kovy. Na stříbrné pozici se během posledního okruhu prostřídali všichni tři borci; všichni chybovali, a všichni také dokázali své zaváhání napravit. Až na to poslední… Nejprve ale prokázal svou mimořádnou technickou vyspělost belgický závodník Eli Iserbyt, získal náskok a cíl proťal na druhém místě. Prázvláštní radost z něj ovšem neměl. Jeho konkurenti v boji o medaile najížděli do asfaltové cílové rovinky bok po boku, Američana však stihla pohroma a spadlý řetěz ho vyřadil ze hry o bronzl. Uzdu medailové radosti tak mohl popustit nizozemský cyklokrosař Max Gulickx.

Domácí junioři znalosti náročné táborské trati ani zdaleka nevyužili. Nejlepší z nich, kterým byl nečekaně Jaroslav Vojíř, projel cílem na 33. pozici. „Odvedl jsem maximum, ale udělal jsem během závodu několik chyb. Navíc startovat ze zadních pozic samozřejmě není dobré. I tak jsem ale čekal trochu víc," přiznal po závodě.

A jak si vedli další Češi? Táborský Martin Matějček skončil doma na 37. pozici. Josef Jelínek dojel na 45., Lukáš Kunt na 49. a Jonáš Březina na 55. místě.

Jestli bylo něco z pohledu pořádajících barev příjemným překvapením, pak to byl na juniory neočekávaný počet diváků kolem trati. A to měl už odpoledne příjít na řadu ostře sledovaný závod žen s českým žhavým želízkem Kateřinou Nash…