Zlaté medaile reprezentant Plaveckého klubu Písek získal v disciplínách 100 metrů 
a 200 metrů polohový závod, 100 metrů a 50 metrů volný způsob a 100 metrů delfín. Bronzovou medaili přidal 
v disciplíně 200 metrů volný způsob. „Vážím si každé medaile, ale největší radost mám z vítězství na 200 metrů polohový závod, protože jsem nečekal, že bych mohl vyhrát. Je to závod, ve kterém se plavou všechny čtyři plavecké způsoby a moc mě potěšilo, že jsem udržel náskok na, pro mě nejslabším, prsařském úseku," svěřil se po závodech Kristián Svoboda.

Postup do repre

Spolu s trenérem Michalem Waltrem tak slavil obrovský úspěch a radost z postupu do reprezentačního výběru. Kristián Svoboda tak úspěšně navázal na letní mistrovství České republiky, kde vybojoval tři medaile. „Proto si nesmírně vážím, že poctivým tréninkem dokázal ještě tuto sbírku na sklonku roku rozšířit," říká Michal Walter, který v Plaveckém klubu Písek trénuje s drobnými přestávkami od roku 1985.

Ze šesti disciplín, ve kterých Kristián vystoupal na stupně vítězů, není jeho nejsilnější ani jedna. „Trénujeme tak, aby v jeho věku uměl zaplavat všechny disciplíny rovnocenně. Je to důležité pro další vývoj plavce," poukazuje kouč Michal Walter.

Musí ještě dozrát

Podle něj je jeho nadějný svěřenec typický sprintér, který však ještě musí vyzrát.
A i když se na žádnou trať nyní spolu nespecializují, do budoucna však k tomu samozřejmě dojít musí. „Necháváme tomu volný průběh s tím, že předpokládám zaměření především na krátké sprintérské tratě," odhaluje Michal Walter.

Plave od pěti let

Sám talentovaný sportovec plavání považuje za příjemný a přirozený způsob odpočinku od školy. „Rodiče říkají, že jsem plaval dříve, než jsem se naučil chodit. S pravidelným plaváním jsem začal asi od necelých pěti let," prozrazuje Kristián Svoboda.
Plavecký klub má omezené možnosti tréninku. Jednak je to důvod finanční a dalším pak počet plaveckých drah, ve kterých může během tréninkových hodin plavat. „Spolu 
s námi je v bazénu veřejnost 
a my musíme plavce rozdělit do věkových skupin tak, aby ten trénink mohl mít odpovídající kvalitu," přibližuje Michal Walter.

Má chuť sportovat

Tréninky probíhají každý všední den v rozsahu dvou hodin. Podle zkušeného trenéra je důležitý fakt, že ke svému talentu Kristián Svoboda přidává také chuť sportovat 
a trénovat na takové úrovni, aby dosahoval podobných výsledků a nepromarnil svůj talent.
Student píseckého gymnázia by se rád jednou proplaval na velké mezinárodní závody. „Myslím si, že je dobře, že se zase po dlouhé době zrodil 
v píseckém bazénu plavec takovýchto kvalit. Samozřejmě jeho výsledky jsou i podpořeny prací všech, kteří se podílí na fungování Plaveckého klubu Písek v amatérských podmínkách," uzavírá trenér Michal Walter.