Písek potřeboval v Novém Jičíně zvítězit, aby se v závěrečném kole mohl v přímém souboji se Svitavami utkat o prvenství v základní části a tím pádem i nejvýhodnější postavení pro nadcházející play off. Západ odstartovala přestřelka v úvodní čtvrtině a domácí basketbalisté drželi krok prakticky celý první poločas. Definitivní zlom přišel ve třetí periodě, v níž Sršni výtečnou obranou dovolili soupeři pouhopouhé čtyři body a vytvořili si náskok 22 bodů, který už si v závěrečné desetiminutovce bez s přehledem pohlídali.

To znamená, že v neděli 19. března svedou doma u Otavy souboj se svitavskými Tury (17 hodin) o to, kdo se stane vítězem dlouhodobé fáze, který si vybuduje nejvýhodnější pozici pro vyřazovací boje.

"Odvážíme si výhru z horké palubovky Nového Jičína a jsem rád, že se Svitavami se v přímém souboji popereme o celkové prvenství v základní části. V hodnocení tohoto utkání bych opět vyzdvihl naší ofenzivu, která má obrovskou kvalitu i přes naší úspěšnost, tedy spíše neúspěšnost střelby. Nemyslím si, že jsme tým, který má mít úspěšnost zpoza trojkového oblouku 26 procent a z čáry trestného hodu 42, to už hraničí i s ostudou. Bohužel se nám stále nedaří na obranné polovině, kde si s námi soupeř v určitých pasážích dělal, co chtěl. Naštěstí máme tak kvalitní tým, že v Novém Jičíně stačilo zapnout dvě minuty před poločasem a po změně stran, kdy jsme měli čtrnáctiminutový úsek, který jsme vyhráli poměrem 34:6. Tím jsme potvrdili roli favorita a odjíždíme s výhrou. Ale nemyslím si, že na Svitavy bude stačit hrát čtrnáct minut a soupeř se položí sám. Budeme muset hrát od úvodního rozskoku s maximální koncentrací. Nicméně sezona právě začíná a proti svitavským Turům hrajeme o vítěze základní části a s tím spojenou výhodu domácího prostředí do play off. Matematika mluví jasně a naší povinností je vyhrát o pět a více bodů, jinak se bude radovat náš soupeř. Doufám, že nás požene zaplněná hala, protože tohle bude opravdu vyrovnané utkání o všechno," konstatoval písecký trenér Jan Čech.

Jindřichohradecký celek v prvním vzájemném měření sil Brno deklasoval 90:49, ale odveta na jihomoravské půdě nabídla jiný duel, který byl hodně vyrovnaný a v koncovce měl více štěstí domácí tým. GBA Lions, kteří už dvě kola před koncem věděli, že skončí v tabulce třetí, přijeli pouze s osmi hráči, což byl zřejmě rozhodující faktor porážky, protože domácí měli k dispozici plnou soupisku, a tím pádem možnost širší rotace. Prapor Jihočechů opět držel Rokas Jocys, který po galapředstavení proti Svitavám (38 bodů) tentokrát přidal 27 bodů a byl opět nejlepším střelcem duelu.

Hradecký tým zakončí nadstavbu v pátek 17. března na domácí palubovce proti Novému Jičínu (19).

„Po vydařeném domácím utkání s Brnem, které jsme vyhráli vysokým rozdílem, jsme věděli, že domácí nastoupí s ohromnou energií a budou nám chtít porážku oplatit. Z naší strany nebyl začátek ideální, ale rychle jsme se dostali do svého provozního tempa a zejména na útočné polovině jsme si dobře půjčovali míč a dokázali trestat chyby soupeře. Klíčové byly dva faktory, a to obranný doskok, při němž byl prostě soupeř lepší, a mnohdy až naivní ztráty v rozhodujících momentech zápasu, což nás v poslední době provází především na hřištích soupeřů. Přesto jsme tři čtvrtiny fyzicky hodně náročného zápasu dokázali vývoj hry kontrolovat, dařila se nám střelba z delší vzdálenosti a také rychlé útoky, v nichž jsme však nedokázali být dostatečně bodově produktivní. Pokračujeme dál, nadstavbu zakončíme duelem s Novým Jičínem, v němž se budeme chtít před play off naladit na vítěznou vlnu,“ zhodnotil střetnutí trenér GBA Lions Andrej Červenka.

BC Nový Jičín – Sršni Photomate Písek 84:104 (26:30, 53:61, 57:79)

Body: janů 20, Snopek 19, Prošek 16, Týml 15, Říčka 6, Bukovjan 4, Kelar 2, Mikulec 2 – Sýkora 23, M. Svoboda 17, Borovka 15, Englický 13, Šlechta 10, J. Svoboda 10, Fait 7, Mikolášek 4, Mach 3, Špičák 2. Trojky: 13:10. Fauly: 18:21. Trestné hody: 9/12:8/19. Rozhodčí: Hecl, Nehoda.

Basket Brno U23 – GBA Lions Jindřichův Hradec 82:74 (17:16, 39:38, 57:54)

Body: Křivánek 19, Svoboda 13, Šulc 12, Kubín 11, Musil 8, Strašák 7, Houzar 5, Půlpán 4, Dáňa 3 – Jocys 27, Oupoh 11, Kölbl 10, Karasov 9, Slowiak 3, Valentíny 3, Linhart 3, Odim Mkpa 1. Trojky: 2:0. Fauly: 27:25. Trestné hody: 28/39:17/30. Doskoky: 46:35. Rozhodčí: Karafiát, Mynarčík.

Utkání Svitavy - Litoměřice je na programu v neděli 12. března.