Sprinteři startovali na mistrovství Evropy v Záhřebu, vodní slalomáři na Světovém poháru ve Španělsku, sjezdaři budou v příštích dnech bojovat o světové tituly ve Francii.

Nejlepší maratonci se sešli v Dánsku, kde na jezeře Bagsvard v severní části Kodaně svedli velké boje o vítězství ve Světovém poháru.
Zdejší trať v malebné krajině uprostřed lesů je pověstná náhlými změnami počasí a především nepříjemným silným větrem, který vane téměř neustále.

Součástí Světového poháru byl i závod masters, který otevíral celý program. Z deseti zemí přijelo změřit své síly 120 veteránů, z nichž nejdelší cestu absolvovali závodníci z Austrálie a Hong Kongu.

Nechyběli ani tradičně silní Španělé, Britové, Němci a především skvělí závodníci ze Skandinávie. V rámci české výpravy se závodů zúčastnila i pětičlenná skupina veteránů, ve které  nechyběli vodáci z píseckého Sokola.

Počasí v den závodu připravilo účastníkům velmi těžké podmínky. Hustý déšť, silný, místy boční vítr, zvedající nepříjemné vlny a teplota pod deset stupňů Celsia, náležitě prověřily morálně – volní vlastnosti závodníků.

Jako první se na trať vydala posádka Milan Kučera – Miroslav Pánek v závodě kajaků dvojic. Po vydařeném startu jeli v první pětičlenné skupině. Zhruba po dvou kilometrech v boji o výhodnou pozici při vjezdu do obrátky ale měli kolizi s lodí Švédska a v těžkých podmínkách v bočním vlnobití zvrhli loď.

Přestože se jim podařilo doplavat ke břehu a co nejrychleji nasednout, bylo už celé startovní pole daleko vpředu. Česká dvojice se ale s vydáním všech sil pustila do pronásledování soupeřů, a to za mocného povzbuzování jak zbytku české výpravy, tak početného množství diváků.

A dojížděla jednoho soupeře za druhým. Výsledkem velkého úsilí bylo neuvěřitelné druhé místo za vítěznou dánskou posádkou Horl – Starck. Písečtí závodníci dojeli naprosto vyčerpaní, ale šťastní.

Druhý zástupce píseckého Sokola Vladimír Pikl v kanoi jednotlivců nepřipustil žádné překvapení a hned od začátku  kontroloval čelo závodu.

Přesvědčivě zvítězil před svým tradičním soupeřem Kovaljovem z Ruska a Polákem Drojetskim. Z českých závodnic ještě uspěla na K1 Barbora Vernerová, která ve své kategorii zvítězila.

Poté Světový pohár pokračoval závody juniorů a dospělých, kde česká výprava získala dvě bronzové medaile zásluhou Hynka Chrousty v K1 juniorů a Jakuba Březiny na C1 mužů.

Příště se nejlepší maratonci sejdou až koncem září na mistrovství světa v Římě.

MILAN KUČERA