Pro mladé písecké vodáky to byla první životní zkušenost se závodem na takové úrovni s hydraulicky ovládanými  startovními kapsami.
Vybójkované dráhy, v cíli videokamera a vážení lodí, náročný časový program račické jezero je vybaveno na světové úrovni, stejně jako třeba olympijská trať v Londýně.

Nejvýše dosáhl v kategorii desetiletých na kajaku Tom Dědič, když svou jízdu na 500 i 200 metrů vyhrál a v závodě na 2 km byl mezi čtyřicítkou závodníků druhý.

Výborně si také vedl osmiletý Stanislav Dědič. Klára Dědičová je prvním rokem mezi dorostenkami a zatím stále marně bojuje o postupy z rozjížděk do semifinále. Nejezdí špatně, vteřinky na postupová místa stále stahuje, ale úroveň české mládežnické kanoistiky je vysoká a právě její,  a o rok starší ročník,  je velmi silný a tvoří páteř české juniorské reprezentace do 18 let.

Postup do malého finále a čtvrté místo v něm se podařil na 500 m Elišce Vlasákové. Na kilometru o postup přišla, když si po úspěšné rozjížďce nevšimla, že má jít na oficiální vážení lodi. Eliška pravidelně trénuje teprve rok a ukázala velký potenciál. V sítu rozjížděk končil mezi žáky Tomáš Majorenko.

Kanoisté ve slalomu na divoké vodě závodili na dobře obsazené soutěži v Českých Budějovicích. Šlo také o čtvrtou a pátou, tedy poslední nominaci na juniorské mistrovství světa.

Marek Cepek se suverénními pěti prvními místy na singlkanoi ukázal, kdo bude příští měsíc v USA českou medailovou nadějí na singlu, a s Radkem Pospíchalem (Kadaň) i na deblu.

Na mistrovství světa do  23 let se připravuje také kajakářka Pavlína Zástěrová. Ta závod absolvovala z tvrdé přípravy, a i zásluhou  kumulující se únavy se neprosadila. Následující týden už bude trénovat méně, neboť ji čekají první životní starty na dvou závodech Světového poháru dospělých ve slalomu ve Francii a ve Španělsku.

Práva startu ve SP pro náročný trénink na kanále v Londýně vzdala olympionička Štěpánka Hilgertová a Pavlína Zástěrová jako pátá v domácích nominacích tuto legendu světového slalomu z pozice náhradnice ve čtyřčlenném českém týmu zastoupí.

Ve Světovém poháru na divoké vodě, ale i ve sjezdu, startovala v Srbsku Anna Zástěrová. Ta obsadila 6. místo v dlouhém sjezdu a 5. místo ve sprintu.

Některé nejlepší světové závodnice ovšem daly přednost domácí přípravě a skutečným vrcholem sezony tak bude až mistrovství  světa koncem června ve Francii. Tam by Anna podobná umístění určitě brala.

TOMÁŠ ZÁSTĚRA