Reprezentanti z jednadvaceti států zde bojovali o tituly mistrů Evropy. V závodě masters měla česká výprava ve svých řadách tradičně také vodáky z píseckého Sokola.

Ve velmi silné konkurenci se rozhodně neztratili. Trať závodu byla situovaná do městečka Saint-Jean a přeběh byl přímo na městské promenádě, což dodávalo závodům vynikající a velmi bouřlivou atmosféru.

První den přinesl závodníkům těžké podmínky na trati způsobené silným větrem, který zvedal na hladině Saony velké nepravidelné vlny a navíc je zkrápěly přeháňky přívalového deště.

Ve věkové kategorii 45 – 49 let – kajak jednotlivci startoval Tomáš Zástěra, který po poškození kormidla na přeběhu musel opravovat a ztratil kontakt s vedoucí skupinou. Přesto po výborném výkonu dojel na sedmém místě. Stejného umístění dosáhl v kategorii 50 – 54 let K1 Milan Kučera.
Nejblíže k medaili měl Vladimír Pikl v kanoích jednotlivců (40 – 44 let), kde dlouho jel v kontaktu se španělskými soupeři. Nakonec obsadil nepopulární čtvrté místo.

Druhý den pokračoval závodem kajaků dvojic. Ani tentokrát se počasí neumoudřilo a diváci byli často svědky nedobrovolných koupelí. Milan Kučera a Miroslav Pánek nastupovali v kategorii 50 – 54 let, s nepříjemným pocitem z loňského MS, kde kvůli kolizi na startu přišli o možnost bojovat o medaili.
Tentokrát se našim start povedl a byli jednoznačně nejrychlejší a s dvěma favorizovanými loděmi Španělska ujeli zbytku startovního pole. Celé první kolo se střídali ve vedení s první španělskou lodí.

Bohužel po malém zaváhání našich na přeběhu se podařilo ve vzájemné spolupráci Španělům odjet. Naši udržovali vysoké tempo a zvyšovali náskok před čtvrtou lodí Německa.

V posledním kole mocně dotahovali druhou španělskou loď, která jen zoufalým závěrem uhájila druhé místo. Pro dvojici Kučera – Pánek to znamenalo bronzové medaile a návrat mezi nejlepší světové posádky.

Tomáš Zástěra startoval v kategorii 45 – 49 let s francouzkým partnerem Francisem Pironem. Odjeli nádherný dramatický závod, když většinu závodu udávali tempo šestičlenné skupině, která společně dojela do cílové rovinky. Ve finiši zvítězila dvojice Florčak – Rutkovski z Polska těsně před česko-francouzkou posádkou Zástěra-Piron a deblkajakem Belgie.

Písečtí vodáci si zásluhou Tomáše Zástěry a Milana Kučery odvážejí z ME ve Francii stříbrnou a bronzovou medaili.

MILAN KUČERA