Loňští junioři, a dnes již členové širší seniorské reprezentace ČR ve sjezdu na divoké vodě, devatenáctiletí kajakáři Anna Zástěrová a Matěj Kropáček tak najížděli objem v teple ve Španělsku.

Po prvním přípravném závodě na Sázavě absolvovali další podnik o minulém víkendu na lehčí trati v Hanušovicích na Moravě, který byl prvním z dubnových a květnových nominačních závodů v dlouhém sjezdu a sprintu. Ty také určí složení reprezentačního týmu na vrchol sjezdové sezony – mistrovství světa na řece Ivrea v severní Itálii v polovině června. Zde startují čtyři lodě za stát v každé kategorii.

Boj o jedno místo
V kajakářích by nominace neměla uniknout zkušeným třicátníkům a závodníkům světové špičky – Mrůzkovi, Slovákovi a Markovi, o čtvrté místo se však chce poprat právě písecký Matěj Kropáček s dalšími několika závodníky vyrovnané úrovně.

Mezi kajakářkami jsou při neúčasti velké legendy světového sjezdu Michaely Strnadové – Mrůzkové (dává letos vzhledem k OH přednost rychlostní kanoistice na hladké vodě) favoritkami v dlouhém sjezdu fyzicky skvěle připravené Vacíková, soběslavská Lagnerová a Slováková. O poslední místo v týmu pak svede veliký souboj písecká Anna Zástěrová se stejně starou Lindou Vránovou z Olomouce.

Pavlína je talent

Mladší sestra Anny Zástěrové Pavlína (15) je naopak nadějnou slalomářkou, což prokázala loni na zářijovém Mistrovství ČR na Lipně pátým místem mezi seniorkami, třetím místem na světových závodech olympijských nadějí do 16 let, a pátou příčkou na předmistrovském závodě do 18 let v Roudnici nad Labem, kde se letos v červenci jede mistrovství světa juniorů.

Nominace do jen tříčlenné české juniorské reprezentace je právě Pavlíny hlavní motivací. Není bez šance, ovšem i zde je konkurence veliká. Favoritkami jsou osmnáctileté K. Kudějová a strakonická V. Vojtová. S Pavlínou jsou vyrovnané šestnáctileté Bustová (USK) a Hamplová (Dukla), překvapit však mohou i další. První nominace je na programu v Opavě začátkem května.

Pavlína jako členka juniorského A–družstva České republiky absolvovala atraktivní dvoutýdenní soustředění na olympijské dráze v Aténách, dva kempy v Roudnici a jeden ve slovinském Solkanu, kde se v červnu pojede juniorské mistrovství Evropy.

V plném tréninku

Další písečtí vodáci i přes nepříznivé počasí již také pilně trénují. Nadějný čtrnáctiletý singlkanoista Marek Cepek chce v závodech Českého poháru žáků obsazovat medailové pozice a získávat zkušenosti pro pozdější žádoucí starty za juniorskou reprezentaci.

Do branek U Sulana vyjeli i další slalomáři. Závodníci na hladké vodě se připravují na jarní závody na dlouhých tratích a letní sprinty.

Vrcholem pak bude zářijové mistrovství světa v maratonu, které se uskuteční v Týně nad Vltavou a kde se jede i ve světě velmi populární veteránský závod. Zejména vloni sedmý Milan Kučera a čtvrtý Tomáš Zástěra by rádi letos atakovali umístění „na bedně“, když oba startují úspěšně i na divoké vodě v raftingu, respektive ve sjezdu.

TOMÁŠ ZÁSTĚRA