VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Asi je to moje poslední sezona v Písku

Písek – Nejúspěšnějším sportovcem Písecka za rok 2011 se stala Iveta Luzumová (ročník narození 1989), interligová házenkářka Písku a česká reprezentantka.

25.2.2012 3
SDÍLEJ:

Písecká házenkářka Iveta Luzumová se stala nejúspěšnějším sportovcem Písecka za rok 2011.Foto: Deník/František Bořánek

Iveta Luzumová poskytla Píseckému deníku následující rozhovor.

Obhájila jste prvenství z loňského ročníku ankety, co to pro vás znamená?

Je pro mě velká čest, že jsem podruhé za sebou získala titul nejúspěšnějšího sportovce Písecka. Myslím si, že obhájit prvenství je těžší než ho získat, protože konkurence je zde velká. Chtěla bych poděkovat všem lidem, kteří mi dali v anketě své hlasy.

Házenkářky Písku byly letos hodně úspěšné, kromě vás vyhrál Jan Slavík kategorii trenér a družstvo zvítězilo v kategorii sportovní kolektiv. Jak vnímáte tento „zlatý hattrick“?

Pro náš tým je první místo v anketě velkým úspěchem, dáváme tím najevo, že naši práci odvádíme velmi dobře. Trenér Jan Slavík si vítězství v anketě rovněž zaslouží, protože jeho přístup k házené a nám hráčkám je v přátelském duchu.

On si s námi dokáže o všem popovídat, občas hledáme kompromis, jak na daného soupeře hrát. Vzájemná komunikace mezi námi je velmi důležitá.

Před několika dny sehrál písecký tým dva osmifinálové zápasy evropského poháru v turecké Antalyi. Co vám tyto duely ukázaly?

Zápasy proti družstvu Antalye pro nás byly zatím asi nejtěžší za dobu našeho účinkování v Challenge Cupu. Získaly jsme tam obrovské zkušenosti. Myslím si, že řada našich hráček si už taková utkání nikdy nezahraje.

Atmosféra v hledišti byla vynikající, na první utkání přišlo přes tisíc diváků, což je podobný počet jako na naše interligové utkání v Mostě, ale v Turecku to bylo docela něco jiného. Tam jsou diváci velice temperamentní, ale mně osobně se v takové atmosféře hraje velice dobře.

Myslím si, že kdybychom jedno utkání hrály doma, tak bychom soupeře ještě více potrápily než na jeho hřišti. Hráčky tureckého týmu jsou docela jinde, jsou hlavně rychlejší a silovější. Určitě bylo dobré, že jsme si mohly proti nim zahrát a vědět, že ještě máme na čem pracovat.

Když pomineme sportovní část vašeho pobytu, jak se vám Turecko zamlouvalo?

Společně jsme si prošli město, které leží u moře a musím říci, že tom tam mají pěkně udělané. Důležité bylo, že v Turecku vládlo teplé počasí, kolem dvaceti stupňů Celsia nad nulou, zatímco u nás doma byl mráz dvacet stupňů pod nulou.

Myslím si, že nás tam mohli lépe pohostit, bydleli jsme ve tříhvězdičkovém hotelu, kde ubytování i stravování nebylo na patřičné úrovni. To když v evropském poháru hostíme zahraniční týmy u nás, tak mají velký komfort. Kromě haly a počasí je to doma v Písku lepší.

Neinspirovala tato návštěva Antalye některé s vás k tomu, abyste do Turecka zavítaly i v létě?

Některé hráčky již v Turecku byly v létě o dovolené. Je to tam moc pěkné, a to nejenom v Antalyi, ale i v Side, v Alanyi, v Bodrumu i v dalších letoviscích.

Jenom pár dní po návratu z Turecka jste cestovali na Slovensko do Nitry k podzimní interligové dohrávce. Dolehla na vás únava z náročného cestování?

Po návratu z Turecka jsme ještě unavené nebyly, ale cesta autobusem do Nitry nás docela zmohla. Důležité však bylo, že jsme tam po dobrém výkonu vyhrály a získaly dva body.

V prvním poločase jsme nechaly utkání trochu zdramatizovat, neboť jsme dělaly chyby, a také rozhodčí trochu pomáhali domácímu týmu. Pak jsme ale soupeři odskočily a dovedly v pohodě zápas do vítězného konce.

V Nitře jste získaly dva body a za další tři dny vás doma čekal těžký zápas s Veselím nad Moravou, se kterým jste uhrály cennou remízu…

Před zápasem s Veselím jsme už byly hodně unavené, hlavně ze sedmihodinové cesty z Nitry domů. V pátek na tréninku jsme už cítily, že to není ono, měly jsme zatuhlé nohy, takže jsme ze sobotního utkání s Veselím měly trochu obavy.

Naštěstí jsme v pro nás hrozně těžkém utkání, po psychické i fyzické stránce, vybojovaly bod. Soupeřova brankářka Lenka Černá nás měla dokonale přečtené, opravdu bylo těžké ji vstřelit gól. Četla jsem, že měla dvacet šest zákroků, což je opravdu hodně.

Kdyby Veselí nemělo tak kvalitní brankářku, mohly jsme pomýšlet i na vítězství. Myslím si, že v tuto chvíli můžeme být rády i za bod, který je fakt cenný.

Co si od hráček vyslechla na hřišti a poté i v šatně Michaela Janoušková, která vteřinu před koncem zápasu vstřelila vyrovnávací gól?

(Smích) Byly jsme nesmírně šťastné, že Míša šanci proměnila. Byla to hodně důležitá střela, která nám zajistila bod. Ptaly jsme se Míši, nad čím v tu chvíli přemýšlela. A ona nám řekla, že nevěděla kam má vystřelit, ale že poslala Černé míč nahoru, neboť v zápase její střely na bližší tyč pokaždé chytila. Naštěstí to dobře dopadlo.

Nyní vás čekají zápasy s papírově slabšími soupeři ze suterénu tabulky, tuto sobotu v Jindřichově Hradci a za týden doma s Nitrou. Nedojde po minulých výsledcích z vaší strany k podcenění těchto outsiderů?

V obou těchto zápasech musíme naplno bodovat, takže k podcenění soupeřů určitě nedojde. Navíc jihočeské derby s Jindřichovým Hradcem bývá vždy vyhecované a my v něm chceme vyhrát. Pravdou je, že zápasy proti týmům ze dna tabulky nehrajeme dobře.

Většinou se přizpůsobíme hře soupeře, což teď nesmíme připustit. Všichni chceme vyhrát a bojovat o postup do play off, takže dáme do zápasů úplně všechno.

Tlačenice mezi týmy, které usilují o play off, je veliká. Zvládnete nadcházející zápasy tak, abyste si letos zahrály o některou z medailí?

Máme před sebou ještě pět zápasů, z nichž tři sehrajeme doma. To by měla být naše velká výhoda, protože před našimi skvělými diváky se nám pokaždé hraje výborně. To nás hodně žene dopředu. Doufám, že tyto zápasy dobře zvládneme a probojujeme se do play off.

Letos je tabulka hodně zamotaná, každý může vyhrát či prohrát s každým, bude to zajímavé až do konce. Jenom doufám, že se nebude o našem postupu rozhodovat až v posledním zápase ve Zlíně, ale, že už bude už rozhodnuto dopředu. A trenér Slavík tak dostane od nás odměnu, že to s námi vydržel.

Hokejisté IHC Písek si play off nezahrají, dokáží to házenkářky?

My jsme poslední zápas hokejistů IHC v základní části ligy proti Chomutovu sledovaly při středečním tréninku na počítači, neustále jsme byly informovány o výsledcích na všech stadionech. Fandily jsme, ale nevyšlo jim to. Doufám, že my to zvládneme.

Za několik měsíců ukončíte studium na Vysoké škole ekonomické v Praze. Kam povedou vaše další kroky?

Uvidíme, jaké dostanu nabídky ohledně dalšího působení u házené. Chtěla bych zamířit do zahraničí, nejraději někam na sever Evropy, třeba do Švédska, Norska nebo do Dánska. A když by to nevyšlo na sever, tak bych šla hrát třeba do Francie. Německá házená je hodně silová, mně více vyhovuje technická hra.

O tom, že chci odejít, je vedení píseckého oddílu informováno a nebude mi v tomto směru dělat žádné těžkosti. Uvidíme, jak to dopadne.

A už nějaká nabídka přišla?

Ještě ne, já myslím, že by se něco mohlo objevit v blízké době. Nějaké nabídky už jsem měla po cestě národního týmu na Island, ale to bylo všechno pouze na začátku, takové oťukávání, nic konkrétního.

Znamená to, že tato sezona je vaší poslední v píseckém dresu?


Pokud se nezraním, protože pak by mě nikde nechtěli, tak to asi moje poslední sezona v Písku je. Končí mi zde smlouva a nyní budu čekat na nabídky. Myslím si, že v dubnu nebo v květnu už budu vědět více.

Vaším odchodem by oslabení píseckého týmu bylo velmi citelné. Které hráčky by vás mohly nahradit?


Smlouvy končí i dalším hráčkám, takže jde o to, které z nich v Písku zůstanou. Ale to už je záležitost vedení oddílu. Myslím si, že máme velmi dobré dorostenecké celky, ze kterých by mohly přijít nadějné hráčky.

A až se uzdraví Veronika Malá, určitě bude na postu střední spojky patřit k oporám týmu. Má výborné myšlení a je rychlá, ta by mě mohla v družstvu zastoupit. A také Kateřina Vrabcová je velice schopná hráčka.

Hovořili jsme o účasti týmu v play off, a což takhle zisk medaile? To by byl pěkný závěr vašeho působení v Písku, ne?
 

Určitě. Medaile by byl skvělá. Bylo by výborné, kdyby se to podařilo. Hodně bude záležet, na jakém místě skončíme po základní části interligy. Pokud skončíme na čtvrtém postupovém místě, budeme hrát proti prvnímu. A protože se většinou končí na jeho hřišti, tak by to bylo hodně těžké. Skvělé by bylo obsadit alespoň třetí místo.

Končíte vysokou školu, co by vás bavilo dělat?
 

Baví mě logistika a marketink, takže v těchto oblastech bych se chtěla pohybovat.

Co byste vzkázala píseckým fanouškům před nadcházejícími zápasy, ve kterých už se bude takříkajíc lámat chleba?


Za celé družstvo bych chtěla divákům vzkázat, že jim děkujeme za to, že chodí na naše zápasy v tak velkém počtu a chci je požádat, ať chodí i nadále. Budeme jejich pomoc potřebovat. My se budeme snažit i nadále předvádět pohlednou házenou a uděláme vše pro to, abychom postoupili do play off.

Jaké akce vás čekají v dresu reprezentačního družstva?


V polovině března by měla pokračovat kvalifikace o mistrovství Evropy. Měly bychom hrát proti Slovinsku doma a venku. Tyto zápasy budou hodně důležité, protože Slovinky porazily Rakušanky, takže oba zápasy budou stěžejní. Kdybychom obě utkání vyhrály, měly bychom postup na evropský šampionát téměř jistý.

Co byste popřála písecké ženské házené do dalších let?

Družstvu žen bych popřála, aby úspěšně hrálo interligu i další roky, aby se mu dařilo, a vedení oddílu bylo stále tak vstřícné a přátelské, jako je nyní. A všem bych chtěla popřát hodně zdraví a štěstí.

Autor: František Bořánek

25.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bezproudí na Písecku

Ilustrační foto.

Řidiči bourali kvůli nepřiměřené rychlosti

Na Benešovce jsou laskavé děti

Písek - Možná, že to nevíte, ale 13. listopadu je Světový den laskavosti.

Mít spokojeného zákazníka, zdokonalovat se v oboru a stále firmu rozvíjet

Písek /ROZHOVOR/ - Písecká firma ALGORIT CZECH s. r. o. za pár měsíců oslaví pět let působení na trhu informačních technologií.

Řidiči pozor, silnice začínají být zrádné

Prachaticko - Sníh na silnicích regionu likvidují už od nedělního rána i silničáři.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Máme pro vás tipy, jak vyplnit volný čas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT