Tento pořadvolně navazuje na stejnomennou divácky oblíbenou televizní zábavnou talk show. Oba herci probrali na pódiu své umělecké začátky, zážitky ze studentských let, pohovořili o svých sportovních aktivitách i cestách do zahraničí, především s fotbalovou Amforou.

Ještě před začátkem představení poskytl Karel Šíp Píseckému deníku exkluzivní rozhovor.

Vzpomenete si, kdy naposledy jste měl v Písku nějaké divadelní představení?

Víte, naše cestování je dané tím, že, kde zrovna máme nějaké vystoupení, tak tam jsme. Mám pocit, že v Písku jsem už nebyl hodně dlouho. Já s těmito zájezdovými programy vystupuji snad už třicet let a v Písku jsme byli asi s každým programem. Pokud vím, je písecké divadlo po větší rekonstrukci, měli jsme zájem zde vystupovat, ale zrovna bylo uzavřeno.

A tak jsme nějakou dobu počkali, až se divadlo znovu otevře veřejnosti a teď jsme tady. Takže vzpomenout si na rok, kdy jsem byl v píseckém divadle naposledy, už asi nedokážu.

Svoje mladá léta jste prožil v nedalekých Čimelicích, kde jste studoval střední průmyslovou školu filmovou. Jak dnes vzpomínáte na toto období?

Já samozřejmě o Čimelicích mluvím i v našem programu, se kterým v Písku s Pepou Náhlovským vystoupíme. Na Čimelice vzpomínám velice rád, dokonce se tam každý rok koná sraz všech ročníků, a to v restauraci Na Hvížďalce.

Také jsem se několika těchto setkání zúčastnil. Letos ne, protože jsem byl nemocný. Až se příští rok v červnu opět toto setkání uskuteční, a budu zdráv, určitě se zúčastním.

Letos jste moderoval slavnostní vyhlášení výsledků ankety Tý Tý a vyhrál jste kategorii Osobnost televizní zábavy. Zaskočila vás situace, kdy zaznělo vaše jméno?

To víte, že mě to zaskočilo, ale musel jsem se s tím nějak popasovat. Organizátoři Tý Tý mě dopředu tak trochu připravovali na to, že může dojít k takové variantě, ale já jsem tomu nepřikládal větší význam.

Nikdy před tím jsem takovou cenu nevyhrál, tak proč bych ji měl dostat právě teď. No, stalo se, ale snad jsem z toho dobře vybruslil.

Všechnopárty patří k nejoblíbenějším televizním pořadům. Jak tuto talk show vlastně připravujete?

Příprava na tento pořad je vcelku jednoduchá. Mám několik dramaturgů, kteří se mnou na tomto pořadu spolupracují. Výběr hostů je pouze na mně, do toho si nenechám mluvit. Když pořad plánuji, vymyslím si jednoduché téma, které moje hosty spojuje, a navrhnu čtyři nebo pět jmen, která by se mě líbila.

A konkrétní lidi pak už obvolává dramaturgie. Já se pak dozvím výsledek, to znamená, kteří tři lidé do pořadu přijdou. A když někdo z oslovených lidí zrovna nemá čas, oslovíme někoho jiného. Tak takhle pořad vzniká. Na pódiu už je to čistě improvizace. Já se s mými hosty nesetkávám předem, potkáme se až hodinu před natáčením.

Já je pouze zdvořile pozdravím, poděkuji všem za to, že přišli, řeknu jim, že pro ně nemám připravené žádné otázky, že se všechno bude odehrávat až před diváky v hledišti Divadla Semafor.

Na jaké zajímavé hosty se můžeme těšit v příštích dílech Všechnopárty?

To jste mě trochu zaskočil, musím si to v hlavě časově srovnat. Příští týden máme dva natáčecí dny a poté nás čeká díl, který se bude vysílat v pátek 23. prosince, tedy těsně před Štědrým dnem. Nebude ale nijak vánočně laděný.

Týden nato je 30. prosince, ale to už se vedení České televize se mnou domluvilo, že tento díl se bude vysílat na Silvestra. Takže to bude takový silvestrovský speciál. A ten už je připravený.

V tomto díle budou mými hosty Karel Gott, František Ringo Čech a taková svérázná postava, malíř ze Štemberka, Libor Vojkůvka. Ten extrémně pobavil diváky v mém pořadu, když vyprávěl o svých cestovatelských zážitcích. Tentokrát je to téma, které moje hosty spojuje, že jsou to všichni takříkajíc mistři malířského štětce.

Jaký byl pro vás letošní rok po pracovní stránce?

Pokud mám na konci letošního roku bilancovat, mohu říci, že můj televizní pořad Všechnopárty se stále vysílá, a to velice úspěšně. Musím říct, že diváků, kteří tento pořad sledují, neubývá, ba naopak, je jich stále víc.

Zrovna nedávno padl rekord za celých šest let, co tento pořad běží na televizní obrazovce, to ho sledovalo milion a půl diváků. Takový počet lidí se na tento pořad nikdy nedíval, zpravidla to bývalo kolem milionu diváků.

Tak to jsme všichni, co se na tvorbě tohoto pořadu podílejí, měli velkou radost. Když to takhle půjde dál, budu ještě spokojenější. Proč by také člověk něco takového dělal, když by pořad neměl větší sledovanost. Proto musím říct, že letošní rok je hodně úspěšný.

V čem tento pořad diváky tak zaujme, že mu dají přednost před programy na komerčních televizích?

Víte, to by měl říci asi někdo jiný, já bych to nerad hodnotil. Za sebe mohu říct, že se tento pořad snažím dělat tak, aby nejenom těch dvě stě diváků, kteří pravidelně zaplní hlediště Divadla Semafor, bylo spokojeno. Při rozhovorech se svými hosty periférně sleduji obecenstvo, jestli se dobře baví.

Režisér Viktor Polesný mi dokonce vyčítá, že když se pět minut neozve z hlediště smích, tak že lehce znervózním. Proto se všemožně snažím, aby se diváci něčím bavili. Asi je to i pozitivní náladou, kterou se snažím v sále nastolit, mluvím se svými hosty srozumitelně a neagresivně. To už si raději udělám srandu ze sebe, než bych si ji dělal ze svých hostů.

A vrací se mi to v tom, že někteří z nich se do mého pořadu rádi vracejí. Měl jsem tam už řadu hostů, kteří mým pořadem prošli jednou a pak se naskytla příležitost je pozvat znovu. Karel Gott tam nyní bude už asi popáté.

A jaký byl pro vás letošní fotbalový rok, konkrétně co do účasti na zápasech týmu Amfory?

Amfora samozřejmě stále jezdí na fotbalové zápasy nejen u nás, ale i do ciziny. Musím říct, že posledního zájezdu do zahraničí, konkrétně do Afriky, jsem se nezúčastnil, protože, přece jenom to dlouhé a namáhavé cestování už mě dost zmáhá. Už to není jako dřív.

S Amforou jsem byl naposledy v cizině na zájezdu ve Finsku a před tím v Kambodži. A Kambodža byla hodně náročná. Když hrajeme tady doma v České republice nebo na Slovensku, tak to s mužstvem samozřejmě jezdím.

Ani nevím, co má šéf Amfory Petr Salava v plánu, jestli tým v příštím roce vyrazí opět do nějaké exotické země nebo někam jinam. Uvidíme…

O vás je známo, že jste velký příznivec prvoligových Bohemians 1905. Dělají vám klokani v této sezoně radost?

Moc ne. Je velké štěstí, že nějaké body nahráli v úvodu podzimní sezony, kdy ještě měli sílu a hodně energie. V posledních podzimních zápasech se jim už tolik nedařilo. Mám pocit, že tři nebo čtyři zápasy dokonce nevstřelili jediný gól.

Kdyby neměli tak skvělý začátek sezony, docela bych se obával o to, aby se v soutěži udrželi. Některá mužstva, co skončila v suterénu tabulky, jsou na tom ještě hůř, tak snad se zachráníme. Já v to pevně věřím. No, uvidíme na jaře, to budeme moudřejší.

Co říkáte chování českých fotbalových reprezentantů v Černé Hoře po odvetném zápase baráže o postup na Euro 2012?

Já myslím, že k jejich oslavě postupu už bylo řečeno a napsáno až dost. Byly tam nějaké vulgárnosti, které si mohli odpustit, ale k tomu se nemá cenu vyjadřovat. Prostě to tak cítili a tak to taky udělali. Stát se to ale nemělo. To, že naši fotbalisté postoupili na Euro, je výborné, i když se musím přiznat, že jsem našim hráčům až do poslední chvíle nevěřil.

V podstatě se dá říci, že pokud jde o sestavu a složení mužstva, jsem na dálku velkým oponentem trenéra Bílka. Myslím si, že jak trenér, tak i hráči, měli obrovské štěstí. Kdyby rozhodčí nespravedlivě neodpískal ve Skotsku proti domácím penaltu, tak jsme na mistrovství Evropy zřejmě nejeli.

Ale jo, bude se opět na co koukat, jenom doufám, že tam náš tým neudělá žádnou ostudu, protože jeho herní projev se mi nelíbil. A že by se do šampionátu změnil, tomu nevěřím.

Který český sportovec vás v tomto roce nejvíce zaujal?

Letos jednoznačně tenistka Petra Kvitová. I když Tomáš Berdych měl také výborné výsledky. Já ale v kruhu svých kamarádů říkám, že je velice obtížné mu fandit, protože tak, jak on zahraje zázračný míček, tak je schopen pokazit lehký balon, o kterém si troufám říci, že já bych ho nepokazil.

On je metr od sítě a dá do míčku takovou ránu, že balon letí za zadní čáru. Já jsem z toho pak na prášky a musím se uklidnit. Ale Petra Kvitová, ta mi letos dělala samou radost. Přál bych jí, aby se v příštím roce stala světovou jedničkou. Žádnou velkou konkurenci široko daleko v ženském tenise pro ni nevidím. Petra mi letos udělala největší radost ze všech českých sportovců.

Takže je asi zbytečné se ptát, koho byste zvolil letošním Králem českého sportu?

Králem českého sportu za letošní rok bych jednoznačně vyhlásil Petru Kvitovou.

Co říkáte třeba výkonům žokeje Josefa Váni?

Josef Váňa je samozřejmě fenomén, vyhrát v jeho letech Velkou pardubickou, je úctyhodné. Jenomže pak bychom museli hovořit o tom, zda konkurence, která se sešla na letošní Velké pardubické, je stoprocentní.

Petra Kvitová se utkává na kurtu s nejlepšími tenistkami na světě. A to si myslím, při vší úctě k Josefu Váňovi, že on na Velké pardubické nesoutěží s nejlepšími koni ani žokeji.

Povězte, jak se udržujete v kondici?

Já pro to nic nedělám. Jediný sport, kterému se pravidelně věnuji aktivně, je tenis. Jednou týdně se scházím s kamarády a dvě hodiny se věnujeme tenisu. To mi stačí.

Přejděme na jiné téma, zasáhla vás osobně nějak nová důchodová reforma?

Ne. Já to až takhle detailně nesleduji. Je mi 66 let, takže už jsem důchodce, ale že bych reformu nějak podrobně studoval, to ne. Jsem stále ještě v produktivní činnosti a nejsem tedy odkázaný pouze na důchod.

Takže to jsou věci, které mě až tolik netrápí. Ale na druhou stranu je u nás spousta lidí, které to trápí, a dost. A jsou z toho hodně rozčarovaní. A já je chápu.

Můžete prozradit, jak prožijete letošní Vánoce?

Já beru Vánoce, jako spousta lidí, že jsou to především svátky dětí. Mám doma osmiletého syna Honzíka a s takovým dítětem jsou Vánoce nejlepší. On ještě věří na Ježíška a zrovna před několika dny mu dal za okno dopis, do kterého napsal seznam dárků, jaké si přeje dostat pod stromeček. Tak z toho mám velkou radost.

To víte, když si Vánoce dělají pouze dospělí, tak to má jiný charakter, zatímco s dětmi je to docela něco jiného. Tím pádem se na tyto svátky všichni těšíme a já s manželkou máme radost z toho, jak syn prožívá každý den, který ještě zbývá do Vánoc. Očekává, jaké dárky najde po stromečkem a jestli mu Ježíšek vyhověl.

A máte už nakoupené vánoční dárky pro své nejbližší?

Nějaké už jo, hlavě pro syna, co se týká manželky, tam to musím dohnat. Listopad byl pro mě časově dost hektický, neměl jsem jediný den volna, ale pracovní povinnosti mi končí po 10. prosinci, tak je ještě nakoupím.

Býváte na Vánoce i se starším synem z prvního manželství?

Samozřejmě, a nejenom na Vánoce. Jednak je to dané tím, že syn Karel bydlí jen kousek od nás, a právě dnes (29. listopadu, pozn. autora) má můj mladší syn Honzík narozeniny, které jsme už oslavili v neděli. Karel k nám přišel na oběd, popřál Honzíkovi k narozeninám a předal mu také nějaké dárky. Jsme spolu v kontaktu dost často.

Na Vánoce to máme zařízené tak, že se musí „rozdělit” mezi svojí matku, moji bývalou manželku, a mezi mě. Na Štědrý den bude, stejně jako každý rok, u Marcely Holanové, a na první svátek vánoční přijde na oběd k nám.

A jak oslavíte letošního Silvestra?

Poslední den letošního roku oslavím doma. Několik dní mezi svátky prožiji s rodinou na horách, ale na Silvestra se vrátíme do Prahy. Jednak proto, že jsme si vzpomněli pozdě a pokoj už byl v hotelu obsazený, takže ho musíme uvolnit, ale abych se přiznal, já na slavení Silvestra na horách v hotelu či v restauraci moc nejsem. Nemám to rád. V podstatě mi vyhovuje, že budeme doma v úzkém kruhu rodiny. Masové oslavy příchodu nového roku prostě nemám rád.

Jaké akce vás čekají v příštím roce 2012?

V tuto chvíli o žádných velkých akcích nevím, počítám pouze s tím, co už mám nyní naplánováno. Můj pořad Všechnopárty bude i nadále pokračovat a do něčeho většího se zřejmě nepustím.

Co byste popřál čtenářům Píseckého deníku k Vánocům a do nového roku 2012?

Nejen čtenářům vašeho deníku, ale všem lidem na Písecku bych do nového roku popřál nejenom klid a pohodu během vánočních svátků, ale také, aby jim pohoda vydržela i do příštího roku. Aby se obrnili především pevnými nervy, protože okolnosti, které se u nás vyskytují pro normální lidi, nejsou moc příznivé.

Ti všichni nahoře to svádí na ekonomickou krizi, ale bez ohledu na to si myslím, že se u nás masově rozkrádá, a tak musíme mít nervy a věřit, že to jednou skončí. Že se život u nás dostane do běžných kolejí a normální člověk bude mít pocit, že žije ve spravedlivém světě.

A vy osobně, šel byste někdy do politiky?

Ne, v žádném případě. Nemám na to předpoklady. Hlavně nemám šachistické myšlení, jako že musíte myslet čtyři nebo pět tahů dopředu. Já se chovám spíše impulzivně, emotivně a v tuto chvíli se snažím řešit věci tak, aby to bylo dobře. Pro politiku já vlohy nemám a nikdy v politice nebudu.