Mezi oceněnými byli i dva zástupci písecké kanoistiky, a oba v juniorské kategorii. Na třetím místě byla oceněna deblkanoe Marek Cepek (Písek) s Radkem Pospíchalem z Kadaně.

Oba sedmnáctiletí borci získali na letním juniorském mistrovství Evropy ve vodním slalomu bronzovou medaili v individuálním závodě a byli členy stříbrného českého týmu. Marek pak ještě na singlkanoi přidal kvalitní 11. místo individuálně a čtvrtou příčku v družstvech.

Oba borci doposud startovali jen na singlu a jejich posádka vznikla víceméně z hecu před domácími nominacemi. Bronz z mistrovství Evropybyl proto příjemným šokem, a že nešlo o náhodu, prokázali i účastí ve finále na mistrovství ČR seniorů na Lipně.

Marek i Radek studují budějovické Gymnázium olympijských nadějí a trénink pod novým trenérem, někdejším vynikajícím budějovickým kajakářem Mírou Lencem, si nemohou vynachválit.

Zimní přípravu budou mít zakončenou soustředěním s juniorskou reprezentací v únoru ve Franci a pak už naskočí do nové závodní sezony 2012, nejlépe k obhajobě pozic na mistrovství světa juniorů v USA.

Na druhé příčce, rovněž mezi slalomáři, byla vyhlášena stříbrná kajakářka z letošního mistrovství Evropy juniorů, Pavlína Zástěrová (18). Ta obhájila na evropském šampionátu juniorů, tak i v anketě svá umístění z roku 2010.

Za 3. místo v závodě družstev a 7. příčku v individuálním závodě na juniorském šampionátu ve sjezdu, kam si od slalomu letos „odskočila“, byla oceněna hlasy odborníků ještě na 5. příčce mezi juniorskými sjezdaři.

Pavlína se tvrdě připravuje na vstup do seniorské kategorie, kde hlavní motivací pro ni bude vybojovat si nominaci na slalomové MS do 23 let v USA souběžně s juniorským šampionátem.

Důkazem náročné přípravy je listopadových 62 tréninkových hodin, penzum, jakého nedosáhne ani mnohem starší a profesionální sportovec v Písku. Příprava probíhá ještě na kajaku na vodě, dále klasicky – běh, plavání a posilování. Přínosnou novinkou je cvičení síly, motoriky a koordinace se zkušenými trenéry v Harmony Wellness clubu, kde má kvalitní regeneraci.

Vyvrcholením přípravy bude měsíční soustředění na olympijské dráze v australském Sydney, kam Pavlína odcestuje začátkem února s kolegy z Dukly Praha, jejíž je členkou. Marek i Pavlína obdrželi za své úspěchy pozvání ministra školství, mládeže a tělovýchovy na setkání sportovců, letošních medailistů ze světových soutěží, do Malostranské besedy v Praze.

TOMÁŠ ZÁSTĚRA