Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakouského soupeře nepodceníme

Písek – Reprezentační družstvo házenkářek České republiky se minulou neděli sešlo k poslední fázi přípravy před důležitými kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy 2012.

22.10.2011 1
SDÍLEJ:

Na snímku je písecká házenkářka a česká reprezentantka Iveta Luzumová (s míčem) v interligovém zápase Písku s Mostem (24:24), vpravo ji atakuje hostující Martina Weisenbilderová. Foto: František Panec

Ve středu zvítězil náš tým nad Rakouskem 36:26 a a dnes v Mostě nastoupí proti Švédkám. Ještě před cestou k přípravě na zmiňované zápasy jsme hovořili s jedinou píseckou hráčkou českého týmu, Ivetou Luzumovou (1989).

Vraťme se k minulému interligovému zápasu s Mostem, ve kterém Písek remizoval 24:24, i když se po předchozích úspěšných výsledcích čekala jeho výhra. Co chybělo k tomu, abyste získali dva body?

My jsme čekali, že trenér mosteckého družstva Tomáš Kuťka přijde s nějakou taktikou, kterou nebudeme čekat. Ale to, že soupeř bude hrát na mě od začátku střetnutí osobní obranu, asi čekal málokdo. To se v házené moc nepraktikuje. K takovému kroku přistupují trenéři až v průběhu utkání, podle toho, jak se vyvíjí.

A tak jsem byla otrávená už od začátku zápasu. Prakticky jsem nemohla nic dělat a narušilo to celou naší hru. Naštěstí jsme se s tím dobře poprali.

Byla velká škoda, že jsme v prvním poločase neproměnili několik výborných šancí, a to asi rozhodlo o tom, že jsme nevyhráli. Nakonec jsme byli za bod rádi, protože jsme mohli i o gól prohrát.

Může vás rozhodit neproměněná sedmička v úvodu zápasu, jako se vám to stalo právě s Mostem?

Spíš to bylo tím, že jak soupeř hrál na mě osobní obranu a nebyla jsem příliš v kontaktu s míčem a byla tak trochu mimo dění, poslala jsem míč vedle branky. To se mi až tak často nestává…

Nebylo tedy lepší přenechat provedení sedmimetrového hodu některé ze spoluhráček?

Asi ano. Jak jsem sedmičku nedala, tak potom šla na další Lucka Vyhnalová, která dvě další proměnila.

Proti Mostu jste skórovala pouze dvakrát. Nemrzelo vás, že jste nevstřelila více branek a nepomohla tak svému družstvu k výhře?

Pravdou je, že jsme v prvním poločase zahodili několik výborných šancí, když nás vychytala skvělá Lucka Kantůrková v mostecké brance. Pro ni to byl první ostrý zápas po mateřské dovolené a hned jí takto skvěle vyšel.

Měla formu a zápas se jí vydařil. Dala jsem pouze dva góly, ale zase na druhou stranu, když jsem se dobře uvolnila, míč jsem rozehrála a do šancí se dostávaly i další hráčky. Aspoň jsem byla trochu více platná v obraně. Nejde přece o to, kdo vstřelí víc gólů, ale, aby družstvo vyhrálo.

Po šesti kolech má písecký tým na svém kontě pouze tři body. To je docela málo, ne?

Je to hodně málo, ale měli jsme na začátek hodně těžký los a nebylo, kde se chytnout. Doufejme, že nyní to bude o něco lepší.

Jenomže v příštím kole jedete na hřiště posledního mistra, do Veselí nad Moravou a poté doma v jihočeském derby přivítáte Jindřichův Hradec. To budou také těžké zápasy, že?

Určitě. V posledních dvou zápasech hrál Jindřichův Hradec osobní obranu na soupeřovu střední spojku, takže v zápase proti Slavii to bylo na Kláru Černou a v utkání s Mostem na Petru Beňuškovou. A tak v utkání proti nám se dá předpokládat, že budou hrát osobku na mě nebo na Míšu Borovskou.

Ještě než jste znovu naskočili zpět do interligového kolotoče, sehráli jste v bosenském Mostaru úspěšně turnaj hraný v rámci evropského Challenge Cupu. Co byste řekla k zápasům, jež jste tam sehráli?

Byl to vydařený zájezd, který jsme si všichni pěkně užili. Při ceště do Mostaru jsme se krátce zastavili na Makarské riviéře, a protože ještě bylo krásné počasí, tak jsme se ještě stačili vykoupat moři. Byli jsme ubytovaní v jednom tříhvězdičkovém motelu u silnice asi patnáct kilometrů od Mostaru.

A bylo to tam výborné. Byli jsme jediné družstvo, které bydlelo mimo město, ostatní týmy byly ubytovány v jednom hotelu. Nevím proč, asi nás chtěli mít stranou, tak jsme jim alespoň ukázali, že házenou hrát umíme a postoupili jsme do dalšího kola.

Je skvělé, že s námi jezdí ekonomický manažer Tomáš Poskočil, který má bohaté zkušenosti ze své práce průvodce u cestovních kanceláří, takže nás seznámil s historiíí Mostaru a řekl nám něco o jeho historických památkách. A tak jsme neznali pouze cestu do haly na trénink nebo na zápas, ale „přičichli“ jsme i k něčemu jinému. Určitě to bylo hodně zajímavé.

A co samotné zápasy?

Bělorusky měly být na úvod nejslabším týmem. Sice jsme je porazili o deset brancek, ale samotné utkání ukázalo, že jsme je mohli porazit i o dvacet gólů, kdybychém ale proměnili všechny naše šance. Ve druhém zápase jsme nastoupili proti domácímu Mostaru, což byl o poznání těžší soupeř.

Zpočátku jsme hrály s Veronikou Malou vysunutou obranu na jejich nejlepší hráčku, která nám v úvodu zápasu dělala, ve spolupráci s pivotem, velké problémy. Když jsme jí trochu odřízly a získávaly jsme míč, soupeř pak často nevěděl, co má hrát.

Poslední zápas s Polkami byl nejtěžší. Soupeř měl v týmu mladé a hodně běhavé hráčky, nás podržela brankářka Lenka Vařečková, takže jsme vyhrály i tento zápas. Myslím si, že jsme si postup zasloužily.

V dalším kole se střetnete s rakouským týmem, který je prý velice hratelný. Co uděláte pro to, abyste soupeře nepodcenili a dokázali jste ve dvou zápasech přejít dále?

Když hrajeme proti kvalitnímu soupeři, dokážeme se vypnout k výbornému výkonu, když ale narazíme na slabší tým, přizpůsobíme se jeho hře a docela se na hřiti trápíme.

Zápasy s rakouským soupeřem nepodceníme, první utkání hrajeme doma a chceme v něm nastřílet co nejvíce branek, abychom pak mohli v Rakousku hrát v poklidu. Vedení našeho klubu se bylo v Rakousku podívat, jak tým SSV Dornbirn Schoren hraje.

Nikdo nám nechtěl moc říct, co a jak, více se dozvíme až v přípravě na první zápas, teď prý ať máme čisté hlavy. Určitě ale chceme v evropském poháru postoupit dále a uděláme pro to všechno.

Postupový krok jste udělali i v Českém poháru, kde jste přešli přes prvoligové Kobylisy. Bylo těžké se soustředit na tento zápas po úspěšném návratu z Mostaru?

Těžké to bylo dost. Hráli jsme v Praze na Spartě a nám tam nevyhovovalo v podstatě vůbec nic. Hráli jsme fakt hrozně. Kdyby to tak bylo v evropském poháru, tak bychom určitě nepostoupili. Podmínky byly pro oba celky stejné, hrací plocha klouzala, a to nám hodně komplikovalo naši hru. Bylo to hrozné utkání, ale vyhráli jsme.

Po reprezentační přestávce sehraje Písek další interligové utkání ve Veselí nad Moravou. Může tam překvapit?

Budeme se snažit překvapit soupeře, ale vzhledem k tomu, že nás čeká reprezentační přestávka, nebudeme s holkama z týmu pohromadě, abychom se na tohoto soupeře dobře připravily. Uděláme všechno pro to, abychom tam uhrály co nejlepší výsledek, ale popravdě řečeno, ve Veselí se často nevyhrává.

V širším reprezentačním výběru je hned několik hráček z Písku. Jak touto skutečnost vnímáte?

Já myslím, že pro každou hráčku by měla být velká čest, reprezentovat Českou republiku. Já jsem pokaždé velice ráda, když dostanu pozvánku do reprezentace, a když dostanu příležitost na hřišti, snažím se udělat maximum pro co nejlepší výsledek.

Jak dlouhá a trnitá je cesta mezi nejlepší hráčky?

Já jsem začala s házenou v Písku v sedmi letech a tomuto sportu obětuji hodně času. Přednost má samozřejmě studium na vysoké škole. Je hodně těžké, dostat se až nahoru, ale když si vás už v mládí všimnou a projdete všemi mládežnickými kategoriemi a reprezentačními výběry, tak jste neustále pod dohledem a v hledáčku trenérů. Jsem ráda, že se v Písku hraje interliga a že mohu být součástí místního klubu.

Házenou hrála i vaše sestra Martina, ale ta přešla k florbalu, proč?

Florbal vyhovuje Martině víc než házená, hlavně z časových důvodů. Cesty na interligové zápasy na Slovensko nám zaberou hodně času a jsou dost únavné. Ale u Martiny to byly i zdravotní problémy, má potíže s kolenem, a až se jí s ním něco stane, půjde na operaci.

Písecké holky hrají florbal jednou za dva nebo tři týdny turnajovým způsobem, a to jí vyhovuje. Já se chodím dívat na její zápasy a ona zase na moje v házené. Martina už stačila vystudovat vysokou školu, je inženýrka a pracuje v Praze na letišti.

Čekají vás kvalifikační zápasy o postup na mistrovství Evropy s Rakouskem a se Švédskem. Zvláště Seveřanky budou asi hodně těžkým soupeřem, že?

Do českého týmu se po zranění vrací několik kvalitních hráček, takže bychom měly být v plném složení. Od vedení reprezentačního týmu jsme dostaly poslední zápasy Švédek, takže jsme měly za úkol se doma na ně podívat, abychom věděly, co nás čeká.

Naposledy jsme s nimi hrály loni a podle mého názoru jsou ještě o něco lepší než Černá Hora. Švédky si v prosinci zahrály finále mistrovství Evropy, takže mají kvalitní družstvo. Na druhou stranu předvádějí jiný styl, který by nám mohl vyhovovat. No, však uvidíme.

Ženská házená je tvrdý sport, přesto, co byste vzkázala malým dětem, které třeba váhají, zda se jí mají věnovat nebo ne?

Je pravda, že házená je tvrdý sport, ale když ji hrajete odmalička, postupně si na všechno zvyknete. Je to sport, ve kterém si člověk může vybít energii. Když má člověk trochu talent na hru s míčem, je to dobré a měl by to zkusit.

Vy jste nikdy neváhala, dát přednost individuálnímu sportu?

Ne, mně vyhovuje být v partě a provozovat kolektivní sport. Má to samozřejmě i negativní stránky, ale klady převažují. Házená je skvělý sport, s holkama, včetně nově příchozích, máme v Písku skvělou partu a já doufám, že nám to vydrží co nejdéle.

Autor: František Bořánek

22.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Ilustrační foto

Už nejsou mezi námi

Ani zima neodradila účastníky od drakiády

Mišovice - V sobotu 7. října se konala na hřišti v Pohoří u Mišovic drakiáda.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se v uplynulých dnech narodili:

Nasprejoval kosočtverec na středisko sociálních služeb

Písek - Kdosi poškodil fasádu domu nápisem a vulgárním znakem.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení