V dosavadních přátelských zápasech se hráčkám dařilo, všechny duely vyhrály a samy se obávají, aby se neopakoval loňský rok, kdy rovněž měly v letní přípravě skvělé výsledky, ale vstup do interligy jim nevyšel.

A proto jsme s blížícím se startem nového soutěžního ročníku hovořili s předsedou oddílu házené TJ Sokol Písek Rudolfem Žabou a s ekonomickým manažerem klubu Tomášem Poskočilem.

Kdy jste zahájili přípravu na novou sezonu?

R. Žaba: Příprava týmu začala poslední týden v červenci, kdy hráčky pod vedením kondičního trenéra Jana Andrlíka měly soustředění na atletickém stadionu v Písku. Tam především polykaly běžecké dávky na místní tartanové dráze. Příprava pak pokračovala týdenním soustředěním v rekreačním středisku Mozolov.

Tam se kromě dalšího nabírání fyzické kondice, včetně vytrvalosti a rychlosti, prováděly nácviky pádů. Stejně jako v předchozích letech i letos jsme měli na Mozolově pro přípravu vytvořeny velmi dobré podmínky. Po návratu do Písku se začala děvčata připravovat dvoufázově. Samozřejmě nechyběly ani přípravné zápasy.

Můžete říci, se kterými soupeři jste se již střetli?

R. Žaba: Na turnaji v Jindřichově Hradci jsme porazili domácí družstvo 36:21 a nad slovenským Sencem jsme zvítězili 36:20. Poté jsme sehráli přátelské utkání v Praze se Slavií, což je vicemistr republiky z minulé sezony, nad ním jsme vyhráli 31:27. Soupeř nastoupil, až na zraněnou Kutlvašrovou, v plné síle, takže si této výhry hodně ceníme.

Poté jsme odjeli na pozvání do Hodonína, kde jsme sehráli utkání s předním rakouským týmem z Neudstatu, nad kterým jsme po dobrém výkonu zvítězili 34:30. A tento týden jsme zvítězili nad prvoligovým družstvem SVŠ Plzeň A vysoko 41:19. O tomto víkendu nás čeká účast na tradičním a velmi kvalitně obsazeném turnaji v Otrokovicích, kde budeme obhajovat loňské prvenství.

V rámci turnaje se ve skupině střetneme s Michalovcemi, s celkem SCM Olomouc, se Senicí a s Libercem. V prolínací části pak můžeme narazit na kvalitní celky z Rakouska, Polska a Česka.

Možná, že už bychom měli nějaký zápas prohrát, aby nám spadl hřebínek (smích), protože vítězná série našeho týmu trvá už dlouho a máme z toho docela obavy. Výborně jsme na tom fyzicky, v herním projevu je samozřejmě ještě na čem pracovat.

Změnil se herní styl družstva po odchodu trenéra Salače?

R. Žaba: Družstvo nyní vede trenér Jan Slavík, který do herního projevu týmu moc nezasahuje. Určitě se zvýšila fyzická připravenost hráček, což by se mělo projevit v samotných zápasech.

Připomeňme, že z kádru minulé sezony odešla pouze Salačová, naopak tým posílilo hned několik hráček. Můžete je představit?

R. Žaba: Do družstva přišlo hned několik nových hráček, převážně na hostování. První z nich je Tereza Kadeřábková, což je nejlepší střelkyně minulého ročníku první ligy starších dorostenek.

Další je brankářka Eliška Brožová, jež přišla z Kobylis a která odchytala všechny dosavadní přípravné zápasy. Na hostování z HC Plzeň s předností na interligové zápasy v Písku bude i nadále v týmu působit reprezentační juniorka Michaela Janoušková.

Z vlastního družstva dorostenek do týmu žen přišly Veronika Malá a Veronika Novotná. Největší posilou je zkušená Zuzana Keslerová, která byla volnou hráčkou a k nám přišla z Českých Budějovic. Tato spojka má zkušenosti s interligou, když několik sezon odehrála za tým Jindřichova Hradce.

Kromě toho ještě zkoušíme na pravém křídle francouzskou hráčku Méghane Sozetovou. U ní jsou však určité administrativní problémy s jejím mateřským oddílem a francouzskou federací, tak uvidíme, jak se všechno vyřeší. Tato hráčka by eventuálně mohla nahradit dlouhodobě zraněnou Martu Krouskou.

První mistrovský zápas nové sezony sehrajete v Porubě, která se přes léto výrazně posílila…

R. Žaba: To je pravda. Poruba bude jedním z největších kandidátů na český titul, neboť získala nejlepší střelkyni minulého ročníku Alžbetu Tóthovou. Druhý zápas bychom měli odehrát doma s Michalovcemi, ale jednáme s tímto klubem o možnosti, že bychom po utkání v Porubě odehráli dvojzápas Šaľa – Michalovce na půdě soupeře, čímž bychom ušetřili nemalé peníze za cestování.

A kdy půjdou příznivci házené v Písku na první interligové utkání do obloukové haly?

R. Žaba: První domácí utkání sehrajeme ve svátek, a to ve středu 28. září, kdy si kvůli účasti v evropském poháru předehrajeme zápas s Olomoucí.

Na úvod soutěže máte velice těžký los. Co očekáváte od prvních zápasů?

R. Žaba: Nedáváme si žádné cíle, ale řekli jsme si, že v interlize půjdeme od zápasu k zápasu. Nechceme hráčky stresovat předsezonním prohlášením, že se budeme chtít probojovat do play off a v něm bojovat o medaili. To ne.

Máme silný, kvalitní tým, jenomže i ostatní celky přes léto posílily, takže kandidátů na boj o play off bude letos více, než tomu bylo v minulosti. Poruba, která je naším prvním soupeřem, je jedním z kandidátů na titul, získala nejen Vítkovou ze Slavie, ale i další kvalitní hráčky.

Ve druhém kole narazíte na Michalovce, jaký je to soupeř?

R. Žaba: Opět velice silný, který má maďarského trenéra. Ten v přípravě s Michalovcemi sehrál několik zápasů se špičkovými týmy z Maďarska. Druhým těžkým soupeřem ze Slovenska bude v dalším kole Šaľa. Tyto zápasy ukáží, jak kvalitní byla naše příprava. Jakýkoliv bodový zisk našeho týmu v těchto zápasech by byl velkým překvapením.

Pak už se střetneme se soupeři, kteří jsou pro nás hratelní. První domácí zápas s Olomoucí by měl být kvalitním měřením sil. Po kondiční stránce se náš tým jeví velice dobře, a co musím zdůraznit, budeme mít letos silnou lavičku, což je velice důležité.

A co start píseckého družstva v Českém poháru žen?

R. Žaba: Jsme nasazeni do třetího kola, ve kterém začínají interligové celky. Zatím nevíme, které týmy se do tohoto kola probojují a jakého soupeře nám nalosují.

Máte nadcházející sezonu finančně zajištěnou?

T. Poskočil: Co se týká modelu financování klubu, ten zůstává stejný jako v minulé sezoně. Prakticky už dva roky máme problém sehnat generálního partnera, takže máme více sponzorů – někteří jsou hlavními, další menšími. Nejsilnějším partnerem, který nám významnou měrou pomáhá s dopravou, je firma ČSAD Autobusy České Budějovice a. s.

Znovu je obnovená podpora ze strany města Písek. Minulou sezonu jsme odehráli s jeho minimální podporou, pro nadcházející sezonu jsme od města získali, na základě rozhodnutí zastupitelstva, poměrně zásadní částku. A za to jsme velice rádi.

Náš rozpočet zůstává ve stejných mezích a vzhledem k tomu, že jsme dostali finance od města, nemuseli jsme sáhnout k nepopulárnímu kroku, prodeji hráček. O některé naše házenkářky byl ze strany ekonomicky silných klubů velký zájem.

S hráčkami jsme absolvovali složitá jednání, ale u děvčat nakonec zvítězila srdeční záležitost, zůstávají nadále v Písku a pokusí se s týmem dosáhnout co nejlepšího výsledku. Co se týká financování, jsme nesmírně rádi za každého sponzora, těm stávajícím děkujeme za jejich přízeň. Když to trochu přeženu, tak celý Písek se skládá na to, aby se ve městě mohla hrát nejvyšší soutěž házenkářek.

Jak hráčky, tak i funkcionáři se budou snažit, aby své příznivce i sponzory v nadcházející sezoně nezklamali.

Za několik týdnů vstoupí družstvo Písku do bojů v evropském poháru. Bude vaše účast v této soutěži finančně nákladná?

T. Poskočil: Evropský pohár je hodně složitou záležitostí. Vzhledem k našemu umístění v uplynulém ročníku interligy jsme tuto soutěž hrát vůbec neměli, jenomže ostatní kluby zřejmě neměly dostatek kuráže, takže jsme dostali nabídku od Českého svazu házené, zda se nechceme soutěže zúčastnit. Vzhledem k tomu, že se evropského poháru účastní malý počet našich klubů, je koeficient České republiky velice nízký.

V souvislosti s touto nabídkou jsme zvážili všechna pro a proti, a rozhodli jsme se, že se soutěže zúčastníme. Když se podíváte na seznam našich partnerů, jsou to z větší části přepravní společnosti, ubytovací a stravovací zařízení, a to jsou položky, které nám pomáhají snížit náklady na naše účinkování v evropském poháru na co nejnižší míru.

Musím říci, že naše náklady na účast v evropském poháru jsou někdy zbytečně zveličovány, představy některých lidí jsou až přehnané. Přitom náklady se pohybují v řádech desetitisíců korun. A nemalým příspěvkem je zpětná dotace od Českého svazu házené klubům, které se evropského poháru účastní. Dokonce za určitých okolností se může stát, že pro nás bude účast v evropském poháru zisková.

Například v loňském roce jsme získali dotaci 120 tisíc korun. Nemůžeme předjímat, kolik to bude letos, ale určitě to bude částka, která nám opět hodně pomůže.

Řekněte, jakého úspěchu letos chcete dosáhnout v Challenge Cupu?

T. Poskočil: Chceme se dostat co nejdále, ale bude to hodně těžké, protože oproti loňsklému roku, kdy jsme byli nasazeným týmem a začali jsme až od osmifinále, jsme letos, vzhledem k našemu umístění v interlize, nenasazeným celkem. To znamená, že začneme od druhého kola.

Koncem září pojedeme do Mostaru, města v Bosně a Hercegovině, kde se až do 2. října utkáme turnajovým způsobem s domácím týmem ZRK Zrinjski Mostar, s polským celkem KSS Kielce a s běloruským družstvem HC Drutst.

A jaké jsou naše šance? Těžko říct, protože jsme zatím ani jednoho z uvedených soupeřů neviděli hrát, ale sháníme informace, abychom se na ně mohli co nejlépe připravit. Ale to je spíše otázka pro trenéra a sportovního manažera. Můj názor je takový, že máme šanci na to, abychom postoupili do dalšího kola.

Co účast v Challenge Cup týmu přinese?

T. Poskočil: Jedním z důvodů naší účasti v soutěži je propagace města Písku v Evropě, dále aby naše hráčky získaly další mezinárodní zkušenosti a jak už jsem zmínil, zlepšení koeficientu české ženské házené, který je velice nízký.

Co byste si přáli při vstupu do nové sezony?

R. Žaba: Naším přáním je, abychom předváděli pohodovou moderní házenou, aby nám diváci byli nadále nakloněni a chodili na naše zápasy v co největším počtu. V domácím prostředí jsou pro nás hráčem navíc. Naše hráčky se budou snažit odvádět co nejlepší výkony, což by byla nejlepší propagace Písku nejen doma, ale i v zahraničí.

Dobře si uvědomujeme, že po finanční stránce současná doba sportu moc nepřeje, takže si vážíme toho, že můžeme startovat v tak vysoké soutěži. A jako lékař týmu si přeji, aby se hráčkám vyhýbala zranění a mohli jsme tak do zápasů nastupovat v optimálním složení.

T. Poskočil: Říká se, že ženská házená ve městě je výkladní skříní píseckého sportu, takže mým přáním je, aby to platilo i tuto sezonu. Určitě by bylo skvělé, kdybychom si po sezoně mohli společně říci, že jsme pro dobré umístění odvedli maximum a jakýkoli úspěch bude pomyslnou třešničkou na dortu.

Z pozice ekonomického manažera si přeji, aby nám zůstali věrni všichni současní sponzoři a samozřejmě se nezříkáme pomoci ani případných nových partnerů. Naše velké poděkování patří všem, kteří se podílejí na financování písecké ženské házené. Bez této pomoci bychom nemohli hrát tak kvalitní soutěž ani pohárovou Evropu.