Jedním z účastníků tohoto významného závodu v našem regionu bude také písecká atletka a přední vytrvalkyně Jihočeského kraje, Valerie Eningerová (22 let).

Před samotným šampionátem jsme nadějnou atletku, svěřenkyni trenéra Jaroslava Putschögla, požádali o krátký rozhovor.

Letošní atletické mistrovství republiky do 22 let se uskuteční v Písku. Jako domácí atletka to nebudete mít daleko. Bude to pro vás výhoda?

Samozřejmě, že je to výhoda. Známé prostředí, žádné zdlouhavé cestování a zbytečný stres z cesty a neznámého, člověk je potom klidnější, odpočatý a vyrovnaný.

Na píseckém stadionu často trénujete a závodíte. Jak se tedy na místní dráze cítíte? Bude vám vyhovovat?

Ano, určitě to je lepší. Píseckou dráhu důvěrně znám a jsem na ni zvyklá.

V jakých disciplínách vás v Písku uvidíme a proč jste se rozhodla právě pro ně?

Mojí hlavní disciplínou by měl být běh na 5000 metrů, tomu jsem také podřídila celou přípravu. Poté poběžím ještě 1500 metrů. Pětka byla jasná volba, protože atletiku kombinuji ještě s triatlonem a tam se běhají střední vzdálenosti od pěti kilometrů výš.

Proto moje tréninky na dráze zaměřuji spíše na delší distance. A běh na 1500 metrů už bude jen taková zkouška vůle po předchozích pěti kilometrech. Bude to náročné.

Jaký čekáte výsledek?

Po předchozích zkušenostech raději už nic neočekávám, nechám tomu volný průběh a uvidím, jestli se do výsledků promítne moje předchozí náročná příprava. Také hodně záleží na aktuálním předzávodním stavu.

Váš trenér řekl, že chce od vás medaili. Co vy na to?

Vůbec se mu nedivím, však taky do mé přípravy vložil nemálo úsilí. Samozřejmě bych si medaili také moc přála a udělám pro to všechno, co bude v mých silách.

Znáte své soupeřky? Které budou vašimi největšími konkurentkami v boji o medaili?

Zatím nevím, které soupeřky se mnou poběží. To ukáže až startovní listina.

Kdybyste získala medaili, věnujete ji někomu?

Nejspíš své rodině, protože ta by na tom úspěchu měla nedílnou zásluhu. Celoroční podporování a povzbuzování v závodech je pro mě nepostradatelné.

Jak vypadala vaše příprava na toto mistrovství, byla nějak specificky zaměřená?

Příprava začala soustředěním na Šumavě, kde jsme nabíhali hlavně objemy. Teď trénujeme rychlost a tempovou vytrvalost na dráze. Příprava se mi trochu narušila nečekaným úrazem kotníku, ale do mistrovství by už to mělo být snad úplně v pořádku. Celá moje příprava je podřízena, jak už jsem zmiňovala, delšímu běhu na 5000 metrů.

A co životospráva, upravovala jste ji nějak?

Ne, za ta léta sportu mám už nějaké návyky, myslím, že celkem správné. Snažím se dodržovat zdravou a vyváženou životosprávu po celý rok. Týden před samotným závodem snad jen neudělat žádnou dietní chybu, více odpočívat a dodržovat pitný režim.

Máte pro samotný závod nějakou taktiku či poběžíte co to dá?

Každý závod je jiný, takže uvidím, jak se to bude od začátku vyvíjet, jak rychle se rozběhne. Mně by vyhovovalo od začátku volnější tempo. Dobré by bylo udržet se v přední skupině. V podstatě poběžím ale stejně, jak budu moci.

JOSEF FUKA