Od 1. 4. do 31. 7. mohli čeští atleti plnit výkonnostní limity pro toto mistrovství. Po tomto termínu předsednictvo Českého atletického svazu bude schvalovat konečnou nominaci na šampionát.

Den před vlastním ukončením nominace na blížící se mistrovství světa se někteří čeští atleti rozhodli ještě splnit výkonnostní limity na Velké ceně Tábora a Memoriálu Jana Pána, které patří do okruhu extraligových mítinků. Závody se uskutečnily minulou sobotu v Táboře.

Z českých reprezentantů se zde prezentovali například dálkaři Štěpán Wagner a Roman Novotný, koulař Antonín Žalský, překážkář Jiří Mužík, steeplař Jan Kreisinger, čtvrtkařka Jana Slaninová (dcera naší bývalé úspěšné olympioničky Taťány Kocembové) či kompletní sprinterská elita v čele s bronzovým dvoustovkařem z mistovství Evropy do 23 let Pavlem Maslákem a dalšími členy štafety na 4 x 100 m Lukášem Šťastným či Václavem Zichem.

Silná byla i účast ze zahraničí s atlety ze Slovenska, Německa, Rakouska, Japonska, Polska, Jamajky a ze Srí Lanky. Na závodech startovalo i dálkařské trio z milevského Sokola. V dálkařském sektoru jsme tak mohli vidět Jakuba Pokorného, který v úvodním pokusu soutěže skočil 654 cm a další dva, poměrně dlouhé pokusy, přešlápl. Do užšího, osmičlenného finále, tak nepostoupil a obsadil celkově deváté místo.

Soutěž mužů vyhrál Japonec Yohei Sugai se 778 cm, druhý byl jeho krajan Rikiya Saruyama se 770 cm a třetí skončil Roman Novotný (AK Kroměříž) se 765 cm.

V dálce žen obsadila milevská dorostenka Kateřina Kašparová 12. místo výkonem 493 cm, její oddílová kolegyně, mladší žákyně Adéla Záhorová, byla devatenáctá se 397 cm.

Dálku žen vyhrála Jana Korešová z USK Praha s 586 cm, druhá byla Lucia Slaničková z AK SSK Vítkovice s 581 cm a třetí skončila Anna Bajková ze SK Nové Město nad Metují s 577 cm.

Sprinterskou trať na 100 m mužů vyhrál český reprezentant Pavel Maslák z Dukly Praha za 10,64 sek. před dalšími českými reprezentanty Janem Velebou z AK Kroměříž za 10,67 sek. a třetím Václavem Zichem z pražské Dukly za 10,70 sek.

V této disciplíně startoval i bývalý milevský atlet Lukáš Šťastný, který v dresu pražské Dukly doběhl ve třetím rozběhu na druhém místě a časem 10,88 sek. postoupil do osmičlenného finále. Ve finále pak Lukáš svůj čas vylepšil na 10,84 sek. a obsadil sedmé místo.

Velká cena Tábora, Memoriál Jana Pána a extraligový mítink se tedy vydařily, diváci viděli mnoho našich i zahraničních reprezentantů. Svými výkony se dobře prezentovali i závodníci ze Sokola Milevska.

JOSEF FUKA