Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bylo to naše skryté přání, opět vyhrát ligu

Písek – Hokejbalisté HC ŠD Písek vyhráli potřetí v řadě oblastní ligovou soutěž a opět neuplatnili právo postupu do první ligy.

15.7.2011
SDÍLEJ:

Na snímku je Vít Čapek v roli trenéra mužstva HC ŠD Písek v průběhu prvního finálového zápasu play off letošního ročníku oblastní hokejbalové ligy, ve kterém se Písek střetl s SK Tábor.Foto: Deník/František Bořánek

O úspěšném tažení sezonou jsme hovořili s trenérem píseckého mužstva Vítem Čapkem.

Už před sezonou jste avizovali, že chcete soutěž opět vyhrát. To se Švantláku podařilo. Jste coby trenér mužstva s tímto výsledkem spokojen?

Určitě ano. Vyhrát oblastní ligu, to bylo naše skryté přání, o kterém jsme často hovořili, a dost nahlas. Mluvili jsme o tom, že bychom chtěli vyhrát potřetí za sebou, což se ještě žádnému týmu nepodařilo.

Bývalá druhá liga byla přejmenována na oblastní ligu, protože existují nějaké regule hokejbalového svazu ohledně mládeže, které náš oddíl splňoval. Soutěž měla svoji kvalitu, což napříkad týmy jako je Zliv, Tábor nebo Holubov prokazovaly celou sezonu.

Opět jste neuplatnili možnost postupu do vyšší soutěže. Proč?

My už jsme si první ligu zkusili, je to soutěž o docela jiných penězích a hráčích. V dnešní době bychom neměli dostatek finančních prostředků na to, abychom tuto soutěž důstojně odehráli.

Také bychom museli častěji a více trénovat, čekaly by nás náročné víkendy, a to už nikdo z nás nechce absolvovat. Jak říkám, už jsme to zažili a to nám stačí.

Bylo pro vás, coby trenéra, těžké motivovat hráče do zápasů, když už ste dopředu veděli, že nechcete jít výš?

Nebylo to těžké. Pro celý náš tým bylo největší motivací být lepší než Betonova Holubov, protože je mezi námi větší rivalita než u ostatních mužstev. Vyhrát soutěž před Holubovem, to nám absolutně stačilo. A získat prvenství potřetí v řadě, což se ještě nikomu nepodařilo, je rovněž výborný výsledek.

Řekněte, jak se vám podařilo letos sestavit svoje mužstvo?

Celé ty tři roky si říkáme, že mužstvo je stále lepší a zkušenější a dobře psychicky zvládá vyhrocené zápasy. Hodně nám pomáhají hokejisté, jako David Všetečka, Jakub Kovář, letos trochu méně Tomáš Rod, brankář David Gába, takže jsme využili veškerých pravidel, která tato soutěž povoluje, abychom tyto kluky využili. V kádru jsme měli dvaadvacet hráčů, což nikdo jiný neměl.

A tak jsme si před zápasy nestěžovali na to, že nám z různých důvodů chybí třeba dva nebo tři hráči, ti další je plnohodnotně nahradili. To se potvrdilo i v posledním finálovém utkání, které místo Gáby odchytal Karel Buček, jemuž se dařilo v celé sezoně.

Jak to bude v příští sezoně?

Brzy začneme opět trénovat a budeme se snažit znovu obhájit naše prvenství v soutěži (smích). Vím, že to nejde do nekonečna. Kluci si chtějí dobře zahrát, pokud se podaří titul získat, bude to dobré, když ne, svět se nezboří.

Nastanou v kádru nějaké změny?

S aktivní činností skončil Michal Gareis, ale to už tady jednou bylo, tak uvidíme, zda to bude doopravdy nebo jestli se ještě nevrátí. Parta v týmu je dobrá, je naladěná na vítěznou notu a já si myslím, že nikomu se nebude chtít ji opustit.

Nedávno jste se, coby šéf mezinárodní komise rozhodčích hokejbalu, zúčastnil devátého mistrovství světa v Bratislavě. Co byste k tomuto klání řekl?

Už téměř sedm let jezdím na mistrovství světa všech kategorií jako šéf mezinárodní komise rozhodčích. Mám na starosti nasazení rozhodčích na jednotlivé zápasy a sledování jejich výkonů.

To byla jedna moje úloha v Bratislavě, ta druhá byla směřována k příštímu roku, kdy se v Písku uskuteční mistrovství světa kategorií dvacet, osmnáct a šestnáct. A tak jsem si mapoval dění v zákulisí šampionátu. Říkal jsem si, co bychom mohli udělat lépe a kam se písecký šampionát může posunout.

Co vám šampionát na Slovensku ukázal?

Musím říct, že jsem byl šampionátem v Bratislavě hodně zklamaný. Hlavně z jeho organizační stránky. Letošní mistrovství se porovnávalo s tím, které se konalo před dvěma roky v Plzni, tam to byl doslova špičkový turnaj.

V Bratislavě nefungovala spousta věcí. Bylo pěkné, že se hrálo na stadionu Ondry Nepely, tedy v hale, kde se nedávno hrálo i hokejové mistrovství světa.

Jsou tam tři pěkné hrací plochy. Na druhou stranu právě tato skutečnost ublížila hokejbalu, neboť velmi pěkná aréna nebyla plná ani na takovém zápase jako Slovensko – Česko. Těch patnáct set či dva tisíce diváků se v hledišti doslova ztrácelo.

Organizace šampionátu šla od nuly a zvedala se každým dnem, ale tím, že jsem měl možnost pohybovat se v jeho zákulisí vím, že mnoho věcí nefungovalo.

Měl šampionát dostatečnou propagaci?

Neměl! A byl jsem tím velice zklamaný. Za celou dobu jsem v hale ani v Bratislavě neviděl jediný plakát, uvnitř haly nebyl vyvěšen rozpis zápasů, vázly i další věci. Utkání přenášela slovenská televize a Eurosport 2, semifinále ČT4.

Myslím si ale, že televize není jediným propagačním médiem, nikde jsem o mistrovství nečetl ve slovenských novinách a podobně.

A co herní úroveň turnaje? Jaká byla?

Světová špička se hodně vyrovnává, je tam daleko více těžších zápasů. Do absolutní špičky patří Češi, Slováci a Kanaďané, blíži se jí Portugalci, Američané a Řekové. Další pak mohou překvapit v průběhu šampionátu, jako tomu bylo letos, kdy Francie se poprvé probojovala z „B“ skupiny do skupiny „A“ pro příští mistrovství světa. To je určitě pokrok.

I naši to poznali, když ve své skupině místo toho, aby hráli o první místo a vyhnuli se čtvrtfinále, tak najednou klesli na třetí místo ve skupině a potkali se tak se Slováky již v semifinále.

I tyhle věci jsou ku prospěchu hokejbalu. Myslím si, že čeští hráči od semifinále se Slováky předváděli výborný hokejbal a zaslouženě získali titul mistrů světa.

Byla prohra českých reprezentantů ve skupině s Portugalskem překvapením?

Určitě ano, bylo to velké překvapení. Naši v tomto zápase potřebovali nastřílet soupeři více než osm branek, aby se dostali před Kanadu a nemuseli hrát čtvrtfinále, ale po první třetině zasáhl náš tým kolaps, přestal hrát a prohrál 3:4.

Ve čtvrtfinálovém utkání pak Češi porazili Řecko 5:1 a opět si zvedli sebevědomí. Následně v semifinále porazili Slováky 2:0. V první třetině přestříleli soupeře v poměru 21:3 a slovenští činovníci byli z takového vývoje hodně rozčarovaní.

Čekalo se finále Slovensko – Česko?

Myslím si, že takto bylo připravené rozlosování, že pokud by naši obsadili ve skupině druhé místo, tak šli v semifininále proti Kanadě. A právě s Kanadou se nikdo nechtěl utkat dřív, než ve finále. Řekl bych, že, co jsem mohl vidět, měla Kanada letos jeden z nejslabších týmů za posledních deset let.

A co rozhodčí na šampionátu? Jak ti si vedli?

Ne se všemi jsme byli spokojeni. Závěrečná kola pískali jen ti nejlepší. Čeští rozhodčí Florián a Koskuba pískali velmi dobře. Koskuba rozhodoval finále žen a utkání o třetí místo mužů, Florián pískal dokonce dvě čtvrtfinálová utkání, takže čeští rozhodči patřili mezi nejlepších šest na tomto mistrovství světa.

V jakém stádiu jsou nyní přípravy na mistrovství světa kategorií 16, 18 a 20, které se bude konat v červnu příštího roku v Písku?

Šampionát na Slovensku nám ukázal, že turnaj v Písku příští rok musí mít daleko lepší propagaci, než tomu bylo letos. Dále nám ukázal, že musí fungovat úklid haly, že musí být označeny jednotlivé zóny, pořadatelská služba musí být na vysoké úrovni.

Já jsem neviděl na Slovensku žádné doprovodné akce, zatímco my jich pro diváky připravujeme hned několik. Znovu opakuji, že pouze televize je málo k propagaci takové akce, jako je mistrovství světa.

Takový turnaj si zaslouží velkou pozornost i ze strany tisku, rádií a podobně, aby se co nejvíce informací dostalo k lidem a oni chodili na zápasy v co největším počtu. A důležité bude, abychom jim měli co nabídnout.

Kolik týmů se šampionátu v Písku zúčastní?

Předpokládáme, že ve dvacítkách bude startovat deset až dvanáct týmů, v osmnáctkách šest celků. A šest družstev by mělo startovat i v šestnáctkách, které budou hrát ve Strakonicích.

Co udělat pro to, aby světový šampionát byl po jeho skončení hodnocen co nejlépe?

Mistrovství světa v Písku se bude konat ve dnech 18. – 24. června 2012, tedy před koncem školního roku, takže očekáváme, že zápasy budou navštěvovat hlavně žáci a studenti místních základních a středních škol, ale samozřejmě i dospělí. A doufáme, že diváci budou v Písku chodit nejen na utkání českých týmů, ale i na další zápasy obou kategorií.

Naším přáním je, aby se všem účastníkům mistrovství světa v Písku líbilo, neboť tím Česká republika zvýší svůj kredit v tom, že dokáže zorganizovat takovou akci. To ukázala Plzeň, kde připravili šampionát na vysoké úrovni. Všichni se tam divili, když na zápas přišlo pět tisíc diváků.

A důležitý bude sportovní úspěch českých celků. Když se jim podaří probojovat se v jednotlivých kategoriích do finále, výrazně to zvýší prestiž nejen samotných mužstev, ale i pořádající země.

Autor: František Bořánek

15.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Ilustrační foto

Už nejsou mezi námi

Ani zima neodradila účastníky od drakiády

Mišovice - V sobotu 7. října se konala na hřišti v Pohoří u Mišovic drakiáda.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se v uplynulých dnech narodili:

Nasprejoval kosočtverec na středisko sociálních služeb

Písek - Kdosi poškodil fasádu domu nápisem a vulgárním znakem.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení