Kajakářka Anna Zástěrová (Sokol Písek) navázala na 7. a 8. místo z nedávného mistrovství Evropy desátou příčkou v individuálním závodě. Ve dvouminutové finálové jízdě ztratila na vítězku šest sekund, od bronzu ji pak dělily pouhé tři sekundy.

Společně s dalšími českými reprezentantkami Petrou Slovákovou a juniorkou Klárou Paďourovou (individuálně 12. a 13.) si pak Anna dopádlovala pro bronzovou světovou medaili v závodě družstev! Je to její už druhá medaile ze světového šampionátu po bronzu z týmového závodu družstev v dlouhém sjezdu na MS 2007 v Itálii.

Samotné závody byly velkým zážitkem i vzhledem ke kulise několika tisícovek diváků, bouřlivě povzbuzujících zejména domácí reprezentanty. Sestřih z mistrovství světa lze zhlédnout na ČT4 dnes od 16:25 hodin.

Minulou sobotu se pak Anna Zástěrová poprvé v kariéře postavila na stupně vítězů v individuální světové soutěži za 2. místo v dlouhém sjezdu ve Světovém poháru na slovinské divoké řece Sava. Za vítěznou Švýcarkou zaostala na dvanáctiminutové trati jen půl sekundy, když část světové špičky na startu chyběla. Nedělní sprintový závod Světového poháru pak byl pro velkou vodu odvolán.

S velkou vodou po deštích se potýkali i slalomáři při závodě Evropského poháru na řece Isére ve francouzském Bourg St. Maurice v savojských Alpách, což ještě ztížilo už tak patrně nejobtížnější a nejproslulejší světovou slalomovou trať, místo řady vrcholných soutěží.

Písecká kajakářka Pavlína Zástěrová prokázala, jakou je jezdkyní těžké divoké vody, třetím místem v sobotní kvalifikaci a sedmou pozicí po opatrnější nedělní semifinálové jízdě o postup do finále deseti lodí, kam postoupila jako jediná juniorka.

Ve finálové jízdě se však po dobrém začátku zvrhla a přes rychlý eskymácký obrat díky projetí branky č. 9 hlavou dolů inkasovala padesát trestných sekund a ztratila tak šanci na životní výsledek.

To však ještě nebylo vše: dezorientovaná a napitá kalné vody se Pavlína zvrhla ještě jednou v pověstném velikém vodním válci pod železničním mostem při nájezdu do předposlední branky na kraji válce. Tady už nešlo o výsledek, ale o zdraví nebo i něco horšího.

Pavlína dlouhé vteřiny ve válci rotovala a ani po úspěšném eskymáckém obratu z něj nebyla schopná do strany vyjet. Musela se ještě jednou dobrovolně zvrhnout, udržet se pod vodou vší silou v lodi a nechat se spodním proudem z válce vytáhnout.

Teprve pak se mohla znovu otočit eskymáckým obratem. Jízdu i přes šok statečně na 10. místě dokončila a vysloužila si bouřlivý potlesk diváků na břehu.