O zhodnocení uplynulé sezony jsme požádali předsedu oddílu házené TJ Sokol Písek Rudolfa Žabu a sportovního manažera Michala Horáka.

Takže, jak hodnotíte sezonu, která byla pro oddíl již šestou v řadě?

R. Žaba: Letošní sezona nebyla úplně neúspěšná, zejména co se týká výsledků v evropském Challenge Cupu. Probojovali jsme se až do čtvrtfinále, což je velký úspěch. Měli jsme nakročeno do semifinále, ale po úvodním zápase v nizozemském Rotterdamu s celkem HandballAcademie, kde jsme remizovali 26:26, jsme byli přesvědčeni, že odvetné utkání doma vyhrajeme a postoupíme.

Jenomže jsme se přesvědčili, že naše hráčky nejsou profesionálky, které by byly zvyklé hrát takzvané „anglické týdny“, takže po skvělém výkonu v interlize proti Trenčínu, kterému naše děvčata nastřílela čtyřicet branek, přišel v poháru kolaps.

Před našimi fanoušky jsme po špatném výkonu prohráli a z postupu se radoval nizozemský soupeř. V Českém poháru jsme v semifinále narazili na suverénní pražskou Slavii a naše účinkování v této soutěži rovněž skončilo.

A účinkování družstva v interlize?

R. Žaba: V interligové soutěži jsme měli nakročeno do play off a bylo k tomu velice blízko, ale předposlední utkání závěrečné části, které jsme hráli proti Mostu, naše hráčky psychicky nezvládly. Jejich výkon byl velice mdlý a prohra o sedm branek hodně krutá. Poslední zápas doma proti Veselí jsme prohráli 26:29, takže z postupu do play off se nakonec radovala Olomouc.

Při bilancování sezony bylo jasné, že jsme se o postup připravili již dříve, a to tím, že jsme několik zápasů na Slovensku zbytečně zremizovali, když jsme měli na to, abychom v nich získali dva body. A právě tyto ztráty nás později stály účast mezi nejlepšími čtyřmi celky české části interligy.

Znovu jsme se přesvědčili, že u našich děvčat hraje velkou roli psychika, což je s podivem, protože většina z nich má s interligou již několikaleté zkušenosti. Pokud se nejedná o vyhrocené zápasy, předvádějí docela jiné výkony než je tomu v utkáních, kde o něco jde. To bylo vidět v nadstavbové části soutěže, kde jsme hráčkám řekli, že už o nic nejde, že už je jedno, jestli skončí páté nebo šesté.

Doma jsme porazili Most suverénním způsobem, ale v zápase na soupeřově hřišti, pod vidinou toho, že bychom mohli skončit pátí, naše hráčky utkání zcela odevzdaly. A v dalším zápase v Porubě už opět předvedly velmi dobrý výkon. Musíme na psychice hráček hodně zapracovat, protože to je jejich nejslabší článek.

M. Horák: Já bych k tomu dodal, že jsme po velice vydařené letní přípravě očekávali, že sezonu zvládneme velice dobře, vítězství na prestižním turnaji v Olomouci nás utvrdilo v tom, že máme slušně skládané družstvo, které má na to, aby uspělo.

Vedení klubu si začalo dávat do sezony cíle, a jak se později ukázalo, nebylo to dobře. Prakticky jsme vystresovali sami sebe a samozřejmě hráčky také. Tím, že jsme si řekli, že v Českém poháru postoupíme mezi čtyři nejlepší družstva a v interlize se probojujeme do play off, jsme si nasadili laťku hodně vysoko.

Tak, jak se cíle postupně neplnily, začala být atmosféra v týmu hodně nervózní. Systém stanovování cílů před začátkem sezony letos přehodnotíme, půjdeme od zápasu k zápasu, budeme sbírat body, nechceme se dívat moc nahoru. Kam dojdeme, tam dojdeme. Čím dál to bude, tím lépe. To je nová filozofie vedení klubu do příští sezony po neblahých zkušenostech ze sezony letošní.

Ale přece nechcete říkat, že budete hrát o záchranu v soutěži. To by zkušenému družstvu Písku nepříslušelo, ne?

M. Horák: To určitě. Myslím si, že s kádrem jaký máme, by nebylo na pořadu dne zabývat se myšlenkami záchrany v soutěži. Nicméně, nikdo od nás neuslyší, že chceme postoupit do play off.

Sami jsme se přesvědčili, jak realizační tým, tak i samotné hráčky pod takový tlak, kdy zápasy, které bychom za normálních okolností vyhráli, tak jenom proto, že hrajeme o body, které potřebujeme ke splnění cíle, děvčatům natolik svazují ruce, že je to horší než lepší.

Vzhledem k šestému místu v interlize je jasné, že v příští sezoně nebudete startovat v evropském poháru. A to by hráčkám mělo vyhovovat. Když pomineme únavu z cestování a řadu zápasů, měly by mít hráčky více sil do ligových zápasů. Je to tak?

R. Žaba: Určitě. Tím, že nebudeme startovat v evropském poháru, můžeme se více soustředit na interligu. V družstvu máme převážně studentky, jejichž prioritou je uspět na vysoké škole. Až na dalším místě je pro ně sport, tedy házená. A z toho musíme vycházet.

Časté dojíždění z Prahy a Českých Budějovic do Písku na tréninky hráčkám zebere spostu času, takže když letos nebudeme v pohárové Evropě, budou mít děvačata více času na regeneraci sil.

Tím, že písecké družstvo až do poslední chvíle bojovalo v základní části interligy o postup do play off, naznačilo, že se výkonnostně i výsledkově blíží nejlepším čtyřem týmům soutěže – Slavii, Zlínu, Veselí a Olomouci. Dokážete v příští sezoně prorazit hegemonii tohoto kvarteta?

M. Horák: Dneska je jasné, že tahání se s Olomoucí o čtvrté postupové místo do play off jsme nechali dojít až příliš daleko, vždyť se rozhodovalo až v samém závěru základní části. Podle mého názoru mohlo být rozhodnuto již dříve. Nemělo se nám stát, aby jasně vyhraný zápas v Partizánskem skončil remízou.

Na vítězství jsme měli i v Šaľe, ale i tam jsme jenom remizovali, stejně tak i v Trenčíně. Tyto, ale i další ztráty, nás stály účast mezi nejlůepšími čtyřmi celky. Už se nesmí opakovat situace z letoška, kdy se v posledních dvou kolech interligy rozhodovalo o našem postupu do play off. Jistě, soutěž se může vyvíjet tak, že se tomu stejně nevyhneme, ale musíme pracovat na tom, abychom zbytečně neztráceli body, které nám pak chyběly.

Hráčky si musí uvědomit, že rozhodovat o postupu se může již ve třetím nebo čtvrtém kole, takže musí hrát naplno již od samého začátku. A to je takové základní memento, které jsme si z uplynulé sezony odnesli.

Jenomže, jak je možné, že tři kola před koncem základní části vyhrajete v Olomouci, dostanete se v tabulce před ní, ale poslední dva zápasy, ve kterých jde o všechno, doslova vyhoříte? Vždyť bodově i psychicky jste měli mít nad Hanačkami navrch. V čem byl problém?

M. Horák: Proč jsme v sezoně předvedli dva naprosto indenticky tragické výkony s Mostem na jeho hřišti, to mi hlava nebere, zvláště, když doma jsme ho jasně přehráli. S Mostem jsme prohráli dva důležité zápasy, jak rozhodující duel o postup do play off, tak i později utkání o konečné páté místo.

A oba tyto zápasy byly ze strany našich hráček tragické. Možná, že kdybychom po vítězném zápase v Olomouci následně hráli s jiným soupeřem, tak to možná dopadlo jinak. Jenomže na kdyby se nehraje, dopadlo to, jak to dopadlo a už s tím nic nenaděláme.

Před sezonou bylo jasně dané, že poslední tým z české i slovenské části soutěže automaticky sestoupí do první ligy. Bude tomu tak?

M. Horák: Nebude. Poslední Jindřichův Hradec v soutěži zůstává, protože první dvě místa v první lize obsadily juniorky Slavie a Zlína, které nemohly postoupit. Třetí v pořadí Otrokovice projevily zájem postoupit, ale Sportovně technická komise Českého svazu házené rozhodla, že Jindřichův Hradec v soutěži zůstane, neboť třetí místo Otrokovic je málo, že měly skončit alespoň druhé.

R. Žaba: Ve slovenské části soutěže budou regule dodrženy, z interligy sestoupí Partizánske, které by měl nahradit vítěz první ligy, a tím je Bytča. To je soupeř, se kterým jsme se v interlize ještě nepotkali, ale v létě na turnaji v Otrokovicích ano, dvakrát jsme ho porazili.

Příznivce písecké házené zajímá, jestli přes léto nastanou nějaké změny v hráčském kádru interligového družstva žen. Lze nějaké očekávat?

R. Žaba: Největší změna nastala již po skončení sezony, kdy na postu hlavního trenéra skončil Jan Salač, který odchází do prvoligového Liberce. Trenér Salač zanechá v Písku čitelný rukopis své práce a lze říci, že zde nastavil laťku hodně vysoko.

Hledali jsme za něho náhradu, ale nakonec jsme se rozhodli tak, že hlavním trenérem bude písecký Jan Slavík, který má licenci „A“. Ta jej opravňuje vést interligové družstvo žen. Asistentem trenéra bude Michal Horák. Tuto změnu jsme hráčkám již oznámili na společném posezení po skončení sezony.

My jsme se s Janem Salačem rozešli jenom v dobrém. Pokud vím, tak z osmi českých interligových týmů se ve čtyřech z nich mění trenéři. Kromě Písku to jsou Slavia, Poruba a Zlín.

A co se týká hráček?

R. Žaba: Co se týká hráčského kádru, nemáme žádné signály o tom, že by některá z našich házenkářek chtěla odejít. Výjimkou je Michaela Salačová, manželka dnes již našeho bývalého trenéra, která se vrací domů do Prahy. Je otázkou, jestli se bude věnovat rodině, a nebo zamíří s manželem do Liberce.

M. Horák: Zatím o ničem nevíme, bafuňáři klubů se ohledně lanaření hráček teprve začínají aktivizovat. Mám určité signály, že některé naše hráčky byly oslovené jinými kluby, na druhou stranu i já osobně jsem začal pracovat na posílení našeho kádru.

Máme příslib z HC Plzeň na další hostování Michaely Janouškové v našem týmu, rozjednány jsou příchody dvou hráček na post spojky, ale jejich jména ode mne nechtějte v tuto chvíli slyšet.

Posilování týmu je odvislé od našich finančních možností, nejsme v pozici jako některé naše konkurenční oddíly, které nemají s penězi problém. Bude to posilování z řad mladých hráček, které končí v dorostenecké kategorii, takže nejsou ještě až tak zkušené a vyzrálé, ale měly by u nás dostat šanci.

Jak náročná byla letošní sezona pro písecký oddíl po sportovní a ekonomické stránce?

R. Žaba: Po sportovní stránce byla sezona hodně náročná, protože nejen že družstvo hrálo interligu, Český pohár a evropský pohár, ale navíc máme v širším kádru české reprezentace tři hráčky – Luzumovou, Stellnerovou a Borovskou, které rovněž byly hodně vytěžované ohledně účasti na různých soustředěních či turnajových a kvalifikačních zápasech.

Takže pro tyto tři jmenované hráčky byla sezona hodně náročná, ale stejné platí i pro další hráčky. Navíc Iveta Luzumová byla třetí nejlepší střelkyní interligy a druhou nejlepší střelkyní sedmimetrových hodů za Alžbetou Tóthovou z Bánovců, která suverénně vyhrála obě tyto soutěže. Co se týká ekonomické stránky, tu jsme rovněž zvládli. Pro příští sezonu máme přislíbenou pomoc od stejných sponzorů jako tomu bylo letos.

Chtěl bych poděkovat městu Písek a místnímu zastupitelstvu, které nám přispělo finanční částkou dvě stě padesát tisíc korun na příští sezonu, kterou bychom měli po ekonomické stránce zvládnout.

Bude i nadále pokračovat rezervní družstvo žen ve druhé lize?

M. Horák: Písecké béčko existovalo tři sezony a stabilně hrálo druhou ligu. Letošní sezonu, hlavně v její jarní části, tým přestal plnit funkci, se kterou byl ustanoven. Interligový kádr se zúžil natolik,že nebyly hráčky, které by v soutěži nebyly natolik vytížené, že by pak měly chuť zahrát si za béčko.

Část kádru druholigového celku tvořily bývalé hráčky, které měly tendenci hrát druholigovou soutěž rekreačně a vzhledem ke svému pracovnímu vytížení přestaly mít čas na tréninky i na samotné zápasy.

Jarní sezonu družstvo dohrávalo velice komplikovaně, některé zápasy odehrálo pouze v sedmi lidech, tedy bez náhradníků, takže vedení klubu rozhodlo, že pro příští sezonu B– tým ustanovovat nebude.

A jaké je hodnocení družstev starších a mladších dorostenek v ligových soutěžích?

R. Žaba: V těchto kategoriích jsme dosáhli velkých úspěchů, když starší dorostenky získaly třetí místo a tím i bronzovou medaili, na což v úvodu sezony nikdo z nás ani nepomyslel, spíše jsme si dávali za cíl, aby se družstvo v první lize udrželo.

Mladší dorostenky vyhrály českou skupinu první ligy, ale ve finále prohrály s Olomoucí, takže skončily stříbrné v rámci České republiky. Radost nám dělají i starší žačky, které se probojovaly do finále Žákovské ligy, jež se uskuteční tento víkend v Ostravě.

M. Horák: Vzhledem k systému Žákovské ligy může naše družstvo skončit nejhůře šesté v republice.

Kdy interligové družstvo žen zahájí přípravu na novou sezonu?

M. Horák: V červnu se ještě budou konat takzvané udržovací tréninky, a téměř celý červenec budou mít hráčky volno. Letní dvoufázová příprava začne ve středu 27. července v domácím prostředí a 30. července odjedeme na týdenní kondiční soustředění do Mozolova. Odtud budeme dojíždět za herní přípravou do sportovní haly v Milevsku.

Po návratu z Mozolova zahájíme dvoufázovou herní přípravu s tím, že se zúčastníme tradičního turnaje v Otrokovicích a rádi bychom ve druhé polovině srpna startovali ještě na jednom turnaji. A první víkend v září již začne nový ročník interligy.

R. Žaba: Doufám, že naše hráčky v příštím ročníku soutěže zúročí zkušenosti, které získaly v tomto ročníku a budou bojovat o co nejlepší umístění. Věřím, že nám všichni fanoušci zachovají přízeň a budou i nadále chodit na naše zápasy v co největším počtu. Jsou skvělí a mnohé oddíly nám je závidí.