Start na tomto podniku se stal pro Sršně již víceméně tradicí. Letošního 27. ročníku Europacé basket se zúčastnilo 28 celků z Francie, Velké Británie, Španělska, Belgie, Švýcarska, České republiky, Itálie, Litvy, Alžírska, Tuniska, Číny a z afrického ostrova Reunion.

Družstva byla rozlosována do čtyř skupin po sedmi účastnících, první dva týmy z každé skupiny postupovaly do čtvrtfinále.


Velmi dlouhou cestu, kterou zorganizovali pražští Sokolové, si písecký tým zpestřil krátkou zastávkou v Paříži s prvovýstupem na Eiffelovu věž. O zahnání nudy se v autobuse chlapcům postarala také strakonická děvčata, jež v Pacé startovala v dívčím turnaji. V pátek večer se pak uskutečnilo rozdělení kluků do rodin a v sobotu ráno se už začalo hrát.

Zápasy Sršňů ve skupině:

Hrálo se pouze na 2 x 10 minut hrubého času. Bylo tedy nutné soustředit se na utkání již od prvních sekund. V sobotu sehráli písečtí chlapci tři zápasy s mezinárodní „všehochutí“. Kromě zeměpisné pestrosti však toho soupeři mnoho nenabídli. Sršni vždy do utkání vlétli s obrovskou chutí a velmi rychle všem ukázali, kdo bude pánem na hřišti.

Výsledky:

Sršni Písek – Londres (Anglie) 42:5, Sršni Písek – Gerardiana (Itálie) 40:12, Sršni Písek – Jinan (Čína) 53:8. I první dva nedělní mače probíhaly ve stejném duchu. Šlo jen o to, správně si seřídit hodinky na letní čas a nezaspat, popřípadě nedospat.Sršni Písek – St. Pierre (Reunion) 28:6, Sršni Písek – Pacé (domácí Francie) 34:11.

V posledním utkání skupiny šlo o duel dosud neporažených celků. Vítěz tak mohl mít ve čtvrtfinále přijatelnějšího soupeře, poražený šel na pražské Sokoly, se kterými to Sršňům letos příliš nejde.

Zápas se změnil v obrovskou bitvu. Písečáci přece jen ukázali o trochu více basketbalového umu a v této fázi turnaje už i nutné vůle. V posledních minutách zápasu nakonec soupeř rezignoval, a tak je výsledek tohoto duelu jasnější než byl jeho průběh.

Sršni Písek – Deux–Serves (Francie) 26:18.

Čtvrtfinále:

Čtvrtfinálový duel se hrál vzápětí po posledním zápase ve skupině. Soupeř měl na regeneraci o malinko více času. Pravdou je, že už nikdy v průběhu turnaje nevypadali malí Sršni tak zbědovaně jako před tímto utkáním.

Od počátku Jihočeši vedli, nikdy se jim však nepodařilo odskočit soupeři na výraznější rozdíl. Když čtyři minuty před koncem Francouzi srovnali, vypadalo to na velkou bitvu. V té chvíli však Sršni sebrali zbytek svých sil a koncovku ovládli víceméně jednoznačně.

Sršni Písek – Mayenne (Francie) 32:20.

Semifinále:

Semifinálové zápasy již byly součástí finálového programu, který se celý odehrával v beznadějně zaplněné hlavní hale. Diváci, kterých přišlo na dvanáct stovek, vytvořili pro všechny aktéry vynikající atmosféru, která hráčům vlévala energii, jež pro osmý a devátý zápas víkendu určitě potřebovali. Tato utkání se již hrála na čistý čas, a to na 2 x 8 minut.

V prvním semifinále podlehl Sokol pražský belgickému Liege o šest bodů. Pokud tedy chtěli Sršni při závěrečném ceremoniálu slyšet českou hymnu (a to určitě chtěli), museli svůj zápas vyhrát. V cestě jim stáli seběvědomí Litevci z basketbalové školy Šarunas Marčiulioniuse (bývalá velká hvězda týmu SSSR) z Vilniusu.

Soupeř písecké borce v úvodu zápasu zaskočil organizovaným útokem založeným na clonách pro hráče s míčem i bez něj. S tímto stylem hry se písečtí chlapci dosud na turnaji nesetkali. Než se vzpamatovali, dostali dva koše a bylo nutné si vzít oddechový čas.

Poté ještě více zagresivnili obranu a v útoku začali využívat výškových dispozic Radima Ptáka. Na tuto taktiku hledal soupeř odpověď jen velmi těžce. Sršni šli do vedení, které však bylo velmi těsné. V závěrečné fázi utkání přišel soupeř s taktikou faulů a posílal Sršně na čáru trestného hodu.

Tam byli Písečtí až nadstandardně úspěšní, hlavně díky vytříbené technice, jež do hráčů vpravil trenér Milan Matějka, a nakonec si dokráčeli k celkem poklidné výhře.

Sršni Písek – SKM Vilnius (Litva) 39:30.

Finále:

Finálový soupeř píseckých basketbalistů se v prvním semifinále prezentoval podobným stylem jako Litevci – organizovaným útokem, velmi dobře zvládnutou střelbou z větší vzdálenosti, velice dobře technicky i rychlostně vybavenými jednotlivci.

Nicméně oběma týmům chyběl vysoký hráč. Soupeř se před utkáním pokusil o drobnou fintu, když přinesl trenérům darem láhev silného ležáku. To ovšem netušil, že nosí dříví do lesa. Navíc Písečtí tento dárek po zápase stejně zapomněli v hale…

Žádný tým během utkání neodskočil výraznějším rozdílem, přesto to byli Sršni, kdo po většinu zápasu vedl. Belgičané, poučeni semifinálovým zápasem, pozorně střežili Radima Ptáka, a tak na sebe odpovědnost v útoku často bral i Jirka Švarc. Nutno dodat, že úspěšně.

Luboši Mikoláškovi se naopak dařilo (jako po celý turnaj) soupeře znervózňovat svojí dotěrnou obranou, a přidali se i ostatní. Když už to vypadalo, že i tentokrát zápas nepůjde do úplně vypjaté koncovky, soupeř udeřil dvěma úspěšnými zásahy z dálky a stáhl rozdíl na dva body.

Pět sekund před koncem byl faulován Radim Pták, který proměnil jeden trestný hod. Druhý jeho pokus se odrazil od obroučky, ale soupeři již na odpověď nezbyl čas. A tak mohl vytrysknoutobrovský gejzír radosti, korunovaný vítězným „Jalovcem“.

Sršni Písek – Liege (Belgie) 38:35.

Závěrečný ceremoniál byl vyvrcholením celého turnaje. Kromě hlavní ceny Sršni ještě obdrželi pohár pro nejlépe branící tým a Radim Pták byl vyhlášen nejlepším střelcem turnaje.

Pořadatelé si na celém závěru dali velmi záležet a byl báječný pocit, že hlavními aktéry této show byl tým Písku! Družstvo „98“ tak zopakovalo úspěch svých předchůdců z ročníku „92“. Lze jen doufat, že kluci dokáží zopakovat i další úspěchy svých starších kolegů.

Cesta domů ubíhala v radostné atmosféře, kterou okořenil zpěv především těchto písní: Ó Champ–Elysées, Co jste hasiči, Heja Hou a dalších, ozývající se především z píseckého sektoru autobusu.

Na zlatém úspěchu píseckých Sršňů se podíleli tito hráči:

Kryštof Adamczyk, Matěj Bartoš, Zdeněk Blažek, Vítek Jachník, Míša „Káťa“ Kratochvíle, Luboš „Miki“ Mikolášek, Radim „Střelec“ Pták, David „Já chci střídat“ Urban, Honza „Kouzelník“ Vokatý a kapitán družstva Jirka Švarc.

Tým vedli trenéři Miroslav Janovský a Aleš Lejčar. Trenérem týmu je Aleš Kyrián. Střelecky družstvo dobře připravil Milan Matějka. Zájezd pomohl zorganizovat Jiří Švarc.

MIROSLAV JANOVSKÝ