V sobotním střetnutí byl ázerbájdžánský celek nalosován jako domácí, v neděli si obě družstva pořadatelství vyměnila. Písek oba duely vyhrál a postoupil, takže teď hráčky budou netrpělivě čekat na úterní los z Vídně.

ABU BAKU – SOKOLPÍSEK 29:33 (12:14)

Úvodní gól zápasu vstřelila písecká Vrabcová, ale vzápětí Jafarová srovnala na 1:1. Poté skórovala opětř Vrabcová, ale Lukyanenková dala na 2:2. Poté třetí gól píseckého týmu vstřelila Borovská, jemže Baku srovnalo a vzápětí šlo poprvé v utkání do vedení – 4:3.

Po brankách Luykanenkové a Dudkinové respektive Vrabcová byl v 10. min. stav 6:4 pro Baku. Když pak Luzumová snížila vedení soupeře na 8:7, vzal si písecký trenér Jan Salač oddechový čas. V 18. min. vyrovnala Dvořáková na 8:8 a začalo se znovu.

Jenomže hráčkám ABU se přestala dařit střelba, což byla voda na mlýn píseckých házenkářek: Stellnerová 8:9, Borovská nastřelila tyč, Luzumová ze sedmičky 8:10 a oddechový čas si vybrala i domácí trenérka Rafiga Schabanová.

Ve 24. min. skórovala písecká Salačová z křídla (10:12), další gól přidala Luzumová. V závěru úvodního poločasu střelkyně Luzumová neproměnila sedmičku, ale o chvíli později se to povedlo Borovské, takže o přestávce byl stav 12:14 pro Písek.

Do druhého poločasu nastoupil ázerbájdžánský celek s odhodláním otočit stav na svoji stranu, ale hned na začátku posunula Borovská skóre na 12:15. Pak sice Pogoninová ze sedmičky snížila, ale Luzumová dvěma brankami opět měnila skóre – 15:17.

Poté soupeř snížil na 16:17, ale Krouská vzápětí kontrovala, takže ve 36. minutě prohrávalo Baku 16:18. Pak Luzumová vstřelila v oslabení důležitý dvacátý gól a při následném útoku soupeře chytila brankářka Káplová Pogoninové jasnou tutovku.

Další sled: 19:22, 20:23, ve 43. min. byl stav 22:23. V těchto těžkých minutách pro Písek se ukázala velká síla publika, které neustále hnalo hráčky Sokola dopředu. Ve 49. min. snížila Chikayevová na 23:24, ale pak se nádherně z křídla trefila Dvořáková, která posadila míč přímo do šibenice – 24:27.

Soupeř se ale nevzdával a Jafarová snížila na 25:27. Poté Vrabcová trefila tyč, ale pak stejná hráčka ze sedmičky zvýšila na 25:28. Hned poté zase trefila tyč Luzumová a Pogoninová z přísné sedmičky snížila – 26:28.

Stejná hráčka pak korigovala na 27:28, ale Krouská s Borovskou v oslabení zajistily Písku tříbrankové vedení – 27:30. Poslední slovo patřilo píseckým hráčkám Vrabcové a Stellnerové, které za velkého potlesku diváků pečetily výhru Písku na 33:29.

Trenér píseckého týmu Jan Salač po utkání:

„Musím našim hráčkám sklonit poklonu, protože v oslabené sestavě předvedly, hlavně ve druhém poločase, výbornou házenou. Dokázaly přežít vyloučení a střílely góly i v oslabení, což bylo velice důležité. Rozdíl dvou nebo tří branek jsme neustále drželi v náš prospěch. Výhra je to velice cenná, ale jsme teprve v poločase, rozhodne až druhé utkání.“

Trenérka Baku Rafiga Schabanová:

„Po osmiměsíční pauze jsme opět hrály mezinárodní utkání a musím přiznat, že se nám nevyvedlo. Nezačaly jsme sice špatně, ale postupem času jsme začaly hodně chybovat, hráčky často ztrácely míče a nedařila se jim střelba. Písek předvedl velmi dobrou házenou, ale máme za sebou teprve jeden zápas, v tom druhém se budeme snažit, abychom vyhrály my a zajistily jsme si postup do dalšího kola.“

Napomínání 4:3, vyloučení 5:5, sedmičky 4/4:7/5, rozhodčí Azemi a Beqiri (oba Kosovo), 350 diváků. Sestava a branky Písku: Skálová, Káplová, Vařečková – Luzumová 10/2, Borovská 6/1, Vrabcová 5/2, Stellnerová 5, Dvořáková 3, Krouská 3, Salačová 1, M. Veselá.

Branky Baku: Lukyanenková 6, Chikayevová 6, Pogoninová 5/2, Jafarová 3, Gasimová 3/2, Deryabinová 2, Dudkinová 2, Nuriyevová 1, Abbasová 1.

SOKOL PÍSEK – ABU BAKU 35:26 (19:13)

I do nedělníodvety vstoupily písecké házenkářky s viditelným odhodláním vyhrát i odvetu a zajistit si tak postup do dalšího kola evropské soutěže. Začátek střetnutí byl vyrovnaný až do stavu 4:4, potom ale domácí celek nasadil k trháku a šel až na 8:4, 9:5 a dokonce i 11:6.

Házenkářky z Baku, byť měly početnější lavičku než Jihočešky, působily unavenějším dojmem. Z píseckého týmu se dařilo především tradičním střelkyním Luzumové, Borovské a Vrabcové, v brance zářila gólmanka Vařečková, která výborně zneškodnila několik těžkých střel soupeřek.

Ve druhém poločase si jihočešky vypracovaly až desetibrankové vedení a nepřipustily už žádné překvapení, takže poslední dvě minuty už dohrávaly za velkého aplausu zcela zaplněné haly.

V první polovině zápasu se blýskla dobrými zákroky brankářka Petra Káplová, ve druhé polovině utkání měla výborné momenty její kolegyně Lenka Vařečková. V domácím týmu se střelecky dařilo Luzumové, Borovské a Vrabcové, výborný výkon však podalo celé družstvo.

Sestava a branky Písku: Skálová, Vařečková, Káplová – Luzumová 13/3, Borovská 6, Stellnerová 5, Vrabcová 4/1, Salačová 3, Dvořáková 2, Krouská 2, Rusfelová, Veselá.

Branky Baku: Gasimová 6/1, Deryabinová 4/2, Chikayevová 4, Shulindinová 3, Gomaková 2, Pogoninová 2/1, Lukyanenková 2, Abbasová 1, Gorodtsová 1.

Napomínání 3:3, vyloučení 3:2, sedmičky 6/4:8,5, sudí Azemi a Beqiri (oba Kosovo), přihlíželo 350 diváků.