Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český: Chceme mít nejlepší hřiště v kraji

Písek – Prácheňský golfový klub se sídlem v Kestřanech vznikl v roce 2005 na základech Honeš golf klubu.

7.1.2011
SDÍLEJ:

Že by populární moderátor Leoš Mareš ostrouhal? Jak napovídá náš snímek z loňského ročníku Lucka Cupu, který se hrál na hřišti Prácheňského golfového hřiště v Kestřanech, tentokrát se mikrofonu ujal ředitel klubu Václav Český. Foto: Deník/František Bořánek

Ten následně po úmrtí svého zakladatele Josefa Honeše ukončil činnost.

V polovině téhož roku koupil domácí investor hřiště u Písku, založil Prácheňský golfový klub a zároveň převzal stávající členskou základnu. To byla i jedna z podmínek města Písku, když pozemky prodávalo.

„Název Prácheňský golfový klub jsme zvolili podle historické oblasti a dali tak najevo i jeho širokou působnost,“ vysvětluje prezident klubu Václav Český a pokračuje: „Příští rok to bude již šestá regulérní sezona, kterou golfový klub na hřišti hraje. Patří do něj čtyři sta padesát až pět set členů, ale počet se neustále mění.

Lidé přibývají i ubývají, hlavně proto, že máme různé formy členství. Naší členskou základnu netvoří jenom lidé z Písku a blízkého okolí, ale i odjinud, například z Klatovska, ze Sušicka, z Horažďovicka a ze Strakonicka, asi třicet procent tvoří členové z Prahy. To jsou převážně víkendoví golfisté.“

Na podzim roku 2003 bylo v Kestřanech otevřeno devítijamkové hřiště, po úspěšném fungování se v roce 2007 začalo s výstavbou dalších devíti jamek a 1. srpna 2008 bylo slavnostně uvedeno do provozu plnohodnotné osmnáctijamkové hřiště.

Nové hřiště si zpočátku nenašlo své početné příznivce, i když na něj byli hodně natěšeni. Mnozí se přijeli podívat, poznali, že je to ryze sportovní hřiště a zejména ti s vyšším hendikepem budou mít trochu problémy. Důsledkem bylo, že se na začátku sezony 2009 návštěvnost o něco snížila.

„Nastal menší odliv členů a zároveň jsme ztratili reputaci pohodového provinčního hřiště v nádherné okolní krajině. Vznikly dvě nekompaktní devítky, které se v ničem neshodovaly, neměly žádný jednotící prvek, a tak se po roce začalo předělávat. A to trvá prakticky dodnes,“ vysvětluje Václav Český a hned navazuje:

„Já si z toho dělám trochu legraci a říkám, že naši členové hrají v Kestřanech každý rok na jiném hřišti a nemusejí nikam jezdit. Nicméně sezona v roce 2011 by už měla být konsolidovaná. Hrát se bude na hřišti, které je přizpůsobeno i hendikepu vyššímu než dvacet pět tak, aby si zahráli všichni, neztráceli míčky a dosáhli zde dobrých výsledků.

Hřiště se „zlehčilo“ odstraněním tzv. psychologických bariér, jsou tam zkrácené některé jamky tím, že se doplnila nová odpaliště a další dílčí úpravy. Obecně se snažíme hřiště přizpůsobit současnému trendu hry a samozřejmě samotným hráčům, kteří tvoří základní příjmovou stránku klubu, především rekreačním golfistům.“

Kolik kilometrů nachodí golfista při jedné hře na hřišti v Kestřanech?

Hraje-li většinou dobrý golfista pouze rovné a dlouhé rány, nachodí zhruba okolo sedmi kilometrů. Pokud hraje systémem „blesk“, čili zleva doprava, může absolvovat deset až dvanáct kilometrů. Musíme vzít v úvahu délkový rozdíl podle odpališť, takže pokud budeme brát pánská mistrovská odpaliště, může to být přes šest kilometrů, z dámských odpališť pak kolem pěti a půl kilometru.

Každý hráč má svoji výkonnost vyjádřenou hendikepem, to znamená, na kolik ran je schopen příslušné hřiště zahrát. Hřiště mu rány také buďto přidává nebo ubírá, to podle toho, jak je obtížné. Pro zajímavost, naše původní osmnáctka přidávala dokonce až jedenáct ran, tak byla těžká. Golfové hřiště je živý organismus, který se každoročně lidem stále více přibližuje, na rozdíl od jiných investic tím, jak stárne, tak je stále lepší.

Jezdí do Kestřan za golfem i lidé ze zahraničí?

V souvislosti se současnou ekonomickou situací, která se nedotkla jenom naší republiky, ale i okolních států, je úbytek lidí trochu znát. Jsou to hlavně letní dovolenkoví golfisté, kteří k nám jezdí z Německa, Holandska, Rakouska a ze Slovenska. My se snažíme o bližší spolupráci s jedním německým klubem, který se chystáme letos navštívit a máme dokonce i zahraniční řádné členy.

Jaké má klub zázemí? Co všechno můžete golfistům nabídnout?

Můžeme se pochlubit opravdu nádherně položeným hřištěm s kvalitním zázemím. Nadstandardní klubovnou s restauračními prostory, velkou letní terasou s výhledem a k tomu odpovídajícím sociálním zázemím pro hráče – šatny, sprchy, záchody a skladové prostory. Kapacita celého domu je až dvě stě hostů. V minulém roce jsme otevřeli prostorná parkoviště a v letošním roce chceme konečně dokončit kvalitní přístupovou komunikaci.

Nesmíme opomenout další důležitý faktor, sice to, že budeme moci návštěvníkům nabídnout kvalitní jídlo. Přestože není ještě uzavřena smlouva, mohu prozradit, že jsme dohodnuti se společností CG1 Invest, která provozuje písecký hotel Biograf. Kromě zajištění ubytovacích míst za poplatky speciálně upravené pro golfisty, si myslím, že nabídne gastronomii a s tím spojené služby na docela jiné úrovni, neboť hotel má velmi dobré reference.

Předpokládám, že si cestu do našeho areálu najdou i lidé, kteří golf nehrají, mohou tak absolvovat pěknou procházku, výjezd na kole a podobně.
Při golfových turnajích se konají různé doprovodné akce, ochutnávky vína, rýsuje se rovněž určitá spolupráce s majitelem menší tvrze v Kestřanech, který je mimochodem také členem našeho klubu. Již letos by mohl nabídnout ubytovací kapacitu. Bude pořádat menší společenské akce s vyjížďkami na koních, je tedy reálné, že se budeme vzájemně doplňovat.

Už nyní připravujeme program pro řádné členy klubu, aby měli určité výhody a pocit, že jsou opravdu na svém domácím hřišti. Golf by neměl mít v našem pojetí vyloženě komerční charakter, lidé by se u nás normálně scházeli, vedli obchodní jednání, žili skutečně klubovým životem. Prostě tak, jako je tomu v tradičních golfových zemích, například v Anglii. Ale k tomu všemu vede ještě hodně dlouhá cesta.

Co chystáte do roku2011?

Důležité je obsazení hřiště, podle toho je hodnocené. A kolik lidí projde hřištěm, se samozřejmě také odrazí na finančním příjmu. Letos absolvovalo hracích kol kolem šesti tisíc lidí. To je docela málo, protože jinde, ve špičkových klubech, je to až pětkrát více.

Naší snahou je, aby se počet těchto aktivních lidí na naší osmnáctce zvýšil, zaměřujeme se proto na klubový život a k tomu potřebujeme členy. Ti jsou rodinným stříbrem, na kterém nám hodně záleží. Změnili jsme opět strategii, druhy členství a nabízíme zdarma hru v dalších kvalitních resortech. Veškeré informace najdete na našich webových stránkách www.golf–pisek.cz.

Věnujete se také mládeži?

Samozřejmě. S mladými pracují dva trenéři, hromadně převážně v pátek, ale vážným zájemcům se může věnovat individuálně po celý týden všech pět golfových cvičitelů. Chtěli bychom organizovat přípravné golfové akademie pro mladé, které budou finančně přístupné. Hodinová lekce pro hráče do patnácti let stojí sto padesát korun, což není tolik. Když se pak několik jedinců spojí do menší skupinky, vyjde je to samozřejmě levněji.

Prácheňský klub se zapojil také do kampaně České golfové federace s názvem: „Hraj golf, změň život!“ Tu si oblíbila většinou studující mládež, ale vyzkoušet golf si může přijít kdokoliv. Za poplatek necelých tři sta korun může využít tři hodinové lekce s trenérem, má k dispozici nespočet míčků a půjčit si může rovněž golfové vybavení. Je to jedna z nabídek, aby si lidi přišli golf vyzkoušet, jestli je chytí nebo ne.

Stále se nemůžeme zbavit negativní nálepky, které golf dodnes provázejí, že je to sport jen pro bohaté lidi. I tímto chceme přilákat další členy a nabídnout jim služby, o kterých jsem již hovořil. Federační kampaň je dlouhodobá, konkrétně čtyřletá, a letos se do ní přihlásilo kolem osmi tisíc lidí. Na našem hřišti kurzy absolvovalo kolem stovky zájemců. Věříme, že některé z nich golf zaujal natolik, že v něm budou nadále pokračovat. Do budoucna chceme rozšířit počet klubových členů až na šest, sedm stovek.

Spolupracujete s dalšími jihočeskými kluby?

Samozřejmě. Například s klubem v Hluboké nad Vltavou nebo v Českém Krumlově. S oběma máme reciproční vztahy. Nechceme si vzájemně konkurovat, ale spolupracovat, každý máme trochu odlišné osmnáctijamkové hřiště.

A co sportovní činnost vašeho klubu?

Naše družstva, mládež, ženy, muži a senioři pravidelně hrají mistrovství Jihočeského kraje. Zatím se nemůžeme chlubit velkými úspěchy, kromě toho, že jsme v mužích tuto nepostupovou soutěž již třikrát vyhráli. Všechno je to o penězích, když se objeví nějaký dobrý hráč, jde za lepšími podmínkami do jiného klubu. Přesto věřím, že v blízké budoucnosti se dočkáme i úspěchů v rámci republikových soutěží.

V současné době ještě nemáme tak dobré tréninkové podmínky a celkové zabezpečení hráčů, abychom si troufli hrát vyšší soutěž. Konkurence v naší republice je obrovská, klubů je kolem sto čtyřiceti a hřišť kolem devadesáti, samozřejmě v různé kvalitě. Ani naše hřiště ještě nedosahuje odpovídající kvality, to budeme moc říci tak do pěti až deseti let.

Můžete říci, kolik turnajů ročně uspořádáte?

Je to kolem čtyřiceti turnajů, ať už komerčního či sportovního charakteru, z toho je zhruba pět stěžejních, které mají již několikaletou tradici. Velice populární je například Lucka Cup, kterého se účastní známé osobnosti ze sportovní či kulturní oblasti, dále je to mistrovství Prácheňského golfového klubu, to bude v letošním roce dokonce dvoudenní. Nesmím zapomenout na Kestřanskou výzvu, sérii sedmi turnajů, jejichž celkový vítěz hraje v následujícím roce na našem hřišti zdarma. A to není zanedbatelná částka, čítá kolem deseti tisíc korun.

Název turnaje má přimět všechny hráče, aby si přišli hřiště vyzkoušet a pokořit. Chtěli bychom dostat do podvědomí veřejnosti, a to nejen té golfové, že tady existuje kvalitní sportovní areál, ideálně zasazený v nádherné jihočeské krajině. Navíc usilujeme o to, abychom se v horizontu pěti let stali nejlepším hřištěm v Jihočeském kraji.

Autor: František Bořánek

7.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Neseďte doma aneb Kam vyrazit na venkově

Vítání občánků v Oslově.

V Oslově vítali nové občánky

Rýha v laku za třicet tisíc

Ostrovec - Vandal poškodil lak u vozidla značky Škoda Superb.

OBRAZEM: Knižní ilustrace Šárky Zikové nadchly návštěvníky

Písek - Ilustrace a obrazy pro malé a velké je název výstavy výtvarnice Šárky Zikové, která byla slavnostně zahájená v Malé galerii Sladovny v úterý. Návštěvníci se netajili nadšením.

Klub Krteček si užil ozdravný pobyt v Hošticích

Písek, Střelské Hoštice - Ve dnech 13. – 16. října odjel Klub Krteček na podzimní ozdravný pobyt do školy v přírodě ve Střelských Hošticích.

Co by se líbilo dětem v Záhoří

Záhoří - Nejmladší obyvatelé měli příležitost vyjádřit se k tomu, jak by podle jejich představ měla obec vypadat a co v ní ještě chybí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení