O zhodnocení úvodní části soutěže jsme požádali předsedu oddílu házené TJ Sokol Písek Rudolfa Žabu a sportovního manažera oddílu Michala Horáka.

Je vedení oddílu spokojeno s průběžným umístěním družstva žen v interlize?

R. Žaba: I když do uzavření první poloviny soutěže nám zbývá sehrát ještě utkání ve Veselí nad Moravou, máme už nyní na svém kontě třináct bodů, což se nám ještě nikdy za dobu našeho působení v interlize nestalo. Loni jsme v tuto dobu měli dvanáct bodů. Pravdou ale je, že se interliga rozšířila o dva účastníky, čímž je toto hodnocení trochu zkreslené. Většinou jsme vyhráli zápasy doma, z venku jsme přivezli jediný bod, a to z Trenčína za remízu 29:29.

Nejvíce nás mrzí nepovedený zápas doma se Šaľou hned v úvodním kole soutěže. V něm jsme měli na výhru. S celkovým bodovým ziskem jsme spokojeni. Důležitým faktorem byl fakt, že se nám vyhýbala zranění, i když v posledním zápase proti Mostu nastoupily naše hráčky se zdravotními indispozicemi. Přesto zabojovaly a zaslouženě vyhrály.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem sponzorům, s jejichž pomocí jsme podzimní sezonu zvládli velice dobře. Stále však hledáme generálního sponzora, který by nám výraznou formou pomohl.

Interligová podzimní sezona sice pro družstvo Písku již skončila, ale v prosinci ještě sehraje utkání Českého poháru proti pražské Slavii. Jaké to bude utkání?

M. Horák: Český pohár žen zatím probíhá tak, jak mnozí očekávali. V okamžiku, kdy do soutěže byla nasazena družstva z interligy, tak tam nezůstaly celky z nižších soutěží. Nasazení osmi družstev z WHIL bylo čtyři na čtyři, na nás vyšel soupeř nejsilnější, a to pražská Slavia. To je družstvo, se kterým se navzájem velice dobře známe.

Podzimní utkání interligy v Praze nebylo až tak jednoznačné, byly tam okamžiky, kdy jsme ve druhém poločase srovnali výsledek. Přesto soupeř vyhrál, když nám brankově utekl až v závěru střetnutí. I když je Slavia lídrem WHIL, je to hratelný soupeř a my se ho pokusíme v pohárovém zápase doma porazit. Utkání se hraje v pátek 17. prosince od 18 hodin.

Zatímco všechny ostatní zápasy budou sehrány již 11. prosince, naše utkání se Slavií se bude hrát ve zmiňovaném termínu. To proto, že Slavia byla před vyhlášením termínu přihlášena do mezinárodního turnaje v Německu, a tak nás požádala o vstřícnost a posunutí termínu zápasu na druhý týden.

S jakým cílem půjdete do pohárového zápasu se Slavií?

M. Horák: Naším cílem je postoupit do finálové fáze Českého poháru, proto k tomuto zápasu nastoupíme s co největší motivací a v nejsilnějším složení. Samotné utkání se Slavií můžeme brát i jako takovou generálku na jarní duel v interlize. Věřme, že všechny naše klíčové hráčky si vyléčí různá zranění a do pohárového zápasu nastoupí zdravotně v pořádku.

A jak si vedla družstva dorostenek v ligových soutěžích?

R. Žaba: Chtěl bych z tohoto místa vyzdvihnout trenéry mládežnických družstev za jejich obětavou a velice úspěšnou práci. Mladší i starší dorostenky Sokola Písek jsou v tabulkách nejvyšších soutěží v těchto kategoriích na prvním místě. Předstihly tak házenkářské bašty, jako je pražská Slavia, Olomouc a Zlín, kde mají mládežnická střediska.

V žákovské lize starších žaček jsme dosáhli úspěchu, kdy oba písecké celky, pod vedením trenérů Keclíka a Bartošové, postoupily z bojů v rámci Jihočeského kraje do celostátní žákovské ligy. Všichni trenéři mládežnických celků vykonávají svoji práci zcela zdarma a na úkor svého volného času v naději, že se zlepší finanční dotace pro sport a zázemí pro jeho provozování.

Uvažujete o tom, že byste interligové družstvo žen v nadcházejících dnech ještě posílili?

M. Horák: Regule interligy jsou takové, že přestupy jsou ohraničeny posledním podzimním kolem, a to bude sehráno až 8. ledna příštího roku. Pokud bychom chtěli v této sezoně ještě zrealizovat nějaký přestup, muselo by to být do uvedeného termínu. Z naší strany v tuto chvíli neprobíhají žádná jednání, a i když se nějaké možnosti rýsují, zřejmě k posílení kádru nepřistoupíme, hlavně z finančních důvodů.

Splnily hráčky, které přišly do píseckého družstva před sezonou, vaše očekávání?

M. Horák: Kdo chodí sledovat zápasy našeho družstva, udělá si obrázek sám. Posílení na postu spojky Lucií Vyhnalovou je jednoznačné pozitivum. Mnozí trenéři soupeřících týmů říkají, že Písek hraje bez střelkyně z dálky, ale angažováním Vyhnalové jsme tento mýtus nabourali, protože Lucie má střelbu z dálky velice dobrou. Chvilku jí trvalo než zapadla do týmu a vyrovnala se s úrovní interligy, ale myslím si, že hlavně v posledních zápasech prokázala, že je hráčkou pro interligu.

Co se týče posílení na křídlech, i tam musím být v hodnocení kladný. Michaela Salačová je hráčka, která má tah na branku, není až tak technická, ale je typem házenkářky pro rychlý přechod do útoku. Statistiky i herní projev vypovídají, že v úvodních kolech soutěže byla velkou posilou, v poslední době však střídala lepší výkony s horšími. Ale to je ve sportu normální.

A hostování juniorské reprezentantky Michaely Janouškové z Plzně byl také dobrý tah. Jednak je to levoruká hráčka, což je v házené důležité, a za další, i přes své mládí a nevelké zkušenosti s touto soutěží se postupem času v družstvu velice dobře aklimatizovala a šance, které od trenéra dostala, stoprocentně využila. Sami diváci mohli posoudit, že byla na hřišti vidět, takže je to rovněž dobrá posila.

Změnily se cíle oddílu pro druhou polovinu interligy?

R. Žaba: Cíl zůstává stejný: postoupit do play off. Trenér družstva Jan Salač má na hráčky vysoké požadavky, které jsou, dle mého názoru, akceptovatelné. Největší současný problém našich hráček je psychika. Pokud děvčata nehrají pod tlakem, jsou schopna sehrát výborné zápasy i se silnými celky, což dokázala na turnajích v Otrokovicích a v Olomouci, které jsme absolvovali v rámci letní přípravy.

Tam děvčata předváděla velmi pěknou, moderní házenou. Myslím si, že máme na to, abychom se pohybovali ve špičce české části soutěže. Bohužel pod stresem přicházejí chyby a my uděláme maximum pro to, abychom na psychice hráček hodně zapracovali.

M. Horák: Myslím si, že z technického hlediska je naše situace jasná. Máme stejný počet bodů jako má Olomouc a o dva body méně než Veselí nad Moravou. S Veselím v lednu dohrajeme první polovinu soutěže a na jaře s ním budeme hrát doma, zatímco se Zlínem a s Olomoucí nás čekají zápasy na jejich hřištích.

Všechny tyto okolnosti ukazují, že náš cíl, postup do play off, nebude vůbec snadné splnit. Los nám byl nakloněný na podzim, na jaře to ale bude obráceně. Matematika je jasná, pokud nebudeme vozit body z venku, stane se účast v play off jenom snem. Pokud by ale výkonnost družstva šla nahoru, může být všechno jinak. V minulých letech jsme si většinou dávali za cíl vyhnout se baráži a udržet se v soutěži.

Letos poprvé jsme postavili před hráčky vyšší výkonnostní cíl a tím je postup do play off. V zimní přestávce se budeme věnovat nejenom fyzické a herní přípravě, ale zapracujeme i na již zmiňované psychice hráček.

Minulý týden v úterý byl ve Vídni losován evropský Challenge Cup, který vás velice zajímal. Bohužel pro osmifinále vám byl přisouzen soupeř, kterého jste si přáli ze všech nejméně. Je to tak?

R. Žaba: Interligové družstvo házenkářek Sokola Písek jako jediné v Česku hraje evropský pohár. Vzhledem k výsledkům v minulém roce, kdy Písek postoupil v Challenge Cupu až do třetího kola, a vzhledem k vyššímu koeficientu České republiky, byl náš tým letos nasazen až do osmifinále. Proto jsme netrpělivě čekali, jakými výsledky skončí třetí kolo a které možné soupeře dostaneme pro los. Ten nám ale nebyl nakloněný, neboť jsme dostali národní tým Ázerbájdžánu, ABU Baku.

Tento tým má z jedenadvaceti hráček na soupisce čtrnáct reprezentantek. Na to máme pech, protože vloni jsme v podstatě dostali národní celek Makedonie, Metalurg Skopje. V srpnu hrál tým ABU Baku na turnaji v Hodoníně, takže zhruba víme, co od něho můžeme očekávat. Prohrálo tam všechny své zápasy, ale to není směrodatné. Minimálně v domácím prostředí máme šanci, abychom s tímto soupeřem uspěli.

Naší snahou však bude, abychom, především z marketingového hlediska, oba zápasy s tímto soupeřem sehráli v Písku. V případě ABU Baku je to naopak, ten bude chtít hrát dvakrát doma, ale s tím my nemůžeme nesouhlasit. Pokud se nedomluvíme, sehráli bychom první zápas pátého nebo šestého února na půdě soupeře a za týden pak odvetu doma v Písku.

M. Horák: Všechno je to velice čerstvé. Jak jsme se dozvěděli jméno našeho soupeře, hned večer se všichni členové realizačního týmu sešli a zvažovali všechny dostupné možnosti. Funkcionáři ABU Baku se nám zatím ještě neozvali se svými návrhy. My v tuto chvíli můžeme slíbit jediné, že naše příznivce o domácí pohárový zápas neošidíme. Určitě ho uvidí. Pokud by soupeř nepřistoupil na dvojzápas v Písku, dodržíme regule EHF a bude se hrát systémem venku – doma.

Co v domácím pohárovém duelu očekáváte od píseckých fanoušků?

R. Žaba: Písečtí příznivci jsou nám nakloněni po celou sezonu. V mistrovských zápasech jsou svým způsobem hráčem navíc a vytvářejí našim děvčatům velice dobré domácí prostředí. Pokud bychom oba zápasy s ABU Baku sehráli v Písku, máme již dnes zajištěny sponzory na ubytování v jednom z píseckých hotelů. Z ekonomického hlediska by dvojzápas v Písku byl nejvýhodnější variantou. Samozřejmě, že tohoto soupeře chceme porazit a postoupit přes něho do dalšího kola.

M. Horák: Byl jsem na zmiňovaném turnaji v Hodoníně s kamerou a mám natočený zápas týmu ABU Baku s polským soupeřem. Pokud naše hráčky předvedou výkon, jaký podaly v interlize proti Zlínu, tak by měly přes tohoto soupeře přejít. Ale začíná se od stavu nula nula a každý zápas je jiný. Svou roli může sehrát dlouhé a únavné cestování, ale všichni věříme, že oba zápasy sehrajeme doma.