Písecký tým vstoupí do soutěže až v říjnu, ale v současné době je ve stadiu intenzivní přípravy. O jejím průběhu jsme hovořili s trenérem Matějkou.

V minulé sezoně se Sršňům ve druhé lize nedařilo a měli ze soutěže sestoupit. Jak se to přihodilo, že budou v lize pokračovat?

Po skončení druholigové soutěže jsme klíčové hráče přesunuli z A–týmu do béčka, které v té době bojovalo o celkové vítězství v krajském přeboru a postup do vyšší soutěže. Play off se nám podařilo vyhrát, takže druhé liga basketbalistů v Písku zůstala.

Řekněte, jak jste se ocitnul coby trenér na lavičce družstva ligových mužů?

Já jsem v minulé sezoně vedl žákovské týmy, ale pak jsme udělali takový „ozdravný krok“, kdy se všichni trenéři přesunuli k jiným týmům, než u kterých působili. Na mě vyšlo družstvo mužů a to mi už zůstalo.

Jak vás hráči přijali?

U týmu jsem působil ve funkci asistenta trenéra, takže to nebyla až tak velká změna. Všechno bylo v pohodě.

Kdy jste zahájili přípravu na novou sezonu?

Přípravu jsme zahájili v polovině srpna. Kádr mužstva se dá rozdělit na dvě části. Ta první, kterou tvoří domácí hráči, trénuje v Písku, druhou část tvoří hráči, kteří u nás budou na hostování.

Nastaly v kádru nějaké změny?

Určitě. Z Liberce k nám přišel Milan Špičák, ten je tu nastálo a také zde bude trénovat. S týmem USK Praha je v jednání hostování našeho odchovance Dalibora Faita, z Jindřichova Hradce bychom měli mít čtyři naše bývalé hráče. Jsou to Adrian Melski, Jan Švejda, Jan Valuch a Filip Sahan.

Z nich bychom měli mít na naše zápasy vždy někoho k dispozici. A neposledně jednáme s Plzní, za kterou by měl hrát Mattoni NBL náš odchovanec Kamil Říha. Jednáme o tom, jakou formou by u nás působil.

Co od letošního ročníku druhé ligy očekáváte?

Já osobně očekávám to, že se v týmu zvýší konkurence. Máme dost kvalitních hráčů, takže bychom rádi zapomněli na nevydařenou minulou sezonu. V té nadcházející chceme hrát v horní polovině tabulky.

Kolik máte hráčů v kádru?

I s těmi, kteří jsou u nás na hostování, máme v kádru osmnáct hráčů.

Neprovázela vás v minulé sezoně zranění?

Provázela. Chyběl Radek Mašek, který se tuto sezonu bude rozehrávat v béčku, na začátku minulé sezony chyběl Ondřej Efenberk. Snad se nám budou v nové sezoně zranění vyhýbat.

Už jste sehráli nějak přípravné zápasy?

Zatím jsme sehráli utkání s SK Viktoria Tábor, které jsme vyhráli o více než třicet bodů. Tento víkend nás čeká ve Strakonicích finále Jihočeského poháru, které se bude hrát za účasti šesti mužstev.

Řekněte, jak to v současné době vypadá v Písku s basketbalovou mládeží, která by měla být zásobárnou pro družstva dospělých?

Stejně jako v minulosti jsme před nedávnem nabrali přípravku, takže jdeme cestou od předškoláků až do staršího dorostu, kde hrajeme nejvyšší soutěže.

Diváci chodí na basketbal v Písku ve velkém počtu. Podpoří vás i v nové druholigové sezoně?

Doufám, že budeme hrát pohlednější basketbal, než jaký mužstvo předvádělo v minulé sezoně a že diváků bude chodit na naše domácí zápasy ještě o něco více.

Jaký styl hry vštěpujete vašim svěřencům?

Jsme mladý oddíl, takže ještě nemáme vyzrálé hráče, takže musíme hrát rychle a agresivně na obou stranách hřiště. To je náš cíl pro tuto sezonu.

Písecký oddíl již vychoval několik výborných hráčů, kteří startují za mládežnické reprezentační týmy. Jsou zde nyní talenti, kteří mají budoucnost před sebou?

Jsou. Zařadil bych mezi ně Lukáše Linharta, Petra Šlechtu, Viléma Svobodu a Martina Šteiera. Ti jsou v dorosteneckých kategoriích.

Pomýšlíte na nějaký úspěšný výsledek?

Protože jsem asistentem trenéra u staršího dorostu U18, je naším cílem postup do play off a v něm se poprat o účast na „republice.“

Vraťme se k družstvu mužů. Kteří soupeři vás čekají v úvodních kolech?

Druhou ligu začneme v sobotu 9. října domácím zápasem s SKB Rokycany, v neděli pak přivítáme BK Beroun. Oba tyto celky dobře známe a myslím si, že jsou to hratelní soupeři. Ve druhé polovině minulé sezony jsme Rokycany doma porazili a v Berouně jsme po dobrém výkonu prohráli jen o dva body. Naším cílem je, abychom v těchto úvodních zápasech na domácí palubovce zvítězili a tím se dobře odrazili do sezony.

Ta by měla být lepší než ta loňská. Druhá liga má dvanáct účastníků. Tři poslední týmy sestupují, první čtyři celky si zahrají play off na tři vítězné zápasy. Druhá liga je rozdělena do tří skupin. Vítězové prvního kola play off vytvoří šestičlennou tabulku, kde bude hrát první s šestým, druhý s pátým a třetí se čtvrtým. Vítězové postupují do první ligy.

S jakým umístěním mužstva budete coby trenér spokojen?

Velkým úspěchem by pro nás bylo, kdybychom obsadili čtvrté místo a postoupili jsme do play off.