Je poslední červencová sobota a Císařská louka od rána do večera patří šišatému míči v plážovém provedení. Od samého rána tu panuje organizační ruch, přijíždějí první ragbisté, stuhami se lajnují hřiště a chystají se i rozhodčí.

Poprvé se pro účel turnaje nakoupilo několik speciálních zelených lehčích míčů. Na dvou hracích plochách se odstartoval dosud největší turnaj v plážovém ragby. Mluví se tady česky, německy, anglicky, ale i francouzsky, španělsky a slovensky.

„Je pravda, že většina turnajů se v minulosti pořádala v Praze na různých místech, ale je nutno si připomenout, že začátky byly ve Starých Splavech.
Umístění turnaje na Císařskou louku je premiérou, ale vítanou. „Poprvé jsme mohli hrát současně na dvou velkých hřištích,“ zavzpomínal jeden z pořadatelů a současný trenér Říčan Antonín Brabec.

Počet účastníků, kteří soutěžili o poháry, každým rokem roste a letos jich bylo přes tři sta. „Ragby v plážové podobě se hraje po celé Evropě a bylo by úžasné, kdyby se nám povedlo zařadit tento turnaj do evropské série. Obě mezinárodní ragbyové federace evropská i světová jsou tomuto trendu nakloněny. Každopádně musíme pro příští rok upřesnit pravidla,“ dodal Brabec.

Je zajímavé, že o tuto formu hry se šišatým míčem projevují v Česku zájem dokonce i lidé, kteří s ragby teprve začínají, jako například hoši z Rakovníka, ze Strakonic, nakonec i z Písku, ale do Prahy přijely i dva celky ze Slovenska. Dokonce se někteří přihlásili přímo na místě a vůbec nevadilo, že provozují aktivně úplně jiné sporty.

Vždyť pravidla spočívající v dopravení míče za čáru na konci hrací plochy byla jednoduchá k pochopení. „Nesmí se přihrávat dopředu a po zadržení se po přerušení hry následně pokračuje v další akci,“ vysvětluje jeden z píseckých ragbistů Václav Švarc svému spoluhráči, který přiběhl ze střídačky.

Ragbisty na písku tentokrát na levém břehu Vltavy čekala dlouhá šňůra utkání a to v klasické formě se skládáním protihráče, který nese míč anebo v dotykovém ragby, kdy je protihráč zastaven pouhým dotykem rukou.

Družstva při dotykovém ragby však musela být ve smíšeném složení alespoň se dvěma děvčaty na hrací ploše. Nejvíce práce však čekalo na rozhodčí, kteří se při rozhodování utkání, jež trvala 2 x 5 minut, poctivě prostřídali.

Na písku u Vltavy se představili také cizinci: Mexičané, Němci, Slováci, Francouzi, ale největší zastoupení zde samozřejmě měli domácí Češi. Mezi hráči byli vidět přímo na hřišti například kouč reprezentačního týmu Martin Kafka, bodově nejproduktivnější hráč reprezentace Pavel Vokrouhlík, hrající kapitán mistrovské Slavie Praha Jan Fojtík, dále polovina české ženské reprezentace a další současní i bývalí reprezentanti v klasickém ragby a plejáda extraligových borců.

A jak turnaj dopadl? „V kategorii kontaktního ragby jsme skončili desátí z šestnácti týmů,“ hodnotí turnaj kouč Písku a trenér Sparty Zdeněk Albrecht. Vítězem kontaktního ragby se stal německý tým Romantics, v jehož řadách byl jeden blonďák a ostatní hráči vypadali hodně exoticky. V kategorii v dotykovém ragby zvítězil tým Pumpičky, v ženské kategorii kontaktního ragby vyhrály ženy Sparty, i když jejich tým byl označen jako Lazybuss.

PETR SKÁLA